Çocuk Büyütürken ve Çocuk Sağlığı Forumundan Sünnet ne zaman yapılmalı? - çocuk kaç yaşlarında sünnet olmalıdır Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Sünnet ne zaman yapılmalı? - çocuk kaç yaşlarında sünnet olmalıdır

  Reklam
  sünnetinin erkek bebekleri enfeksiyondan korumada, yapılmayan bebeklere göre 10 kat avantaj sağladığını belirten Acıbadem Fulya Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Dr. Cem Kara, "yenidoğan sünneti"nin, bebeğin doğumunun ardından 24 saat beklenip gerçekleştirilmesinin yararlı olduğunu ve sünnetin lokal anestezi ile dikişsiz olarak gerçekleştirildiğini söylüyor.

  Yenidoğan sünnetini son yıllarda bilinçli anne babaların yaptırmayı tercih ettiğini söyleyen Dr. Cem Kara, "Yurt dışında ise farklı bir dine mensup olmalarına karşın bebeklerini enfeksiyondan korumak isteyen anne babalar da bu sünneti yaptırıyor. Ancak yeni doğmuş bebeklerde örneğin cinsel organda şekil anomalisi varsa, idrar deliği altta ya da üstteyse, 6-7 ay sonra genel anestezi ile ameliyat şeklinde sünneti yapmak gerekiyor" diyor.

  Erkek bebeklerde ilk bir yıl içinde sünnet derisinde daralma ve idrar yolu enfeksiyonu oluştuğunu anlatan Dr. Cem Kara, yenidoğan sünnetinin avantajlarını şöyle sıralıyor:

  • Lokal anestezi sayesinde bebekler genel anestezinin olumsuzluklarından uzak kalıyor.
  • Yara iyileşmesi daha kolay oluyor.
  • Enfeksiyondan korunuyorlar.
  • Evde bakım kolaylığı oluyor.
  • Pansumana ihtiyaç olmuyor.
  • Sünnet olduktan sonra bebek aynı şekilde giydirilebiliyor.
  • Bebeğin ağrısının olma ihtimaline karşın annenin emzirmesi ağrının dinmesini sağlıyor.
  • Bebeğin yarası en az 24-48 saatte iyileşiyor.
  • Evde bebeği sabah ve akşam kullanılması amacıyla bir krem veriliyor.
  • Yenidoğan bebekler sünnet olduktan 48 saat sonra banyo yapabiliyor.

  NEDEN 24 SAAT BEKLENİYOR?

  Yenidoğan sünneti yapabilmek için doğumdan sonraki 24 saatlik süreyi geçirmek gerekiyor. Bu sürede bebeğin hayatla bağdaşması izleniyor, kalp ve akciğerinde sorun olup olmadığına bakılıyor. Dr. Cem Kara bebekler doğduğunda K vitamini iğnesi yapıldığını, bunun da kanamayı önlediğini, karaciğerin bazı maddeleri yeterince üretememesi, barsaktaki bakterilerin yapılamaması nedeniyle K vitamininin olumlu etki yaptığını söylüyor. K vitamininin etkisi de 24 saatte görülebiliyor.

  Ailelerin bebek daha anne karnındayken bu kararı vermelerinin daha doğru olduğunu, bebek doğduktan sonra anne babaların duygusallaşıp sünnet yaptırmaktan kaçındıklarını anlatan Dr. Cem Kara şunları söylüyor:

  "Anne ve babaların bu durumda ilk bir ayı beklemelerini öneriyoruz. İlk 24 saati geçirip sünnet yapmak bebeklerin ağrı duygusunun çok az olması nedeniyle sıkıntı yaratmıyor. Annenin bebeğini emzirmesi, sütteki bazı maddelerin yatıştırıcı etkisi bebeğin bu süreci daha rahat atlatmasını sağlıyor. Böylece sünnet sonrası ağrı kecisiye gerek kalmıyor, annenin emzirmesiyle halloluyor."

  YA İKİ YAŞINA KADAR, YA ALTI YAŞINDAN SONRA SÜNNET

  Sünnet konusunda doğru yaşın ne olduğu her zaman merak ediliyor. Dr. Cem Kara doğduktan sonraki ilk 24 saatte yapılmıyorsa, 0-2 yaş arasında sünnet yapılmasını önerdiklerini, 2-4 yaş arasındaki çocukların sünnet konusunda psikolojik travma yaşayabileceklerini belirtiyor. Bebeklerin bir ayı geçtikten sonra genel anestezi altında sünnet edilmeleri gerektiğini vurguluyor.
  samanyolu haber


  Paylaş
  Sünnet ne zaman yapılmalı? - çocuk kaç yaşlarında sünnet olmalıdır Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Uzmanlar bebek doğar doğmaz enfeksiyonlara karşı korunması amacıyla sünnet yapılması gerektiğini savunuyor. Sünnet bazı virüslere karşı çocuğun daha dirençli olmasını sağlıyor.dinimize göre sünnet ne zaman yapılmalı,  dinen sünnet ne zaman yapılmalı,  sünnet kaç yaşında yapılmalı,  erkek bebek ne zaman sünnet olmalı,  sünnet kac yasinda yapilmali,  erkek çocuğu kaç yaşında sünnet edilmeli,  dinimizde sünnet ne zaman yapılmalı