Hayırlı Günler, Geceler, Kandiler ve Diğer Önemli Günler Forumundan Şâban salevât-ı şerife ay’ı Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Şâban salevât-ı şerife ay’ı

  Reklam
  Şâban Salevât-ı Şerife ay’ı


  Şâban öyle bir aydır ki, ondan hayırlar açılır, bereketler iner, hatâlar terkolunur, günahlar örtülür. Bu ayda Peygamber efendimize çok salevat-ı şerife getirilir. Şâban ayı, Peygamber efendimize salevât ayıdır. Nitekim Allahü teâlâ Ahzab sûresi elli altıncı âyetinde: “Elbette ki, Allahü teâlâ ve melekleri peygamberi üzerine salât ederler. Ey imân edenler! Siz de ona salât ve selâm okuyun” buyuruyor.
  Resûlüllah efendimiz, “Bir kimse bana bir kere salât okusa, Allahü teâla ona on salât eder, ya’ni ona on rahmet bahşeder” buyurdu. Gafletten uyanıp, tevbe istigfâr etmeli ve bu şekilde Ramazan ayı için hazırlanmalıdır.Bunun için aklı olan her mü’minin Şâban ayında gafil bulunmayıp, günahlardan temizlenme ve geçmişte işlemiş olduğu günahlara tevbe ve istiğfar ederek, Ramazan ayını karşılamak için, müsâid ve hâzır olmağı ve Şâban ayında Allahü teâlâya sığınıp yalvarmağı, bu ayın sâhibi Muhammed (Sallallahü aleyhi ve sellem) vâsıtası ile Allahü teâlâya kavuşmağa çalışması lâzımdır. Bunun için de bu ayda Peygamber efendimize çok salevât-ı şerîfe getirmelidir.  Paylaş
  Şâban salevât-ı şerife ay’ı Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Peygamber efendimizin hadislerinde sözü geçen şaban ayı üç aylardan bir tanesi olup peygamber efendimizin ayıdır. Bu nedenle bol bol salavat çekip ibadet etmek gerekir.