Çocuk Büyütürken ve Davranış Bozuklukları Forumundan Çekingenlik Utangaçlık Sosyal Fobi Sosyal-Fobi ilaçla tedavisi Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Çekingenlik Utangaçlık Sosyal Fobi Sosyal-Fobi ilaçla tedavisi

  Reklam
  Çekingenlik Utangaçlık Sosyal Fobi Sosyal-Fobi ilaçla tedavisi

  İlaçla Tedavisi:

  / Sosyal fobi iyi tanımlanmış bir durumdur ve tedaviye iyi yanıt verir.
  / Fobik kaçınma sosyal ortamlarda duyulan anksiyeteden (sıkıntı) kaynaklanır.
  İlaçla kişinin sosyal ortamlardan duyduğu sıkıntı azalır.
  / Genel sosyal fobide ilaç uygulamaları ile başkaları tarafından reddedilme
  yada eleştiriye maruz bırakılmaya duyulan aşırı hassasiyet azalır.
  / İlaç tedavisi bağımlılığa yol açmaz. (Doktor kontrolünde olduğu müddetçe.)

  İlaç tedavisinde genellikle depresyonda da kullanılan antidepressanlar kullanılır. En az 6 aylık tedavi önerilir. Ancak bu devrede ilaç kesildiğinde kendiliğinden nüksler görülebilir.Daha uzun süreli kullanım önerilir. Hastaların en sık yaptığı yanlış: sıkıntılar hafiflediğinde ilaç kullanımını aksatmalarıdır. Bu yüzden hastalık belirtileri tekrar ortaya çıktığı için hastalık müzmin (kornik) bir hal almaktadır ve kişinin tedavi olamayacağı gibi yanlış bir kanıya saplamasına neden olmaktadır.
  Psikolojik Tedavi:

  Sosyal fobide psikoterapi uygulamanın gerekçesi hastaların negatif yoldaki inançları ile (sosyal ortamlarda başarısızlığın kaçınılmaz olduğu gibi ) yüzleşmelerini sağlamaktır. Sosyal fobinin temelinde bu tür inanların yer aldığı düşünülmektedir.
  Hipnozda sosyal fobide psikoterapiye yardımcı bir araç olarak kullanılmaktadır. Hastanın sosyal ortamlara uyumu için ve sıkıntı duygusunu yenmesi için oldukça yararlı bir yöntemdir.

  Özet olarak

  Sosyal fobi erken başlangıçlı kronik gizli bir hastalıktır.
  Tedaviye iyi yanıt verir. İyi tedavi hastanı durumuyla baş etmek için zararlı stratejiler geliştirmesini ve depresyon ve alkolizm gibi ek rahatsızlıkların ortaya çıkmasını engeller.
  İlaç tedavisi belli bir süre devam etmesi gerekir. İlk ay belirgin bir yanıtın alınamayabileceği hatırdan çıkarılmamalıdır.Tek başına yada ilaçla birlikte yapılan psikoterapi sosyal fobide oldukça faydalı neticeler verir.
  (alıntı)


  Paylaş
  Çekingenlik Utangaçlık Sosyal Fobi Sosyal-Fobi ilaçla tedavisi Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Çocuklar bir şeye yeltendiklerinde tamamen sınırlayıcı olmamak gerekir. Bu onların atılganlık hissini körükler. aynı zamanda insanlara yaklaşımında da rahat bırakmak onların fazla utangaç olmasını engelleyecektir.