Mumine.com ve Danışma / İstişare Mekanı Forumundan Dua ederken Allahi tehtid mi ediyorum??? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Dua ederken Allahi tehtid mi ediyorum???

  Reklam
  allahima dua ediyorum hergün yillardir hergün beni kabul etsin Onun yolunda ilerliyim Onun rizasiyla yasayim diye.Almanyada yasiyorum 18 yasinda kapali bi kizim.Allah duami kabul etmiyor izin vermiyor Onun yolunda gitmemi istemiyor karsima hep engeller cikiyor en kötüsüde bu engeller beni cok deyistirdi karakterimi,kisiliyimi cok etkiledi.hircin nefret duyan, kiskanc,sinirli birisi oldum,okula gitmiyorum kendime zarar veriyorum.... sürekli karsima engel cikiyor Allahin yolunda nekadar ilerlemek istesem gidikce mutsuz oluyorum allaha isyan ediyorum Ondan gitdikce soyuyorum. benim tek istedigim Onun yolundan gitmek ve Onun yolunda mutlu olmak ve eger Onun yolunda ben mutsuz hergün aglayan kendimden ve etrafimdakilerinden nefret eden biri olacaksam niye gidiyim Allahin yolunda?bu engeller beni cok deyistirdi ablamla kavga ettim suclu ben olmama ragmen aylarca konusmadik,anneme bagirmaya ondan nefret etmeye basladim,kendimden nefret ediyorum, etrafimdaki herkezden nefret ediyorum icim öfkeyle doldu.etrafimdaki tüm arkadaslarim discoda gezen,acik sacik dolasan hayatlarini yasayan haramin icinde yasayan insanlar ve bunlar mutlu!ben Allahin yolunda gitmek istiyorum hergece aglayarak yalvariyorum Allaha senin yolunda gidebilmem icin engeleri kaldirsin bana yolu acsin,kolaylastirsin Onun yolunda mutlu olayim ama eger bana daha fazla engel koyarsan basimi acip bende arkadaslarim gibi discolarda barlarda mutlu olurum diye Allah dua ediyorum. discolara barlara erkeklerle gezmemek icin önümde hic bi engel yok.annem bile bana kizim cik git gez derken ben hala evde oturup 2bucuk yildir agliyorum belki Allah karsima ne biliyim bi hoca cikardir bir es cikartir bi mucize olurda benimle birlikte Hakk yolunda ilerler....
  herkez bana sevgisini kesti,ne annem ne babam ne arkadaslarim ölsem umurlarinda olmam..bunun üzerine Allahda beni kabul etmesken herseyi birakip haramlarla dolu ama enazindan mutlu olan bi hayat süresim geliyor

  Allahim beni dogru yola ilet orda mutlu olayim yoksa basimi acip haramlarla yasayan ve mutlu olan arkadaslarim gibi kendimi mutlu edeceyim..diye dua ediyorum. allahi tehdit etmis mi oluyorum bu duayla?
  arkadaslar yardimci olun benim yerimde siz neyapardiniz?


  Paylaş
  Dua ederken Allahi tehtid mi ediyorum??? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  bu düşünceleriniz melankolik ruh yapınızı işaret ediyor olmalı
  Müslüman ümit ve korku arasında olmalı,hiç kimse akıbetinden emin olamaz
  kimsenin hiçbir şeye hiç bir qarntisi olamaz,bize düşen sabırla emirlere uymaktır
  bağışlanacağımızı ümit ederek ısrarla dua etmeliyiz bunu bizden Rabbimiz istiyor
  ayrıca Azamet sahibiO' (c.c) haşmeti hiç kimse tehdit etme cüretini aklından bile qeçiremez
  vesveselere aldırış etmeden yola devam etmemiz qerekiyor
  hayırlarla kal yasemin..

