Hayırlı Günler, Geceler, Kandiler ve Diğer Önemli Günler Forumundan şaban Ayının Duâları Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  şaban Ayının Duâları

  Reklam
  ŞABAN AYININ DUÂLARI


  Şaban ayı üç mübarek ayın ikincisi ve peygamberimizin ayıdır.Çok ulvî ve mukaddes bir aydır.
  Bu ayda peygamber Efendimiz (SAV)'ın oruçlu olmadığı günler pek azdı.Kendisine "bu ayda niçin bu kadar çok oruç tutuyorsunuz" diye sorulduğunda:
  - "Bütün ameller bu mübarek Şaban ayında Rabbül Alemin olan Vacibü'l vücûd Hazretlerine arzolunurlar. Ben isterim ki benim amelimde ben oruçlu iken Rabbime arz olsun."diye cevap vermişlerdir.İşte bu mukaddes ayda bizlerde mümkün olduğu kadar oruç tutmalı, bol bol duâ ve niyazda bulunup, her fırsatta peygamber (SAV) Efendimize salât-ü selam okuyup tevbe istiğfarda bulunmalıyız.Günahlarımızdan ve usurlarımızdan pişman olmalıyız ki bizlerin de amelleri yüce Rabbimize sunulurken Cenab-ı Allah biz mü'minlerden razı olsun ve bizleri bağışlayıp O'na sunulan amellerimiz makbul olsun."Ey meleklerim! Kulumun defterinde gün başında ve gün sonunda bir tane olsun tevbe istiğfar varsa o iki tevbenin arasında kalan günahları silin. Onları görmeyin.” buyurmuşlardır.Kur'an-ı Kerimde ise:
  "Doğrusu ben, tevbe edeni, inanıp yararlı iş işleyerek, doğru yola gireni bağışlarım."(Taha Sûresi 82. Ayet)buyurmuşlardır.
  Peygamberimize bol bol salat - selam getirmeliyiz ki onun şefaatına kavuşalım. Nitekim bir hadis-i şerifte Rasûlüllah (SAV) Efendimiz:
  "Sabah on defa, Akşam on defa bana salavât okuyana şefaatim helâl olur."Bu mübarek ayda gaflette olmayıp, bol bol ibadet ve taat'la, duâ ve niyazla, mümkün mertebe hayır ve hasenatla, kısaca Allah ve Rasûlünün razı olacağı şekilde amellerde bulunarak Ramazan ayına hazırlık yapmamız gerekir.
  buyurmuşlardır.
  Bu mübarek ay içinde barınan Beraat gecesi de çok mübarek bir gece olup bu ayın şan ve şerefini artırmaktadır.Bu mübarek gecede mü'minlerin mağfiret olunma beraatlarının verildiği, imtihanı kazananların kurtulduğu, insanların mukadderatlarının tayin edildiği dönüm noktasıdır.
  İnsanların bir senelik rızkı, ömrü, vesair herşeyi bu gecede tayin olunur.


  Yüce Rabbim bu ayı hakkı ile ihya eden kullarının zümresine bizleride ilhâk eylesin.Bu vesileyle de Bu ay çok mühim bir aydır.Şaban ayında da Receb ayında olduğu gibi okunması sevab ve nice bereketlere sebep olacak tesbihatlar şunlardır:

  Şaban ayının ilk 10 günü her gün 100 defa
  Ya Latif celle Şanühü
  Şaban ayının ikinci 10 günü her gün 100 defa
  Ya Rezzak celle Şanühü
  Şaban ayının son 10 günü her gün 100 defa
  Ya Aziz celle Şanühü

  Yüce Rabbim bu ayı hakkı ile ihya eden kullarının zümresine bizleride ilhâk eylesin.  Paylaş
  şaban Ayının Duâları Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Yüce Rabbim bu ayı hakkı ile ihya eden kullarının zümresine bizleride ilhâk eylesin.
  RABBİM razı olsun