Çocuk Büyütürken ve Çocuk Sağlığı Forumundan Çocukları gripten korumanın yolları Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Çocukları gripten korumanın yolları

  Reklam
  Çocukları gripten korumanın yolları
  Okul stresi çeken çocuk daha sık gribe yakalanır
  Okulların açılması ve hava değişimleri nedeniyle çocuklar hastalıkların bir numaralı hedefi haline geldi. Dr. Mehmet Akdeniz, okul stresi çeken çocukların grip ve nezleye yakalanma riskinin yüksek olduğunu söyledi..

  İstinye Devlet Hastanesi Çocuk Kliniği'nden Dr. Mehmet Akdeniz, çocukları kış hastalıklarından korumanın başlıca yollarını anlattı:

  Çocuğun bulaşıcı hastalıklara yakalanmaması için aşı yaptırılmalı mı?
  Bulaşıcı hastalıklarda aşı bir korunma yöntemidir. Bu nedenle okul çağındaki çocuklara biz mutlaka bulaşıcı hastalıklar için aşı yaptırmalarını tavsiye ediyoruz. Çünkü salgın hastalıklar olabilir. Siz şehirde yaşarsınız ve çocuğunuzu düzenli olarak doktora götürebilirsiniz ancak küçük bir köyde yaşayan bir çocuğun böyle bir şansı olmayabilir. Bulaşıcı hastalığın bir çocuktan diğerine geçmesini engellemek için her çocuğa aşı yapılmalıdır. Her çocuğun bağışıklığı ve hastalığı geçirme düzeyi farklıdır. Bu nedenle, okul çocuklarına mutlaka aşı yaptırılmasını öneriyoruz.

  VÜCUT DİRENÇLERİ DÜŞÜK
  Çocuklar neden daha çabuk hastalanır? Bu durum, nasıl önlenebilir?
  Okul çocuklarında dersler nedeniyle oluşan okul stresi birçok hastalığa karşı vücut direncini zayıflatabiliyor. Saatler boyunca kapalı ortamlarda kalmaları ve enfeksiyonlara açık olmaları da eklendiğinde; bulaşıcı hastalıklar en çok çocuklarda görülüyor. Çocuğun sürekli olarak uykusuzluk yaşadığı eğitim dönemlerinde özellikle de kışın havalandırmanın eksikliği, çocuğun yaşı ve yapısı itibarı ile hijyen bilincinin eksikliği en önemli çevresel etkenler arasında yer alıyor. Yaz aylarındaki tatilin ardından, çocuklar sonbaharda bir anda büyük bir okul koşturmacasının içine giriyor. Yaşam düzenleri değişen çocuklar, erken uyanmaya ve vücutlarını beslenme düzenlerindeki değişimlere alıştırmaya çalışıyor. Ders takibi ve çalışma stresi de vücut direncini zayıflatabiliyor. Bu dönemi geçirirken ebeveynlerin çocukların beslenme ve uyku düzenine dikkat etmeleri, hatta imkan varsa onları bir sağlık kontrolünden geçirmeleri gerekiyor.

  VİTAMİN VERİN!
  Ailelerin bu dönemde çocuklarına vitamin desteği vermesi gerekir mi?
  Bu dönemde yani yazdan kışa geçerken yaşanan süreçte, çocuğun beslenmesi çok önemlidir. Vitamin ve kalsiyum gibi çocuğun gelişiminde çok önemli yer tutan desteklerin bulunduğu bir beslenme programının takip edilmesinde yarar vardır. Vücudun gelişimi ve dengesini etkileyen sistemler, çocuklarda yetişkinlere oranla daha savunmasızdır. Bu sebeple, çocuklar hastalıklara daha açıktır. Hatta bu geçirilen hastalıklar, çocuğun ileriki yaşlarında sağlık konforunu da etkiler. Çocuklarda bağışıklık sistemi daha zayıftır. Bunun sonucu olarak çocuk vücudunun direnci zayıftır. Her türlü enfeksiyon kolay ilerleme göstererek, çocuğun sağlığını tehdit edebilir. Sadece grip veya enfeksiyon geçirmesinin verdiği zararın yanısıra, bağışıklık sisteminin desteklenmeyişi bir sonraki hastalıkta bağışıklık sisteminin yapısında kronik zayıflamaya da neden olabilir. Ayrıca beslenmede vitamin takviyesi çocuğun kendini zinde hissetmesi için şarttır. Özellikle uzmanlar tarafından Beta Glukan ve C vitamini gibi doğal destekleyicilerle çocuğun bağışıklık sistemi enfeksiyonlara karşı güçlendirilmelidir. Günümüzün yaşam şartlarında, özellikle çalışan anne-babaların çocuklarının beslenme düzenine dikkat etmeleri gerekmektedir.

  Ailelerin hastalıklardan korunmak için çocuklarına verebileceği en iyi eğitim nedir?
  Doğru el yıkamasını öğretmeliler. El yıkama, enfeksiyonlardan korunma ve bunların yayılmasını önlemede önemlidir. Çocuğa bu bilincin erken yaşta verilmesi gerekir. Hastalıklardan korunmada, beslenme ve hijyen çok önemlidir. Çocukları hijyen konusunda velilerin bilinçlendirmeleri gerekiyor. Sınıflarda en azından teneffüs saatlerinde havalandırma sağlanması çok önemli. Lakin tüm enfeksiyonlar, en kolay solunum ve temas yoluyla bulaşıyor.