  -----------------  "Deki; Eğer duanız olmasa Rabbimin katında ne ehemmiyetiniz var."
  (Furkan suresi 77.Ayet)

  "Rabbimiz buyurduki: Bana dua edin size cevap vereyim."
  (Mü'min suresi 60. Ayet) 3. 3
  Ben aslinda cok yasam sevinci olan birisiydim..bir sürü arkadaslarim vardi herkezden cok seviliyordum ama su son 3 yildir elde edemedigim Allah yolunda yüreyemediyim duygusu beni sizinde dediginiz gibi melankolik birisi etti. Kücüklügumden beri böyle sessiz sakin bir insan olsaydim bukadar etkilemezdi sanirim beni...ama bütün sevincimi kaybettim sonucta ben Allahtan yalnis bise istemiyorumki benim dualarimi neden kabul etmiyor?beni sevmiyor gibi düsünceler cikmiyor aklimdan...hem Allahin beni sevmiyor düsüncesi hemde herkezle kavga edip onlarinda sevgilerini kaybetmek beni mahf ediyor.... 4. 4
  Alıntı Yasemin. Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Ben aslinda cok yasam sevinci olan birisiydim..bir sürü arkadaslarim vardi herkezden cok seviliyordum ama su son 3 yildir elde edemedigim Allah yolunda yüreyemediyim duygusu beni sizinde dediginiz gibi melankolik birisi etti. Kücüklügumden beri böyle sessiz sakin bir insan olsaydim bukadar etkilemezdi sanirim beni...ama bütün sevincimi kaybettim sonucta ben Allahtan yalnis bise istemiyorumki benim dualarimi neden kabul etmiyor?beni sevmiyor gibi düsünceler cikmiyor aklimdan...hem Allahin beni sevmiyor düsüncesi hemde herkezle kavga edip onlarinda sevgilerini kaybetmek beni mahf ediyor....
  sorunla ilgili bir başlık açtım özellikle belki okursun die
  ama bakmamışsın herhalde kardeşim bu konu ile ilqili bilqiyi tekrar ekliyorum
  ve yardımcı olacağını düşünüyorum,aklından qeçenler vesvese tarzı şeyler itibar etme
  kalp kalbe karşıdır insanları seversen sevilirsin sürekli bir çatışma içinde olman sana bir şey
  kazandırmaz aksine kaybeden olursun,duaların kabul konusu bunu sorqulamamamız gerekir
  çünkü bizim için en hayırlı olanı ancak Rabbimiz bilir...

  -------------------------


  Hz. Selmân (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki:

  "Rabbiniz hayiydir, kerimdir. Kulu dua ederek kendisine elini kaldırdığı zaman, O, ellerini boş çevirmekten istihya eder." (Tirmizî, Daavât 118, (3551); Ebû Dâvud, Salât 358, (1488).

  Hayiy, çok haya eden, fazlaca utanan demektir. Haya vasfını Allah hakkında lügat manasında kullanmak uygun değildir. Çünkü, lügat olarak haya, kişide ayıplanma ve kınanma korkusu gibi bir şey sebebiyle hâsıl olan değişme ve inkisâr mânasına gelir. Böyle bir hâl Zât-ı Zülcelâl hakkında muhaldir. Öyle ise lügat yönüyle "çok utanan" mânasına gelen hayiy kelimesi Allah hakkında kullanılınca, bundaki gaye maksuddur.

  Hayadan maksad ve gaye ayıplanacak şeyin yâni hoş olmayan şeyin terki olduğuna göre, ulemâ, Allah hakkında şu mânada anlamıştır:

  Allah'ın "hayiy" olması, kulu memnun edecek şeyi yapması, ona zarar verecek şeyi terketmesi demektir. Öyle ise sadedinde olduğumuz hadisi, "Cenab-ı Hakk, dua eden kuluna, kulun hayrına olan şeyi mutlaka verir, duasını sevapsız, boş bırakmaz" diye anlayacağız. Bu "verme" işinin Cenab-ı Hakk'ın hikmeti muktezasınca, ya "istediğine aynen kavuşması" yahut "daha iyisinin verilmesi" yahut da "sevap verilmesi, günahlarının azaltılması" şeklinde tecelli edeceği şeklinde anlamak gerekir...

  Hz. İbnu Mes'ud (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) duayı üç kere yapmaktan, istiğfarı üç kere yapmaktan hoşlanırdı." (Ebû Dâvud, Salât 361, (1524).

  Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm) ısrar ve tekrar tavsiye etmektedir. Bu rivâyet, Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm)'ın, dua veya istiğfar ettiği zaman üçer sefer tekrarladığını göstermektedir.

  Hz. Ebû Hüreyre (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki:

  "Acele etmediği müddetçe herbirinizin duasına icâbet olunur. Ancak şöyle diyerek acele eden var: "Ben Rabbime dua ettim duamı kabul etmedi." (Buhârî, Daavât 22; Müslim, Zikr 92, (2735); Muvatta, Kur'an 29 (1, 213); Tirmizî, Daavât 145, (3602, 3603); Ebû Dâvud, Salât 358, (1484).

