Hayırlı Günler, Geceler, Kandiler ve Diğer Önemli Günler Forumundan Muharrem Ayı Ve Aşura Gününün önemi Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Muharrem Ayı Ve Aşura Gününün önemi

  Reklam
  MUHARREM AYI ve AŞURA GÜNÜNÜN ÖNEMİ


  “Gökleri ve yeri yarattığı günde Allah'ın yazısına göre Allah katında ayların sayısı on iki olup, bunlardan dördü haram aylarıdır. İşte bu doğru hesaptır. O aylar içinde (Allah'ın koyduğu yasağı çiğneyerek) kendinize zulmetmeyin ve müşrikler nasıl sizinle topyekûn savaşıyorlarsa siz de onlara karşı topyekûn savaşın ve bilin ki Allah (kötülükten) sakınanlarla beraberdir.” (tevbe suresi:36) (haram aylar; Zilkâde, Zilhicce, Muharrem, Receb) Bu aylarda savaş yapmak yasak olduğu ve hürmete layık olduğu için “eşhuru hurum” diye de adlandırılmıştır.

  İçerisinde bulunduğumuz Muharrem ayı; hürmete layık ve başından sonuna Mübarek olayların cereyan ettiği bir aydır. Bu ayda yapılan ibadetler ve de tutulan oruçlar çok faziletlidir.
  “Ramazan'dan sonra oruçların en faziletlisi, Muharrem ayında tutulan oruçtur. Farzlardan sonra en faziletli namaz da gece namazıdır.”(Hadîs-i şerîf-Et-Tergîb vet-Terhîb)
  Kim arefe günü oruç tutarsa, iki senelik günahına kefâret olur ve kim de, Muharrem ayında bir gün oruç tutarsa, her bir günü için otuz gün sevâbı yazılır. (Hadîs-i şerîf-Taberânî)
  Muharrem ayı Âlemlere Rahmet Hazreti Muhammed’in (sav) Mekke’den Medine’ye hicreti ile başlamıştır. Özellikle de Muharremin onuncu günü cereyan eden olaylarla adeta dünyanın ve insanlığın seyri değişmiştir. Muharremin onuncu gününe “Aşura günü” de denilmektedir.
  Aşura günü yapılmasında fayda görülen işler, Hadisi şeriflerle haber verilmiştir. Abdulkadir Geylani Hazretlerinin, Gunyet’üt Talibin adlı eserinden derlediğimiz bilgileri sizlerle paylaşalım.

  “Bir kimse, Muharrem ayında, aşura günü oruç tutar ise, onun için bin melek sevabı verilir.
  Bir kimse, Muharrem ayında aşura günü oruç tutar ise, onun için on bin şehit sevabı, onbin hac eden ve umre eden sevabı verilir.
  Bir kimse, aşura günü bir yetimin başını okşar ise, o yetimin başındaki tüylerin sayısı kadar, o kimsenin cennetteki derecesini artırır.
  Bir kimse, aşure gecesi, oruçlu bir mü’mine iftar ziyafeti verir ise, Muhammed ümmetinin tümüne iftar ziyafeti vermiş ve hepsinin karnını doyurmuş kadar olur.”
  Bu arada, Sahabe Efendilerimiz Resulullah (sav) Efendimize şöyle dediler;
  — Ya Resulullah, bu manaya göre, Allah’u Teala aşura gününü diğer günlere bakarak üstün kılmıştır. Bunun üzerine, Resulullah (sav) efendimiz şöyle buyurdu;
  —Evet, öğledir. Allah’u Teale, semaları aşura günü yarattı. Dağları aşura günü yarattı, Denizleri aşura günü yarattı, Kalemi aşura günü yarattı, Levhü aşura günü yarattı. Adem aleyhisselamı aşura günü yarattı. Adem aleyhisselamı aşura günü cennete koydu. İbrahim aleyhisselam, aşura günü doğdu. Allahu Teale Onu aşura günü ateşten kurtardı. Oğluna kurban fedaisini aşura günü yolladı. Firavun, aşura günü suda boğuldu. Allah’u Teala Eyyub aleyhisselamı hastalık belasından aşura günü kurtardı. Allah’u Teala Âdem aleyhisselamın tevbesini aşura günü kabul buyurdu. Allah’u Teala Davut aleyhisselamın günahını aşura günü kabul buyurdu. İsa aleyhisselam, aşura günü doğdu. Kıyamet aşura günü kopacaktır.”

