Çocuk Büyütürken ve Davranış Bozuklukları Forumundan İletişimde Güvenin Yeri Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  İletişimde Güvenin Yeri

  Reklam
  İletişimde Güvenin Yeri

  İnsanların birbirlerine yardım edebilmesi için önce aralarında iyi bir diyalog ve iletişimin kurulması gerekir. Başkalarıyla iletişim kurmanın temeli,kişinin kendini tanıması ve duygularına hakim olmasıdır. İletişimin başlama yeri kendi içimiz,kendi karakterimizdir. İletişim ve diyalog kurmada kredi kartı gibi kullanacağımız ve her yerde geçerli olan özelliğimiz,GÜVENDİR. Güvenirliliğimiz fazla olduğu zaman iletişim rahat,çabuk ve etkili olur. Covey,güven düzeyini arttırmak için şu önerilerde bulunmaktadır:
  1-KİŞİYİ ANLAMAK:Bir insanı anlamaya çalışmak en önemli yatırımdır. Bir kişiyi tanımak,bir anlamda onun nelere önem verdiğini,nelerden hoşlandığını veya hoşlanmadığını tanımaktır. Eğer birisiyle iyi ilişkiler kurmak ve bu ilişkiyi geliştirmek istiyorsanız,onun önem verdiği şeye,sizinde en az o kadar önem vermeniz gerekir. Bu kuralı şu şekilde özetleyebiliriz:Başkalarına,onların size yapmalarını istediğiniz şeyleri yapın.
  2-KÜÇÜK ŞEYLERLE İLGİLENMEK:Küçük,basit,nazik ve sevecen davranışlar çok önemlidir. Küçük nezaketsizlikler,merhametsizlikler,saygısızlıklar güveni zedeler,hatta yok eder. İlişkilerdeki küçük şeyler büyük sayılır. Bununla ilgili bir atasözümü vardır:Sinek küçüktür fakat mide bulandırır.
  Konuyla ilgili mini bir hikaye:
  Bir dilim pastanın 500.000 liraya satıldığı günlerde 10 yaşındaki küçük bir çocuk pastaneye girdi. Garson kız hemen koştu. Çocuk sordu: “çikolatalı pasta kaç para?” 500.000 lira diye cevap verdi garson kız. Çocuk cebinden çıkardığı bouk paraları saydı. Bir daha sordu.
  -Peki dondurma ne kadar?
  -350.000 lira dedi , garson kız sabırsızlıkla.Dükkanda yığınla müşteri vardı ve kız hepsine tek başına koşturuyordu. Bir çocukla daha ne kadar vakit geçirebilirdi ki...
  Çocuk parasını bir daha saydı ve.
  -Bir dondurma alabilir miyim lütfen,dedi.Kız dondurmayı getirdi,fişi tabağın kenarına koydu ve öteki masaya koştu. Çocuk dondurmasını bitirdi. Fişi kasaya ödedi. Garson kız masaya temizlemek için geldiğinde,gözleri dondu birden. Masayı sanki akan yaşlar temizleyecekti. Boş dondurma tabağının yanında çocuğun bıraktığı 150.000 liralık bahşiş duruyordu.
  Bu küçük nezaketi garson kız hayatı boyunca unutmayacaktı.
  3-VERİLEN SÖZLERİ TUTMAK:Verilen sözü tutmak ve onu yerine getirmek güven için büyük bir yatırımdır.Birini kırmak ve verilen sözleri tutmamak, o ana kadar sağladığınız güveni yok eder.
  ÖRNEK:Mehmet Akif Ersoy’un buluşmak için anlaştığı arkadaşının,havanın çok yağışlı olması sebebiyle buluşma yerine gelmeyişi.
  Peygamberimizin bir genci 3 gün boyunca aynı yerde beklemesi.
  4-BEKLENTİLERİ BELİRGİN HALE GETİRMEK: İlişkilerde karşılaşılan zorlukların en önemli sebeblerinden birisi roller ve hedefler konusunda birbirine zıt veya belirsiz beklentilerdir. Evinizde veya iş yerinizde hangi işi kimin yapacağı hususunda belirsiz beklentiler yanlış anlamalara,düş kırıklıklarına ve güvenin kaybolmasına yol açar. Beklentiler çoğu zaman açıkça söylenemez,ama bunlar bir şekilde karşı tarafa yansıtılır. Bunların farkına varılıp yerine getirilmesi büyük bir mutluluk sağlar. Beklentilerimizi karşı tarafa çok açık olarak iletmek,iletişim bozukluklarını ve çatışmaları baştan önler.
  5-KİŞİSEL DÜRÜSTLÜK:Dürüst,doğru,sadık,vefalı,özü sözü bir olma, başkalarının sırrını tutma,yalan söylememe gibi yüksek karakter sahibi kişiler en güvenilir kişilerdir.
  ÖRNEK:Hasan Basri hikayesi
  6-HATA YAPTIĞI ZAMAN ÖZÜR DİLEMEK:İnsanlar kasıt ve kötü niyet olmadan hata yapabilirler. Hata yapan insan hatasını kabul edip özür dilerse veya hatasını itiraf ederse affa mazhar olur. Çünkü insanlar,samimi özür dilemelerde,hataları affederler.
  Birbirine güven dayanmayan kişiler arasındaki ilişkilerde genellikle rekabet,çekingenlik,korkma,savunma ve sorumluluk alma gibi negatif tavırlar ön plana çıkar. Bu tür iletişim etkili değildir. Eğer kişilerin birbirine güveni orta derecede ise,kişiler birbirlerine saygıyla davranırlar,tartışmalardan kaçınırlar,nezaketle konuşurlar,uzlaşmacı bir yol isterler,ama bu ilişki sinerjik değildir.Çünkü yeni ihtimallere ve alternatiflere kapalıdırlar.
  Yüksek düzeyde güven durumunda ise kişiler birbirlerine karşı içten davranırlar ve baş başa verip çözümler üretirler.Yüksek düzeyde bir güven ve işbirliği aynı düzeyde, “sende kazan bende kazanayım” düşüncesini doğurur.Sonuçta her iki tarafı tatmin eden ve daha önce her birinin önerdiğinden daha üstün ve daha rahatlatıcı yeni bir çözüm bulunur.


  Paylaş
  İletişimde Güvenin Yeri Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  İletişimin sağlıklı yürümesi için karşıdaki kişinin ihtiyaçlarına tam anlamıyla cevap vermekle gereç olur. güveni sağlamak, verilen sözü yerine getirmek, önemsemek gibi belli başlı kuralları yerine getirmek gerekir.