Çocuk Büyütürken ve Davranış Bozuklukları Forumundan çocuklarda hayali arkadaş Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  çocuklarda hayali arkadaş

  Reklam
  ÇOCUKLARDA HAYALİ ARKADAŞ

  Hayal dünyasının en kadim dostu;
  hayali arkadaş “Onun adı Tarçın; benim en kral arkadaşım. Her sabah birlikte uyanıyoruz ve her şeyi birlikte yapıyoruz. Ve onu sadece ben görebiliyorum.” Ya bir gün sizin çocuğunuz da hayali arkadaşından böyle bahsederse… Nasıl bir tepki verirsiniz? Sorumuzun cevabını Psikolog Nur Dinçer’den öğrendik.


  Çocukken birçoğumuz Alice’in Harikalar Diyarı’ndaki maceralarını mutlaka dinlemiştir. Minik Alice yalnızlıktan sıkıldığı zamanlarda bahçeye çıkar ve çok sevdiği ağacının altında hayaller kurmaya başlardı. Kimi zaman Kupa Kraliçesi’yle kroket oynar, kimi zaman bin bir odalı saraylarda kaybolur, kimi zaman da hayali arkadaşları Deli Şapka ve Hep Geç Kalan Tavşan ile sohbet ederdi. Alice her serüvenin sonunda yaşadıklarını ailesine anlatır; ancak kimse ona inanmazdı.

  İşte bazı çocuklar var ki, gerçeğin yanı sıra kendi hayal dünyalarında da bir düzen kuruyor ve ona göre yaşıyorlar. Hayal güçlerinin sayesinde böyle bir tercih yapmalarının ise birçok nedeni var. Bunların en başında hayali arkadaşın hem en ideal arkadaş hem de farklı bir egonun yerine geçebiliyor olması var. Farklı bir ego demek, çocuğun henüz kendi başına dışa vurmaya hazır hissetmediği şeyleri yapabilen bir arkadaş ortaya çıkması demek. Bu sayede çocuk yaptığı bir yaramazlığı hayali arkadaşına yükleyebiliyor ya da bir olay karşısında hissettiği öfke, endişe, korku gibi duyguları aslında hayali arkadaşının yaşadığını söyleyerek kendini ifade etmeye çalışıyor. Örneğin annesiyle babasının kavga ettiğini gören çocuk kendi üzüntüsünü, “Tarçın kavga ettiğiniz için çok korktu” diyerek belli ediyor. Yani hayali arkadaş, dışa vurmaktan çekindiği duygularını yansıtan bir ayna oluyor. Ya da bu hayali arkadaş onu aşağı mahalledeki köpekten ya da yatağının altındaki canavardan koruyan bir koruyucuya dönüşüyor. Çoğu zaman da sıkıldığı veya yalnız olduğu zamanlarda ona eşlik edebilecek biri haline geliyor.
  Çocuklar hayali arkadaşları çok seviyor
  Hayali bir arkadaş bu kadar meziyetli olursa onu kim sevmez ki! Yapılan araştırmalara göre çocukların yaklaşık üçte ikisi erken çocukluk döneminde, bu tip arkadaşlar yaratıyor kendilerine. Pek çok hayali arkadaş, ilk olarak çocuk 2,5 ile 3 yaş arasındayken ortaya çıkıyor, birkaç sene bu ilişki devam ediyor ve çocuk 5-6 yaşlarına geldiğinde ortadan kayboluyor. Bazı çocukların hayal arkadaşları onları ara sıra ziyaret ediyor bazılarının ki ise her zaman onlarla birlikte oluyor.

  Hayal arkadaşı akıllı bir köpek, çocuk ya da bir erişkin kılığında olabiliyor. Genelde hepsinin bir adı ve gerçek varlıklar gibi uzun, kısa, güzel ya da çirkin olabiliyor. Hayal arkadaşı sadece çocuğun odasında yaşayabileceği gibi sürekli yer de değiştirebiliyor. Tüm bunlar çocuğun kurduğu hayale göre değişiyor.
  Hayali arkadaş gelişimi olumsuz etkilemiyor
  Bu konuda yapılan araştırmalardan çıkan sonuçlara göre, hayali arkadaşları olan çocukların pekçok gerçek arkadaşı var ve bu çocuklar oldukça zengin bir kelime haznesine sahipler. Yaratıcılar, bağımsız olmayı seviyorlar, arkadaşları ve öğretmenleriyle iletişim kurmakta zorlanmıyorlar. Hayal arkadaşlarının gerçek olmadığının farkında olduklarından, diğer olaylarda da gerçek hayal ayrımını yapabiliyorlar. Hatta pek çok insan çocukken hayali bir arkadaşı olduğunu hatırlayabiliyor.

