Mumine.com ve Danışma / İstişare Mekanı Forumundan Bu Bölüm danışmak istediğiniz konular içindir Hakkında Kısa Bilgi
 1. 43

  Reklam

  Reklam
  Değerli ablacım,
  Abla dedim çünkü büyük ihtimalle benden büyüksünüz.Ben bekarım zaten.Neyse...
  Yanlış anlamayın size akıl vermek hadddime değil ama bizler kardeşiZ.
  Bence kayınvalidenizle aranızda olan meseleleri kimseye anlatmayın.Aile maahremiyetinizi de koruyun.Boşu boşuna günaha girmeyin.Derdinizi yalnız Rabbi Rahime arz edin.Çünkü biz siz gibi acizlerden medet ummak Rabbimize saygısızlık.Sadece O güç sahibidir.O'ndan isteyin.Bir de sorununuzu çözeceği konusunda kanata erdiğiniz kişilere durumunuzu açın.Onun dışında ne aile mahremiyetinizi ifşa etmiş olun ne de gıybet etmiş olun inşaalah...

  Biliyorum sabrınız zorlanıyor,ama unutmayın ki Allah sabredenlerle beraberdir.Siz eşinizle bu konuları tartışmayın.Çünkü anladğım kadarıyla bu zamana kadar tartışmanız sadece aranızı bozmuşGerektiği zaman kayınvalidenize yumuşakça yalnızken açıklamada ve uyarıda blunabilirsiniz.Ama yumuşakça v kalbini kırmadan.Onun dışında ne eşinizle ne de başkasıyla tartışmayın bu meseleleri.Bakın bir zaman snra eşiniz kendi kendine diyecek ki benim eşim ne kadar sabırlı hiçbir şeye ses etmiyor.Allah yardımcınız olsun...Bi de duanız çok mÜhim.Hem fiili hem sözlü duanızı ihmal etmeyin inşaalah.
 2. 44
  Reklam
  selamınaleyküm öncelikle estağfurullah değerli olmak ne haddime sizler değerlisiniz. uzun süredir bakamadığımı farkettim. güzel kardeşim ben normalde aile mahremiyetimi kesinlikle yapı olarak sürekli ifşa eden bir insan değilim zaten. bazen insan içini dökmek ister yani çok yapayalnız kalır kimseyle konuşamaz konuşacağı ne bir bacısı vardır ne arkadaşı işte o zaman ne yapacağını bilemeyip derdini paylaşmak ister. benim gerçekten kızkardeşim yok. burda arkadaşımda yok. sosyal yaşantım çevrem hiçbirşey yok. senin söylediğini ben dört yıldır defalarca milyonlarca milyarlarca yaptım olmadı. benim aile mahremiyetimi ortaya dökmeme gerek yok zaten o kendisini gerektiği kadar küçük düşürdü ben üzüldüğümle kaldım. kendisini hep anne bildim ne yaşarsak yaşayalım hiç kin gütmedim. güzel güzel konuştum ama onun laf anlama gibi bir kabiliyeti olsa zaten sorun yaşanmazdı. insanlara gerçekten değerinden fazla değer verirsen bundan emin olki güzel kardeşim hep daha fazlasını isteyip nankörlük üstüne nankörlük edip insanı çıkmazlara sürüklüyorlar. bundan sonra bende dağına göre kar vermekte karar kıldım. 3. 45
  Esselamu Aleykum. Bazı konularda istişareye ihtiyacım var. Fikirlerinizi belirtirseniz çok memnun olurum.

  Biraz kendimden bahsedeyim. 26 yaşında evli 9 aylık bir erkek annesiyim. Aynı zamanda öğretmenim. Bebek nedeniyle 2 yıl izne çıktım, şu anda çalışmıyorum.

  Dini anlamda çok fazla bilgim olmadığını biliyordum ama bebeğim olduktan sonra onu iyi yetiştirebilmenin sorumluluğu omzuma binince bu düşüncem daha da arttı. Hatta endişe boyutlarına ulaştı. Ben dinimi ne kadar biliyorum, yaşıyorum ki oğluma öğreteyim, örnek olayım. Öte yandan da gençliğimin hızla geçtiğini daha iyi anlıyorum artık. Bir şeyler yapmak istiyorum ama nefsimle, aklımla çatışıyorum.

  Başörtüsü, çalışma ortamı, vb. konulardan dolayı öğretmenliği bırakıp Kuran Kursu Öğreticisi olmak geçiyor aklımdan. Bu düşünce ne kadar doğru, ayrıca yapabilir miyim bilmiyorum. Yeterlilik sınavını geçmek hayli zormuş edindiğim bilgilere göre. Arapça bilgim sıfır zaten İznim bitene kadar yani 1,5 yılda sıfırdan kazanacak duruma gelebilir miyim?

  Üniversiteye gitmek istememdeki sebepler şunlardı: (Bu sebeplerle düşüncelerimi daha iyi anlatabilirim sanırım)

  Kendimi dini anlamda geliştirebilmek:

  Bulunduğum çevrede imkanlar kısıtlıydı. Ailem başörtülü, namaz kılan bir aile. Fakat daha çok geleneksel tarzda. Ben tam anlamıyla dinimi öğrenip yaşayabilmek istiyordum. Üniversiteye gidersem yapabilirim diye düşündüm. Bunu kısmen yaptım da.

  Üniversiteye gitmek istememdeki diğer sebep: Birilerine faydalı olmak:

  Üniversitede ilahiyat seçmedim. Çünkü düşündüm ki oradan mezun olduğumda hitap edeceğim kitle zaten dini yaşayışı seçmiş kişiler olacak. Ben dinimi anlatmalıyım, bu yolda olmayan insanlara bir şeyler vermeye çalışmalıyım. Kız meslek lisesine tayin ister bir taraftan öğretmenlik yaparken diğer taraftan öğrencilerime bir şeyler verebilirim diye düşündüm. Kız mesleğe geçemedim henüz. Çabalarım devam ediyor. Bulunduğum okulun çoğunluğu kız. Bununla avunuyorum şimdilik. Fakat şimdilerde bu düşüncemle çatışıyorum. Rabbim bizden kul olmamızı istiyor. Haşa kimseye hidayet dağıtmamızı değil. Yaptığım iş ise Müslüman kadın kimliğine uymuyor tam anlamıyla. Bu durumda hangi düşüncem daha doğru, hangi yolda gitmeliyim bilmiyorum. Sizden yardım istediğim konu da bu. Açıköğretim İlahiyat önlisans kayıtları bu ayın 16 sında son. Öğretmenlik mi Kuran Kursu Öğreticiliği mi?

  İşte böyle. Düşüncelerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum. Tam bir çıkmazdayım şu anda

  Selam ve dua ile... 4. 46
  mahidevran
  Meraba evimde hiç sevmedigim abimin karisi var anama babama bana iftira atıyor onu görünce şeytan gormuse dönüyorum kendini zehir lemeye bile çalıştı hap içmek istedi bide namaz kıldığını söylüyor oruç geldiğinden beri bir gün bile oruç tutmadı
  ona karşı artık artık kin duyuyorum biliyorum kı kalbine kin bulunan kişi cenenete giremez napmam gektigini ne olur sooyleyinkapalı çalıştıran firmalar,  tesettürlü çalıştıran şirketler,  tesettürlü çalıştıran firmalar,  tesettürlü çalıştıran yerler,  tesettürlü çalıştıran bankalar,  başörtülü çalıştıran hastaneler,  kapalı çalıştıran bankalar