Mumine.com ve Danışma / İstişare Mekanı Forumundan Çağla birlikte değişen hizmet . Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Çağla birlikte değişen hizmet .

  Reklam
  S.a bacılarım.
  Günümüz bildiğiniz gibi internet devri. İnsanlar dışarıya cıkmaktan çok internet başında zaman geçiriyor. Bu yüzden onlara sadece internet ağı sayesinde ulaşabiliyoruz. Artık insanlara ilk önce mail adresleri, facebook, twitter hesapları sorulur oldu. Sizce facebook, twitter gibi siteler islama hizmet adına kullanılabilir mi  Paylaş
  Çağla birlikte değişen hizmet . Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Twitter dan sanmıyorum ama facebook olabilir dini paylaşımlar yapılıp dini sayfalara üye olunabilir.. Fikrimce.. 3. 3
  Müslüman, Facebook ya da benzeri imkanları kullanırken, hayatının her anında olduğu gibi çok şuurlu olmakla sorumludur. Sokakta bir yerde bir işini hallederken, biriyle telefonda konuşurken, televizyon seyrederken, gazete ya da dergi okurken, biriyle bir konuda sohbet ederken mümin her saniyesinin, her tavrının, her sözünün Allah'ın rızasına uygun olup olmadığını, her an düşünerek hareket eder. İşte internette bir faaliyet yaparken de aynı şekilde, bu şuur açıklığı içinde olmalıdır.

  Mümin bu şekilde kendisini çok iyi kontrol edebildiği gibi, çevresine de aynı yönde faydalı olan insan olmalıdır. İnternet ortamındaki ya da Facebook kullanan insanlar onu kendi kültürüne sürükleyemediği gibi, mümin kişiliğiyle, ahlakıyla, aklıyla, vicdanıyla başkalarına da örnek olarak onları kendi çizgisine çekmelidir.

  Kendisini boş sözlerle, boş diyaloglarla oyalanmaya çağıran anlayışa, hikmetle ve akılcılıkla karşılık vermelidir. Bu ahlak gösterildiğinde, inşaAllah bu kişinin çevresindeki insanlar da yanlış olan kültürü uygulamaktan vazgeçecek ve bu kişinin gösterdiği ‘samimiyet kültürü'ne uyum göstereceklerdir.

  Ayrıca mümin, gerçekten fayda verecek bir faaliyetle, hikmetsiz ve amacından uzaklaşmış, oyalayıcı ve istenen sonucu vermeyecek faaliyetler arasındaki farkı da ayırt edebilmelidir. Bir konu ilk bakışta insana gerçekten faydalı görünebilir ve kişi bu niyetle, bu yöne yönelebilir. Ancak ikinci bir kez, daha akılcı düşünüldüğünde, insan karşısında bundan daha faydalı olabilecek yollar da olduğunu görür.

  Örneğin bir insan bir yöntem ile, saatler boyu emek vererek, ancak on-yirmi kişiye ulaşabilecekten; bir başka yöntem ile, bir-iki saat içerisinde onbinlerce kişiye hitap edebilecekse, elbetteki ikincisini tercih etmelidir. İşte internette ya da Facebook'ta da insanın bu gerçeği de göz önünde bulundurması çok önemlidir. Mümin hem aciliyetli olanı tespit edebilmeli, hem de daha akılcı ve hikmetli olanı seçebilecek iradeyi gösterebilmelidir.


  FACEBOOK, Allah'IN DİNİNE HİZMET EDEBİLECEĞİMİZ BİR MEKAN,

  BU İMKANI Allah'IN DİNİNİ YAYMAK İÇİN KULLANMAK YERİNE BOŞ İŞLER İÇİN KULLANIP VAKİT KAYBETMEYELİM,

  SAYFALARIMIZDAKİ PAYLAŞIMLAR VE YORUMLARIMIZIN İSLAM'A HİZMET ETMESİNE DİKKAT EDELİM!.. 4. 4
  Allah c.c razı olsun ezra kardeşim.. 5. 5
  Alah cc razı olsun verdiğin bilgi için Ezra kardeşim