Çocuk Büyütürken ve Davranış Bozuklukları Forumundan Sünnet olan çocuk, aldatılmamalı Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Sünnet olan çocuk, aldatılmamalı

  Reklam
  Operatör Dr. Serhan Tuncay, sünnet olmanın sağlık açısından çok önemli olduğunu, genel olarak çocuklarda kalıcı psikolojik etkilerinin olmaması için sünnetin 2 yaşın altında ve 6 yaşın üzerinde olması gerektiğini ifade etti.

  Tuncay, sünnet öncesinde çocukların psikolojik olarak çok iyi hazırlanması gerektiğini, sünnetten korkan çocuğun kandırılmasının, güvenini kıracağını söyledi.
  Çocuğun ebeveyne ve hekime olan güveninin zedelenmemesi gerektiğini belirten Tuncay, "Bu işlemden hiçbir zarar görmeyeceği açıklanmalıdır.
  Sünnet öncesi mutlaka bir hekim tarafından muayene edilmelidir. Bu muayenede herhangi bir ek problem olup olmadığına bakılır. Ayrıca, kan tahlilleri alınarak sünnete engel herhangi bir durum olup olmadığı araştırılır." dedi.
  Tuncay, tıbbî bir zorunluluk varsa sünnetin her yaşta yapılabileceğini ama mümkünse 10-12 yaş ve sonrasına bırakılmaması gerektiğini ifade etti. Tuncay, sünnet sonrası evde dikkat edilecek hususların olduğunu ifade ederek şunları söyledi: "Ameliyattan sonra ağrı kesicinin ilk iki gün, antibiyotiğin ise bitene kadar verilmesi gerekir.
  2 günden sonra ağrı olmaz ise ağrı kesicinin verilmesine gerek yoktur. Ameliyattan 7 gün sonra banyo yapılabilir.
  Ameliyattan iki gün sonra yardımsız kendi işlerini görebilir (yemek yeme, odada dolaşma, oyuncakları ile oynama) ancak ameliyat sonrası ilk bir hafta aşırı hareket ve oyunlardan kaçınmalı ve ilk iki günü yatarak geçirmelidir."


  Paylaş
  Sünnet olan çocuk, aldatılmamalı Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Çocuk kandırıldığında özellikle sevdikleri tarafından önemsiz sanılan bir yalan söylendiğinde çocuğun aklına anne babam bana yalan söyledi demek onlara da güvenmeyeceğim cümlesi yerleşir. Bu nedenle iki yaşın altında ya da ona anlatılacağı yaşta sünnet yapılmalıdır.