Çocukların Eğlence mekanı ve Çocuklara Bilgiler Forumundan Hayvanlar Kendilerini Nasıl Korurlar? - Çocuklara Bilgiler Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Hayvanlar Kendilerini Nasıl Korurlar? - Çocuklara Bilgiler

  Reklam
  Hayvanlar Kendilerini Nasıl Korurlar? - Çocuklara Bilgiler

  Hayvanların kendilerini korumak için aldıkları birçok önlem vardır. Bunların hepsi Yüce Allah'ın doğada yarattığı harikalardır sevgili arkadaşlar. Birçok hayvan kendisine gelebilecek zararları tahmin eder ve farklı farklı korunma yöntemleri üretir.


  Örneğin, arıların yuvaları özel bir koruma altındadır. Bazı arılar yaşadıkları kovanın bekçiliği ile görevlidirler. Ve tıpkı büyük alışveriş merkezlerindeki güvenlik görevlileri gibidirler. Kovanlarına kendi kovan arkadaşlarından başka hiç kimseyi sokmazlar. Nöbetçi arı yerinden ayrılacaksa, hemen başka bir işçi arı oraya gelir ve kapı nöbetini arkadaşından devralır. Bu nöbetçi arılar kendi canlarını bile tehlikeye atarak kovanlarını korurlar.
  Sevimli kunduzları tanırsınız değil mi arkadaşlar? Görmemiş olabilirsiniz ama resimlerini görmüşsünüzdür. Dergilerde de onlardan çok söz edilir. Sulara yaptıkları barajlarla ünlüdürler. Kunduzlar yuvalarını su altında yaparlar. Bu yuvalara girebilmek içinse, yalnızca yuvayı yapan kunduzun bildiği gizli bir tünelden geçmek gerekir. Bu tünelin sonunda da kunduzların ailece yaşadıkları gizli oda bulunur.
  Dokumacı kuşlar da, yuvalarının girişlerini baş düşmanları olan yılanların içeri girmesini engelleyecek şekilde yaparlar. Bazı örümcekler de yuvalarının içinde çeşitli odacıklar yaparlar ama bu odalar kendileri için değildir. Bu odacıklarda yuvalarına girmeyi başaran diğer hayvanları hapsederler.
  Arkadaşlar, verdiğimiz bu örneklerden canlıların ne kadar akıllı davrandıklarını, kendilerini korumak için nasıl etkili yöntemler kullandıklarını anlıyoruz. Bir kuşun ya da bir arının-aklı olmamasına rağmen- başka canlıların özelliklerini bilmesi çok ilginçtir. Ayrıca burada çok önemli bir nokta da vardır; özellikleri bilinen canlı üstelik başka bir cinstendir. Böyle olduğu halde, bütün canlılar düşmanlarını çok iyi tanır ve onları engelleyecek şekilde güvenlik önlemleri alırlar.
  Şimdi bir düşünelim sevgili arkadaşlar. Daha önce hiç görmediğiniz ve bilginiz olmayan bir hayvanın özelliklerini bakar bakmaz anlayabilir misiniz? Örneğin bu canlı ne yer, ne içer, nasıl avlanır bilebilir misiniz? "Hayır" dediğinizi duyar gibiyim. Bunları bilebilmeniz için bu canlıyla ilgili bilgileri, onların özelliklerini öğrenmiş olmanız gerekir. Peki o zaman bu hayvanlar nasıl başka canlılar hakkında bilgi sahibidirler? Nasıl olup da düşmanlarının davranışları ve avlanma yöntemlerini araştırıp, sonra da alacakları önlemleri düşünüyorlar? Sizce bu mümkün müdür? Elbette ki değildir. Hiçbir hayvanın bunları araştıracak aklı ve yeteneği yoktur.
  O zaman bu anlattığımız şeyler nasıl gerçekleşir sizce arkadaşlar?.. Cevap çok açıktır. Hayvanların kullandıkları bu güvenlik sistemlerini en mükemmel şekilde belirleyen Yüce Allah'tır. Onlara görevlerini yaptıran Allah'tır. Yalnızca etrafımıza bakınca gördüğümüz canlıların değil, tüm dünyada yaşayan canlıların aynı akılcı işleri yapması da bize Allah'ın sonsuz gücünü gösterir.
  Yazar:Elif Alaca  Paylaş
  Hayvanlar Kendilerini Nasıl Korurlar? - Çocuklara Bilgiler Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Mevla teala razı olsun Rabbım o kadar eşsiz bir şekilde yaratmıştı canlıları bir sistem halinde işliyor.hayvanlar kendilerini nasıl korurlar,  arılar kendilerini nasıl korurlar