Çocukların Eğlence mekanı ve Çocuklara Bilgiler Forumundan Kediler - Çocuklara Bilgiler Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kediler - Çocuklara Bilgiler

  Reklam
  Kediler çok güzel varlıklardır arkadaşlar..Latif tüyleri karanlıkta ışıl ışıl gözleri ile çok sevimli dururlar..Allah onları çok güzel yaratmıştır.Tüyleri ,gözleri,küçük patileri ile yaratılmışların en güzellerindendir,hele bir de mini mini yavru ise..Bir kış günü meselâ,hani hiç dışarı çıkamadığınızda arkadaşınız oluverir..Bir yumağı andıran bu güzel mahluklar annenizin yumağına da göz koyar bazen..Sevimliliği ile evinizin nazdar bir misafiri olur kediniz..Peşinizde dolanır,gölgeniz olur adetâ..

  Efendimiz Hz.Muhammed (sav) de severmiş kedileri.Rivâyete göre Efendimiz'in Müezza adında bir kedisi de varmış ,müezza bir gün Efendimiz'in giysisinin ucunda uyumuş,kediyi kaldırmaya kıyamamış efendimiz (sav) Elbisesini kesmiş kediye kıyamadığından...Peygamber efendimizden en çok hadis nakleden sahabe efendimiz Ebu Hureyra'nın adının neden Ebu Hureyra olarak künyelendiğini biliyor musunuz?Ebu Hureyra kedileri çok severmiş ve elbisesinin kolunun içinde bir kedi saklarmış.Efendimiz de sahabe efendimizin adına ebu hureyra yani "kedicik babası" künyesini takmış..Ne kadar latif değil mi?


  Bazen insanlar onlar için nankör der..Siz de duymuş ve üzülmüşsünüzdür..Küçük çocukken çok kızardım, nasıl olur da benim sevimli kedilerime nankör derdi insanlar..Anlayamıyordum,siz de anlayamıyorsunuz değil mi arkadaşlar ?Allah'ın yarattığı ve onu anan bir varlık nasıl nankör olabilir ki ..Nankör ekmeğe kör olana denir arkadaşlar..Ekmeğe kör olan sahibini görmez , onun verdiğini yer ama O'nu tanımaz ve zikretmez..Bediüzzaman dedemiz diyor ki :
  "Kediler mırmırlarında , ya rahîm ya rahîm "der ..Ayrıca üstadımızın Abdurrahîm adında bir de kedisi varmış..Bediüzzaman dedemiz onların nasıl mübarek olabileceklerini düşünürken kediler taifesinden bir kedi gelip "ya rahîm ya rahîm" diye söylemiş..Demek kediler "yâ rahîm" diyor! Kediler "ya rahîm" diyor bu demektir ki Allah'ı zikrediyorlar..Allah'ı zikreden O'nun verdiklerine şükreden bir varlık nasıl nankör ve pis olur? Bu durumda kör olan nan-kör olan kimdir?..Allah'ı zikreden ve O'na hamd-u senâda bulunan kedi taifesi mi , yoksa kediyi nankör gören ve hakir bir gözle bakan insanoğlu mu?

  Kediler " yâ rahîm " ismine zâkir ve tecellidar oluyorken , bizim ne haddimizedir ona nankör demek..

  Yazar:Elif ALTUNER  Paylaş
  Kediler - Çocuklara Bilgiler Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  İnsanlar dışında Allahu tealayı zikreden başka canlılarda bulunmaktadır. HEr hayvan kendine göre kendi sesine yerleştirilmiş Allahu tealanın isimlerini zikredeler.hüreyra ne demek