Çocuk Büyütürken ve Çocuk Sağlığı Forumundan Altıncı Hastalık ( Roseola İnfantum ) Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Altıncı Hastalık ( Roseola İnfantum )

  Reklam
  Anne babaların altıncı hastalık adıyla tanıdığı Roseola, herpes ailesinden bir virüsün yol açtığı döküntülü bir hastalıktır.
  Ateş nedeniyle hastaneye götürülen bebeklerde sık görülen bir enfeksiyondur. En sık 6-18 aylar arasında, bazen diş çıkarma ile birlikte görülür.
  Önce, bebekte 40 dereceye varabilen bir ateş görülür.( Diş çıkarma tek başına asla bu kadar yüksek ateş yapmaz ) Ateşin bu kadar yüksek olması, anne babayı endişelendirir. Bu endişe oldukça haklıdır, çünkü ateşe hassas bebeklerde ateşli havaleler görülebilir. Ateş düşürücü alınca, bebeğin biraz daha keyifli olduğu görülür. Bu yüksek ateşli dönem, 3-4 gün sürebilir. Bu sırada bebekte yapılan muayenede, tanı koydurucu belirgin bir bulgu saptanmaz.
  Ateşli dönemin ardından, aniden ateş kaybolur ve özellikle gövde, boyun ve kollarda soluk kırmızı döküntü ortaya çıkar. İşte artık ateşin nedeni ve hastalığının adı belli olmuştur. Bağışıklık sistemi normal olan çocuklarda, herhangi bir komplikasyona yol açmaz


  Paylaş
  Altıncı Hastalık ( Roseola İnfantum ) Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Altıncı hastalık olarak ifade edilen hastalık yüksek sıcaklık ile kendini gösteren vücutta döküntülere neden olan bir hastalıktır. Genelde diş çıkarma ile kendini göstermektedir.