Hayırlı Günler, Geceler, Kandiler ve Diğer Önemli Günler Forumundan Ramazanı en iyi şekilde geçirmek için 8 yol Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Ramazanı en iyi şekilde geçirmek için 8 yol

  Reklam
  Ramazanı En İyi Şekilde Geçirmenin 8 Yolu


  -Dua
  Öncelikle Allah'a bu Ramazan'ı şimdiye kadar yaşadığınız en unutulmaz Ramazan yapması için dua edib. Her şeyin anahtarı O'nun elinde olduğuna göre..

  -Zihninizi ve herşeyi sakinleştirin..
  Tv, internet, radyo, cep telefonu, iPod, mp3 çalar... ne varsa günün tamamında olmasa bile en azından 15-20 dk. kapatın. Sakin bir yer bulun, gözlerinizi kapatın ve Rabbinizle irtibat kurun.. En başta aklınız lüzumlu-lüzumsuz bir çok şeyle dolu gibi görünecektir. Fakat siz onu şu 3 şeyi düşünmeye zorlayın:

  Allah hayattaki gayeniz
  hayatınızı gerektiği gibi yaşayabiliyor musunuz?
  Bunu her gün yapmayı deneyin. Veya en azından haftada 3-4 gün yapmayı deneyin.

  -Büyük Müslümanları öğrenin
  Daha önce okumuş, öğrenmiş olsanız bile Hayatü's Sahabeyi bu sene bir daha okuyun. Her gün bir sahabenin hayatını okuyun, dinleyin. Kısa ve öz de olsa, bu başka müslümanların ne kadar zorluklar karşısında imanlarını koruduklarını öğrenmenin muhteşem bir yolu. Mutlaka denenmesi gereken bir yol!

  -Kur'ânla irtibat kurun
  Kur'ân Rabbimizin bizimle konuşması. Ruhun kemale ermesinde çok önemli bir adım. Bu Ramazan, Kur'ân'a yeni bir yolla sarılın. Düzenli olarak Kur'ân okuyorsanız, bu sefer uzun zamandır okumadığınız bir sureyi deneyebilirsiniz. Düzenli olarak okumuyorsanız, günde sadece 2 dk. okuyabilirsiniz. Her gün öylesine açtığınız bir sayfadan itibaren 2 dk. okumayı deneyin!

  Aynı zamanda, bir Kur'ân günlüğü tutup, o gün okuduğunuz Kur'ân ile alakalı hislerinizi fikirlerinizi yazabilirsiniz..

  -Başkalarını ihmal etmeyin
  Aileden uzak olursa olsun, çocuklarıyla/eşiyle problemleri olan insanlara bu Ramazan hususi bir gayretle daha fazla yardımcı olmaya çalışın. Bunun karşılığında alacağınız manevi lezzete fazlasıyla değer!

  -Açları doyurun
  Mideniz daha Ramazanda bayram yaparken, o dilenciye bir iki kuruş daha verebilirsiniz, yemek mutfaklarında/çadırlarında gönüllü çalışabilirsiniz, eve/işe giderken bir iki eve yiyecek bi şeyler bırakabilirsiniz.. Aynı zamanda son felaketlerdeki insanları da unutmayın.. Yardım edecek bir yer bulmak çok kolay..

  -Hayat boyu yapageldiğiniz bir yanlışı bitirin!
  Sizi rahatsız eden hareketleriniz neler, bi düşünün. Sonra en kötüsünü bulun. Tembellik? Gurur? Hor görme? Cimrilik? Sabırsızlık? Ne olursa olsun, bu Ramazanı onun için bir son yapın. Her gün o kötü huyunuzun aksini gerektiren şeyler yapın. Allah'ın izniyle, bir süre sonra ne büyük bir değişiklik yaptığınızı şaşırarak farkedeceksiniz!

  -Kadir gecelerini kullanın!
  Ramazan'ın son on gecesine boşuna Kadir gecesi denmemiştir. Bu hususi zamanları içten, ihlaslı, kalbî duâlarla, kendinizi gözden geçirerek ve ciddi düşüncelerle geçirebilirsiniz..  Paylaş
  Ramazanı en iyi şekilde geçirmek için 8 yol Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  ravza bacım Allah razı olsun.inşaallah hakkıyla değerlendiririz mübarek günlerimizi. 3. 3
  sizdende RABBİM razı olsun çöl yağmuru bacım inşALLAH geçtiğimiz ramazanda umredeydik kabede ravzada geçirdik ramazanı RABBİM kabul etsin çoook güzel geçti ramazan bir başka kabede sanki RABBİMİZİN evinde ona dahada yakınlaşmışız gibi geldi tekrarını hepimize nasip etsin ALLAHIM 4. 4
  ne mutlu sana bacım.Rabim tekrarını nasip etsin.bizede oraları gidip görmek nasip olsun.