  HASTALIK İZ BIRAKABİLİR
  Hastalık nedeniyle halsiz kalan çocuk, nasıl toparlanır?
  Çocuk savunmasız bir bağışıklığa sahip olduğu için bu dönemleri mutlaka dinlenerek ve doktor kontrolünde tedavi görerek geçirmelidir. Özellikle grip veya üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı kulaktan dolma bilgilerle kullanılan ilaçlar, çocuğun sağlığını tehdit edebilir. Destek gerekiyorsa; bunu sürekli koruma şeklinde veya Beta Glukan gibi doğal birtakım destekleyicilerle sağlamakta fayda vardır. Çocuk yaşlarda tedavisiz veya ayakta geçirilen hastalıklar özellikle de grip ve nezleler ile üst solunum yolu enfeksiyonları; izlerini ileriki yaşlarda çok daha ciddi sorunlara aktarıyor. Veliler, ders verimi açısından çocuğun hasta hasta okula gitmesine göz yumuyor ama en azından bağışıklık sistemini koruyarak sağlık konforunu desteklemekte fayda var.

  Çocuklar eve gelince okul kıyafetlerini hemen çıkarsın
  Hasta çocukları doktordan izin almadan okula göndermemek gerekiyor.
  1- Tüm aile bireylerinin hijyene büyük önem vermesi gerekli.
  2- Tüm ailenin grip aşısı olmasını tavsiye ediyoruz. Hamileler ve yumurtaya alerjisi olanlar hariç.
  3- Ebeveynler sık sık ellerini ve yüzlerini yıkamalı.
  4- Ev, sabah ve akşam mutlaka havalandırılmalı.
  5- Eve varır varmaz dışarıda giyilen kıyafetler çıkarılıp, havalandırılmalı.
  6- Beslenme düzenine ailece çok dikkat edilmeli. Günde en az 5 porsiyon sebze ve meyve tüketilmeli. Destekleyici olarak da Beta Glukan ve C vitamini içeren tabletler alınmalı.
  7- Çocuk hasta ise; hekim izni olmadan asla okula gönderilmemeli.
  8- Kulaktan dolma bilgiler ve etraftan söylenen ilaçlarla tedaviye asla başlanmamalı. Çocuk mutlaka hekime götürülmeli ve hekim kontrolünde tedaviye başlanmalıdır.
  9- Çocuk üst solunum yolu enfeksiyonlarını ayakta geçirmeye zorlanmamalıdır. İleride bunlar çocukta zatürree, bronşit ve sinüzit gibi kalıcı sistematik hastalıklara dönüşebilir.
  10- Geleneksel yöntemler elbette ki işe yarayabilir. Ancak çevre, yaşam ve beslenme şartlarının çok değiştiğini de unutmamalıyız. Eskiden daha doğal besinlerle çocuklarımızı büyütürken, şimdi neredeyse her şey hazır gıda şeklinde. Bu durum da bizi, çok daha dikkatli olmaya zorlamaktadır. Hasta çocukları doktordan izin almadan okula göndermemek gerekiyor.

  Kat kat giyinip hastalıklara engel olun!
  Memorial Hastanesi İç Hastalıkları Bölümü'nden Uz. Dr. Deniz Şahin Şimşek, kışın hasta olmamak için dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi. Yapılan çalışmaların B, C vitamini ve potasyumdan zengin beslenmenin hem yorgunluk hissini azalttığını, hem de hastalıklardan korunmada yardımcı olduğunu gösterdiğini belirten Dr. Şimşek ekledi:

  Patates yemelisiniz
  "B ve C vitamini, meyve ve sebzelerde bolca bulunur. Muz, patates gibi gıdalar ise potasyum açısından zengindir. Bunları soframızdan eksik etmemeye çalışmalıyız. Ayrıca, günlük bin miligram C vitamini desteği kullanılabilir."

  Başınızı koruyun!
  Soğuk kış günlerinde, kalın tek kat giysi yerine daha ince birkaç kat giysi giyilmesini öneren Dr. Şimşek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Özellikle baş bölgesi, el ve ayaklar, burun ve kulak gibi vücudun uç kısımlarını sıcak tutmalıyız. Su geçirmeyen ayakkabı, bere, eldiven ve kaşkol kullanmalıyız. Sıkı giyinip, açık havada sağlık için yürüyüşler yapmalıyız."

  Çocuklarınızı çok öpmeyin!
  Bu aralar, çocuklarınızı sık sık öpmeyin çünkü öpüşmek hastalıkların yayılmasını artırıyor. Selamlaşmalarda da öpüşmek yerine, sadece el sıkışmayı alışkanlık haline getirin. Ellerimizi sık sık sabunlu su ile yıkamanın hastalıklardan korunmada bize yardımcı olduğunu unutmayın.


  Paylaş
  Çocukları gripten korumanın yolları Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Çocukları gripten tamamen korumak mümkün olmasa da az çok önlem alınabilir. Bol bol vitamin verilmeli, elleri yıkanmalı, aşılarını yaptırmalı alınabilecek temel önlemler arasında yer almaktadır.