  Peki, hayali arkadaşı olan çocuğunuza nasıl davranmanız gerekiyor?
  • Öncelikle hayal gücünün, çocuğunuzun gelişiminde önemli bir yeri olduğunu unutmayın. Bunun için de çocuğunuzun hayal arkadaşını inkar etmeyin, onunla dalga geçmeyin. Çünkü hayali arkadaşıyla alay etmeniz ya da evden çıkarken onu da yanında getirmesine yasak koymanız ondan vazgeçmesini sağlamaktan çok kendini hayal dünyasına hapsetmesine neden olur.
  • Böyle bir durumla karşılaşmamak için hayal arkadaşını siz de kabullenin. Hatta çocuğunuz, arkadaşı için masada bir yer istediğinde ya da onunla birlikte yatmak istediğinde buna izin verin. Ancak bunun bir oyun olduğunu da hatırlatmayı ihmal etmeyin.
  • Çocuğunuz sizin bu davranışınızdan mutlu olacaktır. Ama çocuğunuz kendi isteyene kadar, hayali arkadaşa masada bir yer göstermeyin ya da çocuğunuz size söylemeden onunla konuşmayın. Yoksa ilginizden dolayı onu kıskanabilir.
  • Bazen hayali arkadaş işlerinizi kolaylaştırabilir. Herhangi bir konuda çocuğunuzu ikna etmek için hayali arkadaşın yardımına ihtiyacınız olabilir. “Hadi bakalım, Tarçın’a saçlarını ne güzel taradığını göster” diyerek çocuğunuza işbirliği yaptırabilirsiniz. Bazı çocuklar buna tepki göstermez ancak bazıları arkadaşlarını kaybetmekten korkarak sinirlenirler.
  • Çocuğunuz, yaptığı yaramazlıkların sonucundan arkadaşını kullanarak kaçmaya çalışabilir. Buna izin vermemeniz de fayda var. Böyle zamanlarda yaptığı işi ya oyun arkadaşıyla çözmesini, bunu kabul etmiyorsa kendi başına düzeltmesini söyleyin.
  • Hayal arkadaşı, çocuğunuzun hayal dünyasının zenginliğinden kaynaklandığı için bu enerjisini başka alanlarda da kullanmasını sağlayın. Bunun için kuklalarla hayali oyunlar oynamasını cesaretlendirebilir; nasıl başlayacağı hakkında kararsız görünüyorsa, ona katılıp yol gösterebilirsiniz.
  • Hayali arkadaşının yanı sıra yeteri kadar gerçek arkadaşının olmasına özen gösterin. Çünkü genellikle hayali arkadaşlar gerçek arkadaşların ya da aile ilgisinin çocuğa yetmediği durumlarda ortaya çıkıyor. Bu nedenle eksikliği gidermek çocuğunuzun hayali arkadaşlara olan ihtiyacını azaltabilir.
  • Şunu da unutmayın ki, önünde sonunda çocuğunuz hayali arkadaşından vazgeçecek. Alıştığı ortamlarda kendini rahat hissettiği ve kendini daha iyi ifade edebildiği zaman, bu özel manevi desteğe olan ihtiyacı da ortadan kalkacak.

  Hayali arkadaş ne zaman sorun olur?
  Çocuğunuzun hayali bir arkadaşı olması genellikle sorun olmaktan çok, aranızdaki ilişkiyi olumlu etkileyebilir. Çünkü biraz önce de bahsettiğimiz gibi, hayali arkadaş aslında çocuğunuzun ifade edemediği şeyleri söyleyen kişidir. Hal böyle olunca hayali arkadaş, çocuğunuzun ruh hali hakkında size değerli bilgiler verebilir.

  Ancak çocuğunuz başka biriyle iletişim kuramayacak kadar hayali arkadaşına bağlanır, sürekli onunla meşgul olur, içine kapanır ya da mutsuz görünürse bu durumu doktora danışmanızda fayda var.

  (ALINTI)  Paylaş
  çocuklarda hayali arkadaş Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Tek çocuk olan ve etrafında çok sık oynayabileceği arkadaşları olmayan çocuklarda ve sıkça karşılaşılan bir durumdur. Çocuklar oyun oynamak için birilerine ihtiyaç duyarlar bu ihtiyaçlarını hayali bir arkadaşla tamamlamaktadırlar.