Çocukların Eğlence mekanı ve Çocuklara Bilgiler Forumundan Çocuklar için ilginç bilgiler-ilkler ve enler Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Çocuklar için ilginç bilgiler-ilkler ve enler

  Reklam
  Çocuklar için ilginç bilgiler-ilkler ve enler

  Çölde, deve sırtında 1000 kilometre  İki maceracı, hiç su bulunmayan bir çölde, deve sırtında tam 1000 kilometre yol aldı. İki aylık süre için yanlarına sekiz fıçı su almışlardı. Böylece, 1955 yılında Fransa'nın tanınmış bir bilim adamı olan Theodore Monod'nun elde ettiği rekoru kırmış oldular.

  Güneşe bakan...
  Ayçiçekleri, Güneş’e doğru döner. Gövdeleri hep Güneş’i takip eder.

  Göz kaslarımız...
  Her gözde onu çeşitli yönlere çevirmeye yarayan altı kas vardır. Bu kaslar günde ortalama 100 bin hareket yapar.

  Dünyanın en küçük bitkisi...
  Sumercimekleri, yüzen çiçeklerdir. Sumercimeklerinin yerde kökleri yoktur. Suyun içinde salınan saça benzeyen kökleri vardır. Bu çiçekler suyun üzerinde durur. Suya batarlarsa zarar görmezler. Sumercimekleri çiçekleri, dünyanın en küçük bitkileridir.

  Dünyanın en hızlı ağacı...
  Bazı bambu türleri günde 90 santimetre uzar. Bambular büyürken çıtırtılar bile duyulur.


  En yükseklerde yaşamak
  Yerleşim yerlerinin girişlerinde bir tabela bulunur. Bu tabelada nüfus ve rakım yazılıdır. Rakım, o şehrin deniz seviyesinden ne kadar yukarıda olduğunu gösterir. Türkiye'de rakımı en yüksek il 1853 metre ile Erzurum'dur. En düşük ise 2 metre ile İzmir ve Çanakkale'dir.

  En ince deri
  Tüm canlılarda en önemli duyu organı gözdür. En ince deri göz kapaklarımızdadır: Kalınlığı bir milimetreden azdır. En kalın deri topuklardadır: Beş milimetre kalınlığındadır.


  Küçük piyano
  Japonlar her şeyin küçüğünü yapmaya çok meraklı. Bu kez de en küçük piyano yapmayı başardılar. 18 cm eninde olan piyano 88 tuştan oluşuyor. Önceden kaydolmuş toplam 100 farklı müziği otomatik olarak çalıyor.

  Küçük yaşta sorumluluk
  Osmanlı padişahlarından 2. Murad’ın oğlu olan 2. Mehmed (Fatih Sultan Mehmed) 29 Mart 1432 yılında dünyaya geldi. 12 yaşında tahta çıktı. İlk padişahlığını 1444-1445 yılları arasında yaptı.

  Gece maçı
  Türk futbol tarihinde ilk gece maçı, 9 Eylül 1933 yılında, Taksim Stadı’nda oynandı. Beyoğluspor-Fenerbahçe arasındaki karşılaşmayı saha kenarındaki direklere asılan donanma ampulleri aydınlatıyordu. Maçı 4-2 Fenerbahçe kazandı.

  En büyük cep telefonu
  İlk cep telefonunu, 3 Nisan 1973 yılında mühendis Martin Cooper üretti. İlk telefon 850 gr ağırlığında, 25 cm yüksekliğinde, 8 cm derinliğinde, 4 cm enindeydi. Kocaman görüntüsü ve taşıma zorluğu cep telefonlarını zamanla daha küçük hale getirdi.

  En uzun karayolu tüneli
  İzmir-Aydın Karayolu üzerindeki 75. Yıl Selâtin Tüneli, en uzun tünel özelliğini elinde bulunduruyor. Tünel, dünya standartlarına göre 2 tüp halinde, 3 şerit olarak yapıldı. 10 bin 438 metre uzunluğunda üç tünelden oluşuyor.

  En büyük buz oteli
  Dünyanın en büyük buz oteli Kanada’dadır. Her yıl aralık ayında inşa edilen bu buz otelde 600 kişi konaklıyor. Her yanı buzdan inşa edilen otelin içinde sinema, toplantı salonları, sauna ve restoranlar yer alıyor. Otele giriş yapanların sıkı giyinmesi öneriliyor.

  En büyük mürekkepbalığı
  Dünyanın en büyük mürekkepbalığı 2004 yılında yakalanmıştı ve 150 kilo ağırlığındaydı. Şubat 2007’de Yeni Zelandalı balıkçıların yakaladığı dev mürekkepbalığı ise daha önceki rekoru kırdı. 10 metre boyunda ve 450 kilo ağırlığındaydı. Yakalandığı yer ise Antartika açıklarıydı.

  Uyandıran yatak
  Almanya’da yaşayan 16 yaşındaki bir lise öğrencisi okula geç kalınca bir yatak icat etmiş. Yatak, çalar saat çaldığında 5 cm yukarı kalkıyor. Uyumaya devam ederse 10 dakika sonra da bir mekanizma sayesinde uyuyanı yataktan fırlatıyor.

  Bengal kaplanları
  Günümüzde sayıları yüzlerle ifade edilen Bengal kaplanları sadece Hindistan ve çevresinde yaşar. 160 cm uzunluğunda (Kuyruk uzunluğu hariç), 1 metre boyunda ve 250 kilo ağırlığındadır. 105 gün süren gebelikten sonra 3-4 arasında yavru dünyaya getirir.

  İlk emniyet kemeri
  İlk emniyet kemeri 1930’da ABD’de bulundu. 1954 yılında yasalaştı, 1956 yılında ise zorunlu hale getirildi. Türkiye’de ise, 1995 yılında emniyet kemeri yasal zorunluluk haline getirildi.

  En büyük ayakkabı
  Ayakkabılar çeşitli büyüklüktedir. Her insanın ayak numarası da farklıdır. Kimimiz küçük, kimimizde büyük numara ayakkabı kullanırız. En büyük ayakkabı, Filipinli kundura ustaları tarafından yapılmış. Bu dev ayakkabının boyu tam 5.50 cm. ve iki aylık bir çalışmanın sonunda ortaya çıkmış.

  En küçük ilçe
  En küçük ilçe İstanbul'daki Eminönü ilçesidir. Eminönü'nün tarihi 2500 yıl önceye dayanır. Roma, Bizans imparatorlukları ve Osmanlı devletine başkentlik yapmış bir mekândır. Türkiye'nin en küçük ilçesi olan Eminönü'nün toplam yüzölçümü 4,5 km2’dir. Bunun yaklaşık 1 km2'si Topkapı Sarayı ve Gülhane Parkı'dır. Geriye kalan 3,5 km2'lik alanda ise; 567 otel ve pansiyon, 16 hamam, 14 fakülte, 12 ilköğretim, 6 lise, 5 üniversite, 103 cami, 14 kilise, 100 bin işyeri ve 20 bin konut yer alır. Eminönü, Tahtakale, Mahmutpaşa, Kapalıçarşı gibi noktaları ile bilinir. Eminönü'nün altı üstünden de kıymetlidir.


  Kaynak: Arkadaşım Dergisi


  Paylaş
  Çocuklar için ilginç bilgiler-ilkler ve enler Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Çocuklar soru sorma çağına geldikleri zaman yetişkinlerin dahi aklına gelmeyecek sorular sorarak tıkanmalarına neden olabiliyorlar. Onların amacı meraklarını gidermek büyüklerde her sorduklarına cevap vermek için araştırır ve onlar da öğrenmiş olur.