Mumine.com ve Danışma / İstişare Mekanı Forumundan İstihare Rüyası Hakkında Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  İstihare Rüyası Hakkında

  Reklam
  Selamun Aleykum kardeslerim ..

  Ben esimin ısı (ortaklik ihtimali var) hayirli olacakmı diye 7 gun İstihare namazına devam ettim yatsıdan sonra..

  İstiharede hep rüyamda bembeyaz renk mavi renk gördüm son gunde evin heryerinde karıncalar gördüm ..

  Anlamı ne olabilir ? Ozellikle İstihare rüyası oldugu Icin anlamını merak ediyorum

  Selam ve dua ile,


  Paylaş
  İstihare Rüyası Hakkında Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Alıntı hatun Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  ve aleytkumusselam ve rahmetullah kardeşim

  çoğunluk renk hangisiydi beyaz veya yeşilse hayırlıdır siyah ve kırmızı şer demektir
  taşıma nedeni ile silinen mesaj yerine eklendi. 3. 3
  İSTİHÂRE NEDİR NASIL YAPILIR?


  Sözlükte "hayır ve iyilik istemek, bir şey hakkında hayır talep etmek" anlamlarına gelen istihâre, bir kimsenin yapmayı istediği bir şeyin kendisi için hayırlı olup-olmayacağını Allâh'ın kendisine bildirmesi maksadıyla yatmadan önce iki rek'at namaz kılarak Allâh'a dua etmesidir.

  İnsanlar, bazen kendileri için önemli bir karar verecekleri veya bir seçim yapacağı zaman dünya ve âhiret bakımından kendileri için hangisinin daha hayırlı olacağını kestiremezler. Bunu anlayabilmek için istihâre ederler ve Allâh'tan yardım dilerler.

  Bu bakımdan istihâre, bir bakıma yapılacak işin hayırlı olmasını; hayırlı ise gerçekleşmesini Allâh'tan dilemek ve O'ndan tercih konusunda yardım istemek demektir.

  İstihâre namazı menduptur. Namazın birinci rekatında Fatiha'dan sonra Kâfirûn sûresi; ikinci rekatında Fatiha'dan sonra İhlas sûresi okunur. Namazdan sonra istihâre duası yapılır.

  Hz. Peygamber, istihârede şöyle dua edilmesini tavsiye etmiştir: "Allahım! Senden, ilminle hakkımda hayırlı olanı bana bildirmeni, kudretinle bana güç vermeni istiyorum. Senin büyük fazlu kereminden ihsan etmeni istiyorum. Senin her şeye gücün yeter, ben ise âcizim; sen her şeyi bilensin, ben ise bilmem; çünkü sen bütün gizli şeyleri en iyi bilensin. Allâh'ım! Yapmayı düşündüğüm bu iş, benim dinim, yaşayışım, dünyam ve âhiretim bakımından hakkımda hayırlı olacaksa, bunu bana takdir eyle, onu bana kolaylaştır, uğurlu ve bereketli eyle! Yok eğer bu iş, benim dinim, yaşayışım, dünyam ve âhiretim bakımından kötü ise, onu benden, beni ondan uzaklaştır. Hayır nerede ise, onu bana takdir et ve onunla beni hoşnut eyle!" (Buhârî, Teheccüd, 25)


  İbadet ve sevap işlemek gibi iyi olduğu, haram ve günah gibi kötü olduğu bilinen şeylerde istihâre yapılmaz. İstihâre, yapılmasının doğru olup-olmadığında tereddüt edilen şeylerde yapılır ve yedi kere tekrarlanır. İstihâreden sonra, insanın gönlüne bir açıklık gelir ve ilk defa kalbe doğan şeyin hayırlı olduğu kabul edilerek ona göre hareket edilir. Çeşitli nedenlerle istihare namazının kılınamaması halinde, sadece duası okunmakla yetinilir. (İ.P.) 4. 4
  Allah razı olsun renk tabirlerini biliyordum aslında saolunistiharede mavi renk görmek,  istihare mavi,  istiharede mavi renk,  istiharede mavi görmek,  istihare namazinda mavi görmek,  istihare mavi görmek,  istiharede mavi