Çocuk Büyütürken ve Davranış Bozuklukları Forumundan Çocuğum Şımarık Mı? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Çocuğum Şımarık Mı?

  Reklam
  Anne babalar bazen çocuklarının şımarık olduğundan endişe ederler, hatta kimi zamanlar da ebeveynler birbirlerini veya aile büyüklerini buna neden olmakla suçlarlar. Çocukla birlikte bir alışveriş merkezine veya markete gitmek bazen kabus gibidir, onun bitip tükenmeyen istekleriyle nasıl baş edeceğinizi bilemezsiniz.
  Çocuklarda, gördükleri bir şeye sahip olma isteği çok doğaldır. Bu, büyüme ve gelişmesi için gerekli olan doğal bir merakın sonucudur. Tüm çocuklar, bir miktar ben merkezci olurlar, kendi isteklerini her şeyin üstünde görürler. Aslında çocuğunuz, örneğin bir oyuncakçıda gördüklerini isterken, kendi sınırlarını ve bir ebeveyn olarak sizin ne kadarına izin vereceğinizi görmek istemektedir. Eğer mantıksız isteklerini yerine getirirseniz, işte o zaman çocuğu şımartıyorsunuz demektir. Mantıksız bir isteğin yerine getirilmesi başka taleplere yol açacak ve çocuk sınırlarını bilmediği için endişeye kapılacaktır. Şımarık bir çocuk kabul edilebilir davranışları bilmeyen bir çocuktur. Şımarık çocukların okulda da pek arkadaşları olmaz, çünkü paylaşmayı bilmezler. Çocuğa popüleritesini arttıracağını düşünerek aldığınız araç gereçler de durumu zorlaştırmaktan başka işe yaramazlar.
  Elbette, bu çocuğunuzun hiçbir isteğini yerine getirmeyeceksiniz demek değildir. Önemli olan, ona uygun sınırlar çizebilmektir. Ona ayıracağınız zaman, çocuk için en büyük hediye olacaktır. Çocuğunuza gösterdiğiniz sevgi, şefkat, ona ayırdığınız zaman ve çizdiğiniz sınırlar kendisini iyi ve güvende hissetmesini sağlayacaktır. Böylece şımarık bir çocuk yetiştiriyor muyum diye endişe etmenize de gerek kalmayacaktır.
  (alıntı)


  Paylaş
  Çocuğum Şımarık Mı? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Bir çocuğun şımarık olduğunu kestirmek çok zordur. Çocukların bir şeyler istemesi doğaldır. Fakat anne ve baba çocuğun her istediğini alması durumunda ve çocuğun buna alışması tabiki her gördüğünü alınması için ısrar etmesi bir alışkanlık ve şımarıklık olarak tanımlanmaktadır.