Çocukların Eğlence mekanı ve Çocuklara Bilgiler Forumundan Evrenin yaratılışı Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Evrenin yaratılışı

  Reklam
  Evrenin yaratılışı
  Kuran'da evrenin ortaya çıkışı şöyle açıklanır:

  BİZ GÖĞÜ 'BÜYÜK BİR KUDRETLE' BİNA ETTİK VE ŞÜPHESİZ BİZ, (ONU) GEİŞLETİCİYİZ.
  (ZARİYAT SURESİ, 47)

  O gökleri ve yeri yoktan var edendir... (Enam Suresi, 101)
  Kitabın ilk bölümünde hatırlarsanız evrenin hiçbir şey yokken bundan yaklaşık olarak 15 milyar yıl önce bir patlamayla ortaya çıktığını detaylı olarak anlatmıştık. Yani evren hiçbir şey yokken birdenbire var olmuştur.
  Bu büyük buluşun delilleri ise, ancak geçtiğimiz yüzyılda çok modern teknolojik aletlerle elde edildi. Dolayısıyla bunun 1400 yıl önce bilinmesi mümkün değildi. Ama yukarıdaki ayette de gördüğünüz gibi, Allah bu gerçeği bize hiçbir insanın bundan haberdar olmadığı, Kuran ilk indirildiği dönemde bildirmiştir. Bu anlatım Kuran'ın bir mucizesidir ve onun Allah'ın sözü olduğunun delillerinden biridir.

  Evrenin genişlemesi
  Evrenin patlamayla ortaya çıkışı ve hala genişlemekte olduğu günümüzde ispatlanmıştır. Bunu da size baştaki bölümlerde şişirilen bir balon örneği vererek anlatmıştık. 15 milyar yıl önce yaratılan maddeler bu patlamanın etkisiyle hala birbirlerinden uzaklaşmaya devam etmektedirler. Yani tüm evren büyük bir patlamanın ardından genişlemeye devam etmiştir ve hala da genişlemektedir. Modern astronomi araçları ile yapılan araştırmalar sonucu bu, çok açık olarak gözlemlenmiştir. Bu gerçek de 1400 yıl önce, tek bir insanın dahi bundan haberdar olmadığı bir zamanda, Kuran'da bir mucize olarak bildirilmiştir. Bu konuyla ilgili ayet şöyledir:
  Biz göğü 'büyük bir kudretle' bina ettik ve şüphesiz Biz, (onu) genişleticiyiz. (Zariyat Suresi, 47)  Paylaş
  Evrenin yaratılışı Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Evren yaratılmadan önce bu düzen ve nizam yoktu. Yeryüzü ve gökyüzü birlikte yaratılmıştır ve bu mucizenin yaratılması altı günde tamamlanmıştır.evrenin yaratılışı ile ilgili hadisler