Çocuk Büyütürken ve Çocuk Sağlığı Forumundan Protein yetersizliği nedir /Çocuklarda protein yetersizliğinin zararları Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Protein yetersizliği nedir /Çocuklarda protein yetersizliğinin zararları

  Reklam
  Protein Yetersizliğinin Zararı
  Vücudumuzun ihtiyacı olan proteinden daha az miktarda protein alınması vücudumuzda protein yetersizliğine neden olmaktadır. Özellikle büyüme ve gelişme döneminde protein ihtiyacının yüksek olduğu bebeklik ve çocukluk çağında (0-6 yaş), yetersiz ve düşük kaliteli protein alınması önemli sorunlara neden olmaktadır.

  Protein yetersizliğinin ilk belirtisi büyümenin durmasıdır.

  Çocuk uzun süre protein alamadığı zaman kuvaşiorkor (kwashiorkor) hastalığı ortaya çıkmaktadır. Sadece protein yetersizliği vardır, enerji alımı yeterlidir. Hem enerji hem de protein yetersizliğinde ise marasmus hastalığı oluşmaktadır.

  Kuvaşiorkor hastalığında ortaya çıkan belirtiler şunlardır: Kandaki protein miktarı çok azaldığından dolayı ödem (vücutta su toplanması), karaciğerde büyüme ve dokusunda bozulma, dalakta büyüme, deri ve saçlarda ağarma, renk değişiklikleri, gözlerde kızarma, sulanma ve ışığa bakamama, dudaklarda kuruma, çatlama ve dudak kenarlarında yaraların bulunmasıdır.

  Marasmusta ilk belirti iştahsızlık ve aşırı kilo kaybıdır. Devamlı bir tokluk hissi vardır. Hem demir hem de protein içeren besinler yeterli alınmadığı için kansızlık görülür. Hastalığın ileri aşamasında kaslar erir. Gelişmekte olan diğer ülkelerde ve bizim ülkemizde, protein-enerji yetersizliği olarak ortaya çıkan marasmus daha çok görülmektedir.


  Protein yetersizliği, 0-6 yaş grubu çocuklarda zekâ gelişimi tamamlanmadığı için zekâ geriliği oluşturabilmektedir. Protein yetersizliği sonucunda ayrıca, yaralar geç iyileşir, antikor yapımı azaldığı için vücudumuzun enfeksiyonlara karşı direnci azalır. Serum albümini düştüğü için ödem oluşur. Büyüme faktörü olan somatomedin c düzeyindeki düşmeden dolayı büyüme durur. Karaciğer hücreleri yenilenemediği için siroz hastalığı daha çok görülür.

  Protein yetersizliği gibi aşırı protein alımı da bazı sorunlara neden olmaktadır. Protein fazla alındığında yağa çevrilip vücudumuzda depolanmakta ve şişmanlığa neden olmaktadır. Özellikle hayvansal kaynaklı proteinler kalsiyum emilimini azaltıp kemik erimesini hızlandırmaktadır.
  alıntı.  Paylaş
  Protein yetersizliği nedir /Çocuklarda protein yetersizliğinin zararları Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Çocuğun yemek seçme sorunu anne karnında başladığını söyleyen uzmanlar, annenin hamileliğinde bütün yemeklerinde yemesi çocuğun yemek ayırt etmesini engeller ve böylece proteinden mahrum kalmamış olur.protein yetersizliği,  protein yetersizliği sonucu oluşan hastalıklar,  protein yetersizliği sonucu ortaya çıkan belirtiler,  protein yetersizliğinde ortaya çıkan belirtiler,  protein yetersizliği nedir,  protein yetersizliği hastalıkları,  protein yetersizligi