Çocuk Büyütürken ve Çocuk Sağlığı Forumundan Down sendromu- mongolizm nedir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Down sendromu- mongolizm nedir?

  Reklam
  Down Sendromu ya da Mongolizm zeka ve gelişme geriliğine neden olan bir kromozom anomalisidir.

  Trizomi 21 veya mongol çocuk da denilmektedir. Mongol denmesinin nedeni yüz yapısının asyadaki Mongol ırkını andırmasından dır.

  Down sendromu, normalde her insanda 23 çift olan kromozomlardan 21. kromozomun 3 adet olmasıdır. Yaklaşık olarak 1000 canlı doğumda 1-2
  oranında görülür.

  Baş normalden küçüktür. Yüz profilden düzleşmiştir, dil büyüktür ve dışardadır. Ortalama zeka geridir (IQ 25-50). Erişkin yaşa ulaştıklarında zeka yaşı olarak 8-10 yaşındaki bir çocuğun kapasitesine ancak erişebilir.

  Genel olarak erişkin
  dönemde başkalarına bağımlı olarak yaşayabilirler. Özeleğitimeihtiyaç duyarlar.

  Down sendromu gebelikte tanınabilir. Ultrasonografi ile veya üçlü (veya ikili ) test ile Down sendromundan şüphelenilen gebeliklerde kesin tanıyı koymak için amniyosentez veya diğer prenatal genetik tanı yöntemleri uygulanarak bebeğin kromozom tetkiki yapılır.

  Down sendromu saptanmışsa aileye ayrıntılı genetik danışmanlık verilerek gebeliğin sonlandırılması önerilir. 24. Haftata kadar yasalarımız buna izin vermektedir. Ancak kararı elbette aile verecektir.

  Genel anlamda anne yaşı arttıkça Down sendromlu
  bebek doğurma riski artar.

  30 yaşında 1/855
  35 yaşında 1/365
  40 yaşında 1/109
  45 yaşında 1/32
  49 yaşında 1/12
  oranında görülür.

  Doğuştan kalp anomalileri bu çocuklarda sıklıkla görülür. Erken yaşta ölüm çoğunlukla kalp anomalileri nedeni iledir. Mide-barsak sistemine ait anomalilerden özofagus atrezisi, (yemek borusu tıkanıklığı) duodenal atrezi (oniki parmak barsağı tıkanıklığı), Down sendromunda sıkça görülür.

  Bu anomaliler nedeni ile yaşamın ilk günlerinde cerrahi girişime ihtiyaç duyabilirler. Bütün bu anomalilere ilave olarak ilerleyen yaşlarda lösemi (kan kanseri) sıklığı normale göre artmıştır.
  alıntı.
  Paylaş
  Down sendromu- mongolizm nedir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Down sendromu, çok az insanda karşılaşılan bir durumdur. Down sendromu, kromozom sayılarının normalde her insanda bulunan kromozom sayısından daha fazla olması durumudur.