Çocuk Büyütürken ve Davranış Bozuklukları Forumundan Çocuklarda gece uyanmaları Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Çocuklarda gece uyanmaları

  Reklam
  Çocuğunuz gece sık sık uyanıyor mu?
  3-6 yaş arasındaki çocuğunuz gece sık sık uyanıp yanınıza geliyor veya tekrar uykuya dalana kadar sizi yanında istiyorsa ona nasıl yardım edebileceğinizi ve kendinizi bu eziyetten nasıl kurtaracağınızı bilmelisiniz. İşte yapmanız gerekenler...

  Defne ve Ege 4 yaşına geldiği halde, gece sık sık uyanıyor ve tekrar uykuya dalana kadar beni ya da ablalarını başlarına nöbete dikiyor. Allah’tan, bizim yatağımıza gelme gibi bir huyları yok ama gecenin bir yarısı artık eşek kadar olan çocuklarıma ninni söylemek zoruma gidiyor. “Benim çocuklarım ne zaman akşam yatacak, sabah kalkacak ve ben bu ziyaretler sırasında nasıl bir tavır takınmalıyım?” diye merak ettim ve doktorlarına danıştım. Bana, gece boyunca yetişkinlerin bile deliksiz uyumadığını, ancak bizim tekrar uykuya dalmayı bildiğimizi söyledi. Oysa çocukların bu yeteneği kazanabilmek için biraz pratik yapmaları ve bu sırada bizim onlara destek olmamız gerekiyormuş. Uykularından sık uyanmalarının nedeni, okul öncesi çocuklarının çoğunda olan canavar, hayalet, karanlık gibi korkular, kötü rüyalar, rutinlerindeki değişiklikler veya hastalıklar gibi başka birçok şey de olabilirmiş. Doktorumuz anlattı, ben not aldım. Bugün itibariyle uygulamaya geçeceğim. Gece uykuları 3-6 yaş arasındaki veletleri tarafından bölünen, anne ve babalara duyurulur.
  3-6 yaş arasındaki birçok çocuk uykuya dalmak için ninniye, yumuşak bir oyuncağa ya da masala ihtiyaç duyar. Ancak gece uykusundan uyanan çocuğu tekrar uyutmak için bu yöntemler işe yaramayabilir.
  Çocuğunuzu rahatlatacak ne varsa yapın. Mesela uykuya dalana kadar, Ege karnını okşamamdan, Defne elini tutmamdan hoşlanıyor. Ancak bu yardımın süresini her gece kademe kademe azaltın. Sonra sadece üstünü örtüp, “Bir şey yok, geçti. Hadi tekrar uyu bakalım” diyerek, sadece bir iki dakika onu sakinleştirdikten sonra, uykuya dalmasını beklemeden odadan çıkın. Böylece gözünü tekrar açtığında sizin orada olmanızı beklemez. Bu bir gecede olacak iş değildir. Sabırlı ve kararlı olmanız gerekir.
  Eğer odanıza geliyor ve yanınızda yatmak konusunda ısrar ediyorsa, izin vermeyin. Bunu bir kere yaparsanız, gece ziyaretlerinin devamı gelir. Ve bir süre sonra bu durum gözünüze hiç de sevimli gözükmez.
  Yanınıza geldiğinde, onu kararlı bir şekilde odasına geri götürün, iyi geceler öpücüğü verin ve hemen kendi odanıza dönün. Eğer yanında çok oyalanırsanız, bu sefer sizin, odasında kamp kurmanıza alışacaktır. Tabii çocuğunuz hastaysa veya rutininde herhangi bir değişiklik varsa, kuralları esnetin.
  Bu yaşlardaki çocukların bazı korkuları olması normaldir. Karanlıktan korkuyorsa, holün ışığını açık bırakın veya odasına bir gece lambası takın. Eğer hayalet veya canavardan korkuyorsa, yatmadan önce canavar avına çıkın. Yatakların altına, dolapların içine, perdelerin arkasına bakın ve odada canavar olmadığına onu ikna edin.
  Basit ödüller, çocuğunuzu cesaretlendirebilir. Gece yatağından kalkmadan ve sizi çağırmadan uyuduğu her gece için ona bir çıkartma hediye edin. 5 çıkartma biriktirirse, beraber parka gideceğinizi vaat edin. Kendi kendine uykuya dalmak çocuk için zor bir iştir. Ancak bunu sağlamak için verilen ödüle değer.
  Birçok çocuk anneye yanaşacağı zamanı bilirse, akşam tutturmalarından vazgeçer. Mesela hava aydınlandığında yatağı terkedip yanınıza gelebileceğini veya sizi çağırabileceğini söyleyin. Sabah kahvaltısından önce, çocuğunuza sarılarak biraz keyif yapın.
  Odaya gelmekte çok ısrar eden çocuklar için başka bir yöntem de şu: Yatağınızı değil ama yatak odanızı paylaşın. Çocuğa basit bir yer yatağı yapın. Bebeğini yanına koyun ve orada yatabileceğini söyleyin. Birkaç gün sonra kendi rahat yatağını tercih edecektir.

  alıntı


  Paylaş
  Çocuklarda gece uyanmaları Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Küçük yaştaki çocuklar kendi yatakları yerine anne ve babanın yanında yatmayı tercih etmektedirler. Çocukları kendi yataklarına alıştırmak için sevdiği oyuncağı yanına almasına ve odada ufak bir ışık olmasını sağlamalıyız. Çocuğun kendisini güvende hissettirmesini sağlamalıyız.bebek uyumadığında okunacak dua,  uyumadığında okunacak dua,  bebekler uyumadığında okunacak dua