  Müslim'in diğer bir rivâyeti şöyledir:

  "Kul, günah talebetmedikçe veya sıla-i rahmin kopmasını istemedikçe duası icâbet görmeye (kabul edilmeye) devam eder."

  Tirmizî'nin bir diğer rivâyetinde şöyledir:

  "Allah'a dua eden herkese Allah icâbet eder. Bu icâbet, ya dünyada peşin olur, ya da ahirete saklanır, yahut da dua ettiği miktarca günahından hafifletilmek sûretiyle olur; yeter ki günah taleb etmemiş veya sıla-ı rahmin kopmasını istememiş olsun, ya da acele etmemiş olsun."

  Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm), bu hadislerinde dua eden insanların bir zaafına dikkat çekmektedir: "İsti'cal" yani acelecilik. Bir başka ifâde ile duanın hemen karşılığını görme arzusu, Müslim'in bir rivâyetinde "Ya Rasulallah İsti'cal nedir?" diye sorulunca şu açıklamayı yapar:

  "Dua ettim, ettim de hiçbir neticesini görmedim" der ve o anda duayı terkeder."

  Şu halde Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm), duanın terkine sevkedecek bir aceleciliği hoş görmüyor. Bu sebeple, her hâlukârda dua etmeye devam edilmesi için, duanın mutlaka netice vereceğini kesin bir dille ifâde ettikten sonra bu kabulün şu sûretlerden biriyle olcağını belirtir:

  "1. Ya isteğe uygun olarak dünyada görülecek bir şekilde makbul olur.

  2. Ya âhirette verilmek üzere sevap takdir edilir.

  3. Yahut günahları affedilir."

  Şu halde, bu hadis, neticeye hiç aldırmadan dua etmeye, Allah'tan hayırlı şeyler istemeye devam etmeye teşvik etmektedir. Duayı ibadetin, kulluğun bir gereği bilip, ara vermeden devam etmelidir. Mü'min ibadetten usanmaz, zaten hayatının gayesi ibadet ve kulluktur. Zîra Allah insanları sadece ve sadece ibâdet için yaratmış bulunmaktadır (Zâriyat, 51/56).
  İcâbetin gecikmesi, henüz vakti gelmediğinden, yahut daha çok ibadet edip mübâlağa göstermesi gereğindendir. Zîra, Cenâb-ı Hakk duada mübâlağa ve ısrarı sevmekte, çok dua edenlerin duasını kabul buyurmaktadır.

  İbrahim Canan, Kutub-i Sitte Tercüme ve Şerhi, Akçağ Yayınları:6/545.


  Sorularla İslamiyet
  "Deki; Eğer duanız olmasa Rabbimin katında ne ehemmiyetiniz var."


  (Furkan suresi 77.Ayet)


  "Rabbimiz buyurduki: Bana dua edin size cevap vereyim."

  (Mü'min suresi 60. Ayet)


  "Acele etmediği müddetçe herbirinizin duasına icâbet olunur.
  Ancak şöyle diyerek acele eden var:
  "Ben Rabbime dua ettim duamı kabul etmedi.


  "(Buhârî, Daavât 22; Müslim, Zikr 92, (2735); Muvatta, Kur'an 29 (1, 213); Tirmizî, Daavât 145,
  (3602, 3603); Ebû Dâvud, Salât 358, (1484).
 5. 5
  s.a arkadaşım benimde aynı sıkıntılarım var. benim senden farkım sessiz bir çocuktum ve ailem hep baskın insanlardı buda şimdi baş gösteren psikolojik sorunlara neden oluyo,şimdi kimseyle görüşmüyorum ve tamamen yalnız hissediyorum kendimi onlar gülüp eğleniyo bütün istekleri oluyo, benimse en ufak isteklerim bile gerçekleşmiyo, namazımda RABBİM AFFETSİN, niye diye soruyorum,kızgınım kırgınım ve çok mutsuzum hem soruyorum hem korkuyorum günah mı işliyorum diye çıkış yolunu bilen varsa yardım etsin lütfenallah neden dualarımı kabul etmiyor,  allah neden benden nefret ediyor,  allah beni sevmiyor,  önüme hep engel cıkıyor,  allah neden hep onume engel verıyor,  allah neden beni sevmiyor,  lendimi yalnız hissediyorum allah beni sevmiyor