Çocuk Büyütürken ve Davranış Bozuklukları Forumundan çekingenlik sosyal fobi utangaçlık belirtileri Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  çekingenlik sosyal fobi utangaçlık belirtileri

  Reklam
  ÇEKİNGENLİK SOSYAL FOBİ UTANGAÇLIK BELİRTİLERİ
  Çekingenlik Utangaçlık Sosyal Fobi Sosyal-Fobi

  24/1/2007 - Sosyal Fobi Çekingenlik

  Aşağıdaki belirtilerden en az dördünün varlığı ile birlikte erişkinliğin erken dönemlerinde başlayan yetersizlik duyguları, sosyal acıdan kendini geri çekme ve başkalarınca olumsuz değerlendirilmeye aşırı duyarlı olma, fazla incinme ile seyreden bir kişilik bozukludur.

  1-Başkaları tarafından kabul görmeme, küçümsenme, eleştirilme, dışlanma endişeleriyle sosyal ilişki gerektiren islerden uzak durma
  2-Sevilip, sayıldığına kesin inanmadıkça başkalarıyla iletişim kurmak,görüşmek istemez
  3-Hafife alınıp, dalga geçileceği endişesi ile yakın ilişkilerde rahat davranamaz,bu ilişkilerde tutukluk yasayıp, kendini ve sahip olduklarını ortaya koyamaz
  4-Başkalarının da bulunduğu iletişim gereken ortamlarda düşünce içerikleri yoğun bir şekilde eleştirilme, dışlanma düşünceleri ile kaplanmıştır
  5-Hissettikleri yetersizlik duyguları nedeniyle, daha önce karsılaşmadıkları kişilerle ayni ortamda bulunduklarında istedikleri gibi hareket edememelerine, konuşma ve davranışlarında kısıtlılık hissetmelerine yol acar.
  6-Kişiler kendilerini sosyal acıdan yeteneksiz, renksiz, etkisiz ,zayıf veya diğer kişilere göre daha değersiz bireyler olarak görürler.
  7-Küçük düşüp, mahcup olacakları seklindeki düşünce yapıları nedeniyle kendi baslarına bireysel girişimlerde bulunamaz ve yeni aktivitelere başlamak ya da başkalarına katılmak istemezler.

  Sosyal ortamlarda başkaları tarafından inceleme altında tutulduğu korkusu performans gösterilmesi gereken durumlarda eleştirilme yada küçük düşme korkusunun yaşanmasıdır.Ve kişi bu korkunun yaşanmasından kurtulamak için bu tür sosyal ortamlara girmekten kaçınır. Kaçınma nedeniyle kişinin sosyal mesleki yada aile yaşamı etkilenir.
  Sosyal fobi iki farklı şekilde görülür.
  Genel : Korkular hemen her durum için geçerlidir.
  Özel : Yalnızca özel bazı durumlar için geçerlidir. (Başkalrının önünde imza atmak, yemek yemek vs gibi.)
  Sosyal fobide en sık karşılaşılan belirtiler şu şekilde sıralanabilir
  Çarpıntı
  Titreme
  Terleme
  Kaslarda gerginlik
  Midede rahatsızlık hissi
  Göğüste sıkıntı hissi
  Sıcak yada soğuk basması
  Başta ağırlık hissi-Baş ağrısı


  Bu durumda kişi zaman içerisinde bu belirtilerle yaşamaya alışabilir. Ancak hayatının değişik alanlarını kısıtlamaya başlayan belirtiler bir gün iş güç yapmayı da engellemeye başlarsa işi için tedavisi şart bir durum haline gelir.Yaşanan bu belirtiler kişide derin bir korku ve heyecan hali ile birlikte görülür.
  Korkulan durumlardan kaçıma davranışı genellikle çok belirgindir.Ve bazen tam bir sosyal yalnızlıkla sonuçlanabilir. Korkulan durumlarda kaçınmak için olmadık şeyler yaparlar. Bir seminer vermesi gereken kişinin seminer iptal olsun diye ayağının kırılmasına bile sevineceğini söylemesi hatta bunun için dua ettiğini söylemesi olayın ne kadar sıkıntı verici olduğunu anlatmak için yeterli olur sanırım.
  Sosyal fobisi olanlar genelde aşağıdaki durumlarda sosyal fobi belirtilerini yoğun olarak yaşarlar. - Topluluk önünde konuşmak.
  - Bir işle uğraşırken seyredilmek.
  - Başkalarının önünde yemek
  yemek-içmek.
  - Otorite konumundaki kişilerle temas etmek.
  - Misafir kabul etmek
  - Başkaları ile tartışmak
  - Toplulukta telefonla konuşmak.
  - Tanımadığı kişilerin gözlerinin içine bakmak,
  - İlgi odağı olmak.
  - Başkalarının önünde yazı yazmak.


  Sosyal fobi belirtilerini bazen kişi kaygı belirtilerinden birisi imiş gibi düşünebilir.
  Korkulan durumdan kaçma davranışı genellikle çok belirgindir. Tam bir sosyal yalnızlığa yol açabilir. Başlangıç yaşı sosyal fobide çok erkendir. Hastaların % 40’ında başlangıç yaşı 10’un altındadır. Hastaların %95’inde ise başlangıç 20’nin altındadır. Okul fobisi olan çocukların %40’ında ise sosyal fobi olduğu belirtilmektedir.
  (alıntı)
  Paylaş
  çekingenlik sosyal fobi utangaçlık belirtileri Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Çocukluk döneminde veya gençlik dönemlerinde birilerinin sürekli eleştirisine, dışlamasına maruz kalan kişi sosyal ortamda rahat olması beklenemez. bu surumlar sosyal fobinin oluşmasına zemin hazırlamaktadır.utangaçlık belirtileri,  cekingenlik icin dua,  Utangaclik icin dua,  utangacligin belirtileri