  Bir başka hadisi şerifte de “ Bir kimse aşura günü boy abdesti alır ise, ölüm hariç, hiç hasta olmaz, Bir kimse aşura günü gözlerine sürme çeker ise, sene boyunca göz ağrısı görmez, Bir kimse, aşura günü bir hastayı ziyaret eder ise, Âdem’in oğlunu ziyaret etmiş gibi sevap alır.
  Aşura günü birine bir içimlik su veren kimse, göz açıp kapayacak kadar dahi, Allah’a asi olmamış gibi olur.”

  “Bir kimse, aşağıda anlatılacak şekilde dört rekât namaz kılar ise; Allah’u Teale onu elli senelik geçmiş, elli senelikte gelecek günahını bağışlar. Mele-i alada dahi, onun için nurdan bir köşk yapar: a) Her rekâtında bir kere fatiha suresi okunur. b) Ellibir kere ihlâs suresi okunur. Namaz bittikten sonra da Resulullah Efendimize 70 kere salâvat okunur.”

  Ebu Hüryre’den (ra) gelen bir başka rivayette ise, Resulullah (sav) Efendimizin şöyle buyurduğu anlatılmıştır. “Allah’ü Teala İsrail oğullarına senede bir gün oruç tutmayı farz kıldı. O da, aşura günü olup muharrem ayının onuncu günüdür. O gün, sizde oruçlu olunuz o günde, çoluk çocuğunuza bolluk gösteriniz. Her kim, aşura günü, malından bolca harcar ise Allah’ü Teala ona bolluk ihsan eder. Bir kimse aşura günü oruç tutar ise 40 senelik orucuna kefaret olur. Bir kimse aşura gecesini ihya ederse gündüzünü dahi oruçlu geçirir ise ölüm acısını anlamadan ölür.”

  Tutulacak oruç hakkında Resulullah(sav) “Muharremin hilalini gördükten sonra günleri saymaya başla, dokuzuncu günü de oruçlu ol” buyurmuştur. Halkımız arasındaki temayül; dokuzu, onu ve onbirinci günüdür. Gücü, sağlığı yerinde olanların böylece oruç tutmalarında fayda vardır.
  İçerisinde bulunduğumuz muharrem ayının oruç günlerini zaman olarak hatırlatmakta fayda görmekteyim. 8 Şubat Çarşamba muharremin 9 u dur. 9 Şubat Perşembe muharremin 10 u dur.
  10 Şubat Cuma Muharremin 11 i dir. Şimdiden tutacağınız oruçların ve yapacağınız bütün ibadetlerinizin kabul olmasını temenni ediyorum. Bizi de duanızda unutmazsanız bahtiyar oluruz. Muharrem ayınız ve Aşura gününüz Mübarek olsun.

  UĞUR KEPEKÇİ  Paylaş
  Muharrem Ayı Ve Aşura Gününün önemi Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Allah razı olsun arkadaşım verdiğin bilgiler için çok işime yaradı .O güne ermek kısmet olursa bütün okuduklarımı uygulayacagım saol 3. 3
  faydalı bilgiler için Allah razı olsun bacım 4. 4
  Ramazan ayından sonra oruç tutmak için en faziletli ay Muharrem ayıdır.Bu ayın bereketinden faydalananlardan olalım inşallah.muharrem ayında kimler oruç tutar