Mumine.com ve Danışma / İstişare Mekanı Forumundan çarşaflı olmak Hakkında Kısa Bilgi
 1. 15
  kul

  Reklam

  Reklam
  çarşaf takva boyutudur,onu giydikten sonra cıkarmamak gerekir .

  evet dogru olabilir. ama unutmayınki yaşamakta oldugumuz zamanın şartları nedeniyle indanlar artık kendince çareler aramaktadır.
  ya tamamen çıkartılıp görevini yapacakkki bu bana göre daha zor yada peruk gibi .yardımcı olabilecek şeylerle hayatına devam edecek.bu sadece iş hayatı için degil okul hayatı içinde böyledir.
  bunu yaşamış biri olarak gerçeten zor bir durum insanların kişilikleri ikiye bölünüyor. keşke budurum degişipte heryerde özgürce inancımızın gerekleri yapılabilse.

  mevlananın bir sözü
  ya oldugun gibi görün yada göründügün gibi ol.

  ne olmak istedgimizi olabiliyoruz ne göründügümüz gibi.

  rabbim sonumuzu hayır eylesin inşallah. 2. 16
  Reklam
  kimseyi kınayarak rencide etmeyelim lütfen.. tesettüre riayet eden ve etmeye çalışan ve edemiyen ve dekoltesi ile her lailahe illallah diyen bizim din kardeşimizdir.. herkes tesettürün ne demek olduğunu biliyordur ama bazı hal ve şartlar gereği oluşan durumları da ancak yaşıyanlar bilir... iman, takva ,edep , namaz ,kul hakkına riayet ve ümmete hizmet bunlara dikkat...
  Rabbimiz merhametli olanların en merhametlisidir biz Rabbimizi böyle bilir böyle inanırız .... amacım hiç kimseyi refuze etmek değildir herkese sevgi ve muhabbetler..
  İslamı yaşanmaz kılmayalım ve öyle göstermemeye dikkat edelim.. 3. 17
  ALLAH razı olsun sizden bacılarım ne güzelsiniz bende çarşaf giymek istiyorum fakat eşim izin vermiyor ne kadar üzülüyorum bilseniz 4. 18
  Rabbim eşinizin gönlüne ferahlık versin hayırlısı olacak çarşafı nasip etsin size... Rabbim hepimizi korusun kardeşim 5. 19
  iş çıkışı çarsafff giymeyi düşünemiorum bile... nasıl insan dayanabilir böyle pskolojk bi baskıya.
  ben öğrenciyim pardesü gyyrm okulda basımı açarken ya tümden başörtümü cikarmayı yada birdaha cıkarmamak üzere örtmeyi düşnyorum.kardesimizi tanımiorum özel durumunu bilemiorm ama kardeşim memuriyet hayatyla carşafi yan yana düşündügümde bu ne perhz bu ne lahana turşusu diesm gelyor hakkını helel et lütfn.bence örtünmek anlamlı we bütünlüğü olan ciddi bir iştir.sadce basi yada bedeni kapatmak yeterli olamalı bütün herşeyimiz örtünmenin ruhunu desteklemeli.birbiriyle çelişmemeli.eğer çelişior we wicdwnimz rahatsz olmuorsa(kesnlkle rahatsz olması gereki bence)durum wahim demekkk bence!!!!!!!! 6. 20
  inandığımız gibi yaşamaya değil,yaşadığımız gibi inanmaya başladık. 7. 21

  --->: çarşaflı olmak

  Peki Bu çarşafın Tarihçesi Varmı? Yani Tabiyki örtünmenın En Güzel Yönü Ama Bazen Soruyorlar Neden Siyah
  Neden çarşef Falan Diye.....
  Yudumla --->: çarşaflı olmak

 8. 22
  Çarşaf kelimesi, Farsça çader-şepten [gece örtüsü] bozularak Türkçe’ye girmiştir; tesettür için ev dışında giyilen üstlüktür. Tanzimatta hacca giden İranlılardan alınan çarşaf, önceleri bid’at sayılıp pek tutulmamışsa da, 1870’ten sonra yaygınlaştı. Daha sonra II. Abdülhamid Han, 4 Ramazan 1309 (2 Nisan 1892) tarihli bir emirle çarşafı yasakladı. (Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi)

  Yaşmak ile ferace giyilirken, 1872’de Subhi Paşanın Suriye valiliğinden dönüşünde ailesi Suriye’den getirdikleri çarşafla görününce, İstanbul’da çarşaf moda oldu. (Musahibzade Celal, Eski İstanbul Yaşayışı )

  1889’dan sonra açık feraceli iki paşa kızına birkaç külhanbeyi laf atıp feracelerini yırtınca, bu defa çarşafa rağbet arttı. Bid’at diyenler de giydi. (Sermed Muhtar Alus, Aylık Ansiklopedisi sayı 36)

  1913’te yüz binlerce Balkan muhacirleri İstanbul’a Ortodoks kadınlarının giydiği siyah çarşafı ile gelmişti. Zamanla bu da İstanbul’a yayıldı. Hükümetin zaten uğraşacak hâli yoktu, çarşafa mani olamadı. (M. Zeki Pakalın, Osmanlı Tarih Deyimler sözlüğü)

  3 Ekim 1883’te Şeyh-ül-islamın teklifi ve padişahın emriyle ferace dışında bir şey giymek yasaklandı. Daha sonra çarşaf da giyildi. O zamanki çarşaflar farklı idi. (Vakit. 4.10.1883)
  bu alıntıda tarhi ile ilgili bi kaç bilgi var 9. 23
  arkadaşlar siz çarşafı tartışıyorsunuz biz daha tesettüre bile giremedik kendimden utanıyorum ALLAH yardımcımız olsun benim gibilerin ve benim DUAlarınızı eksik etmeyin ve kınamayın lütfen.NAGİHANcarsafli bacilar,  carsafli olmak,  çarşaflı olmak,  ÇARŞAFLI BACILAR,  ferace giymek istiyorum ama eşim izin vermiyor