Çocuk Büyütürken ve Çocuk Sağlığı Forumundan Ateş Ne Kadar Yükselirse Tehlikeli Olur? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Ateş Ne Kadar Yükselirse Tehlikeli Olur?

  Reklam
  Ateşli bir çocuğu değerlendirirken, ateşin yüksekliğinden çok çocuğun genel durumu yol gösterici olmalıdır. Ateşin ne kadar yüksek olduğu, hastalığın ağırlığının bir göstergesi değildir. Çocuklarda ateşin en sık nedeni olan basit viral enfeksiyonlar, 39-40 derece ateşe neden olabilir. Tam tersine, bazı ciddi hastalıklar da çok yüksek ateşe yol açmayabilir. Ancak 0-3 ay arası bebeklerde, normalin üstünde ölçülen bir vücut ısısı- değer kaç olursa olsun- hemen doktora ulaşmayı gerektirir. Daha büyük çocuklarda, çocuğun genel durumuna dikkat etmek gerekir. Eğer çocuk uyanık, aktifse, oynuyorsa, yiyip içebiliyorsa, uykusu iyiyse, solunumu normalse çok korkmaya gerek yoktur.
  Ancak eğer; uyku hali, huzursuzluk, solunum zorluğu varsa, yeme içmeyi reddediyorsa, şiddetli başağrısı varsa, ateşi düşse de genel durumu düzelmiyorsa veya ateş 24-48 saatten uzun sürerse yine doktora ulaşmak gerekir.
  Çoğu anne babanın ateşle birlikte aklına gelen havale geçirme olasılığı ise, ancak bazı ateşe hassas çocuklarda, ateşin ani yükselmesiyle görülmektedir.


  Paylaş
  Ateş Ne Kadar Yükselirse Tehlikeli Olur? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Çocuk hastalıklarında en çok karşılaşılan sorunların başında olan ateş yükselmesidir. Kırk dereceye kadar yükselmesine neden olan bazı virüsler bir gün için de geçmediği takdirde doktora gidilmesi gerekir.