Çocukların Eğlence mekanı ve Çocuklara Masallar Forumundan Yusuf ile Süslü Tavuskuşu Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Yusuf ile Süslü Tavuskuşu

  Reklam
  Yusuf ile Süslü Tavuskuşu  Yusuf siyah saçları, yeşil gözleriyle etrafındaki büyüklerinin büyük sevgisini çeken güzel bir çocuktu. Her gören güzelliği karşısında etkilenir ve Maşallah diyerek Allah'ın adını yüceltirdi. Küçük yaşından beri gördüğü bu büyük ilgi ve insanların ona bakarak Allah'ı tesbih etmeleri Yusuf'u çok sevindirir ve o da kendisini böyle yaratan Allah'a çok şükreder ve dua ederdi. Yusuf etrafındaki bütün yaratılmış canlılara dikkat eder ve tümünün güzelliği ve çeşitliliği karşısında Allah'ın ne kadar üstün bir güç sahibi olduğunu düşünürdü. Bir gün okuldayken arkadaşlarından biri Yusuf'a hayvanat bahçesine gittiğini ve orada hayranlık uyandıracak derecede güzel tüyleri olan bir kuş gördüğünü anlattı. Yusuf bu bilgiden büyük bir heyecan duyarak okul çıkışı hemen annesiyle beraber hayvanat bahçesine gitti. Adının tavus kuşu olduğunu öğrendiği bu kuşu görmek için sabırsızlanıyordu.
  Yusuf hayvanat bahçesinde tavus kuşunu gördüğünde gözlerine inanamadı. Bu derece etkileyici güzellikte bir kuşu ilk defa görüyordu çünkü. Uzun kuyruk tüyleri, muhteşem desenleri, renklerindeki canlılık ve uyum gerçekten çok etkilemişti Yusuf'u. Yusuf bu olağanüstü güzellik karşısında hemen Rabbini düşündü ve yaratışındaki mükemmelikten ötürü Allah'ın yüceliğini zikretti. Allah'a böyle muhteşem bir canlı yarattığı ve onu kendisine gösterdiği için şükretti. Ardından heyecanla tavus kuşuyla konuşmaya başladı:
  Yusuf: Maşallah ne kadar da güzelsiniz!
  Tavuskuşu: Bizi yaratan Allah'a hamdolsun. Biz erkek tavuskuşları, dişilerimizde olmayan bir özellik olarak bu muhteşem kuyruğa sahibiz. Başımız ve boynumuz gördüğün gibi mavidir. Kuyruğumuzdaki "telek" adlı tüylerimiz yaldızlı yeşil renkli olup uçlarında da bu mükemmel sanatı tamamlayan yuvarlak benekli gördüğün bölüm bulunmaktadır.


  Yusuf: İnsanlar sana baktıkları zaman seni yaratanın Allah olduğunu hemen hatırlıyorlar değil mi?
  Tavuskuşu: Evet genellikle hatırlıyorlar. Ama bazı insanlar senin gösterdiğin tepkiyi göstermiyor. Yani kuyruğumun güzelliğinden etkilenmeyen yok ama insanların tepkileri farklı oluyor. Bazıları bu güzelliğin benim kendimden olduğunu zannediyor. Oysa ben bu güzelliği kendi kendime yapmadım. Benim böyle bir kabiliyetim hiç yok. Hatta bulunduğum yerde ayna bile yok. Yani kendimi sizin beni gördüğünüz gibi dışardan bile göremiyorum. Söylemek istediğim beni tüm bu özelliklerimle yaratan Allah'tır. Ama bazı insanlar bunun farkına varamıyor. Oysa yapmaları gereken beni yaratanın Allah olduğunu düşünüp, bu büyük gerçeği farketmeleridir.
  Yusuf: Çok haklısın. Tüm güzelliklerin sahibi, herşeyi özel olarak bir hikmetle yaratan Allah'tır. Allah bizleri gaflete düşmekten ve onun delillerini görememekten korusun inşallah.


  Paylaş
  Yusuf ile Süslü Tavuskuşu Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Herkesin sevgisini alan güzel bir çocuk olan Yusuf isimli bir çocuk dünyadaki her şeyin Allah tarafından yaratıldığını düşünür ve bu masalda bir tavus kuşu ile bu konudaki konuşması anlatılmaktadır.