Hayırlı Günler, Geceler, Kandiler ve Diğer Önemli Günler Forumundan Şâban ayı seçilmiş ay Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Şâban ayı seçilmiş ay

  Reklam
  Şâban Ayı Seçilmiş Ay


  Allahü teâlâ Kur’ân-ı kerîmde Kasas sûresi altmışsekizinci âyetinde: “Senin rabbin dilediğini yaratır ve seçer” buyurmuş ve her şeyden dört şeyi, sonra onlardan da birini seçmiştir:
  Günlerden, Ramazan bayramı, Kurban bayramı, Arife günü ve Aşûre günü’nü seçmiş, olanlardan da “Arife gününü” seçmiştir. Gecelerden, Berat gecesi, Kadir gecesi, Cuma gecesi ve bayram gecesini seçmiş, onlardan da “Kadir gecesini” seçmiştir.
  Aylardan Receb, Şâban, Ramazan ve Muharremi seçmiş, onlardan da “Şâbanı” seçmiştir. Onu Resûlullaha mahsûs ay kılmıştır. Resûlullah peygamberlerin en üstünü olduğu gibi, onun ayı olan Şâban ayı da, ayların en üstünü olmuştur.
  Hadîs-i şerîfte: “Şâban benim ayım, Recep Allahü teâlânın ayı, Ramazan da benim ümmetimin ayıdır. Şâban günahların kefâret ayı, Ramazan ise, günahların temizleyici ayıdır” buyuruldu.
  Yine hadis-i şerîfte: “Receb ayının diğer aylara olan üstünlüğü, Kur’ân-ı kerimin diğer kitaplar üzerine olan üstünlüğü gibidir. Şâbanın diğer aylardan üstünlüğü, benim diğer peygamberlerden üstünlüğüm gibidir. Ramazanın diğer aylardan üstünlüğü, Allahü teâlânın diğer insanlar üzerine üstünlüğü gibidir.” buyuruldu.
  Enes bin Mâlik hazretleri anlatır: Resûlullahın eshâb-ı kirâmı, Şâban ayının hilâlini görünce, Mushaf-ı şerîf üzerine kapanıp, Kur’ân-ı kerîm okumağa devam ederlerdi. Müslümanlar bu ayda, mallarının zekâtını çıkarıp, Ramazân-ı Şerîfte oruç tutacaklara kuvvet ve kudret bahşetmek için, fakîr, miskin ve zaiflere verirlerdi. Hâkim ve vâliler, zindan ve hapishanede olanları huzûrlarına getirip cezalarını hafifletir veya serbest bırakırlardı. Tüccârlar, borçlarını öder, alacaklarını alırlardı. Ramazan ayını görünce de gusül edip, itikâfâ çekilirlerdi.  Paylaş
  Şâban ayı seçilmiş ay Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Şaban ayı peygamber efendimizin buyurduğuna göre peygamberimizin ayıdır. Üç aylardan bir tanesi olan şaban ayı kutsal sayılan bir ay olduğundan bu ayı ibadetle geçirmek iyidir. 3. 3
  RECEP ŞABAN VE RAMAZAN AYLARI
  Üç kıymetli bereketli seçilmiş aylar. Efendimizin paylaştırdığı bereket dolu aylar