Hayırlı Günler, Geceler, Kandiler ve Diğer Önemli Günler Forumundan Ramazana hürmet göstermeli Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Ramazana hürmet göstermeli

  Reklam
  Ramazana Hürmet Göstermeli


  Bağdat’da yaşayan bir Mecusi’nin (ateşe tapan kimse) oğlu, Ramazan Ayı’nda çarşıda, sokakta yemek yedi. Oğlunun, Müslümanların karşısında öyle aşikâr olarak yemek yemesi babasının, çok zoruna gitti ve oğlunu çok fena bir şekilde dövdü. Ona şöyle dedi: “Oğlum, İslam’a hürmet göstermemiz, dinimizde bizim üzerimize bir vecibe olmasa da, Ramazan Ayı’na karşı, hürmetkâr olmamız gerekir.”

  Bu Mecusi vefat ettikten sonra, salih kimselerden birisi, rüyasında onun cennette olduğunu gördü. Mecusi’ye:
  - Allah Allah! Sen Mecusi değil miydin? diye sordu. Mecusi:

  - Evet Mecusi’ydim ama yaptığım bir hareket, Allah-u Zülcelal’in çok hoşuna gittiğinden, daha dünyadan ayrılmadan, bana İslâm dinini ve imanı nasip etti, dedi. Salih Kişi:

  - Allah-u Zülcelal’in hoşuna giden o şey ne idi? Diye sordu. Mecusi:

  - Benim oğlum, Ramazan Ayı’nda, çarşıda yemek yedi. Ramazan Ayı’na olan hürmetimden dolayı, bu olay benim çok zoruma gitti ve onu dövdüm. Yaptığım bu hareket de Allah-u Zülcelal’in çok hoşuna gitti. Ben ölmeden önce, bana gaipten “İman et, müslüman ol! diye bir ses geldi. Ben de iman ettim ve müslüman oldum. Allah-u Zülcelal de benim bütün günahlarımı af etti ve imanlı olarak da dünyadan ayrıldım, diye cevap verdi.  Paylaş
  Ramazana hürmet göstermeli Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Ramazan ayının zorluğu olmasına rağmen bir ay boyunca tutulan orucun bu dünyadaki karşılıklarından bir tanesi de ruhun huzur dolmasıdır. Ramazan ayı bitince diğer aylardan farkı anlaşılır.