Çocuk Büyütürken ve Çocuk Sağlığı Forumundan Ne tip ilaçlarla çocukların tedavisi yapılmalı, ilaç vermeden gribin iyileşmesi mümkün mü? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Ne tip ilaçlarla çocukların tedavisi yapılmalı, ilaç vermeden gribin iyileşmesi mümkün mü?

  Reklam
  İLAÇ VERMEYİN

  Çok zor durumda kalmadıkça grip olan çocuklara ilaç verilmemesi gerekli. Özellikle de aspirin. Aspirin; akut karaciğer yetmezliğine neden olabileceği için, grip halinde de hiç kullanılmaması lazım.
  OKULDAN EVE TAŞIR

  * Çocuğa anne sütünden grip bulaşır mı?

  Hayır, annenin solunum yoluyla bulaşır. Anne, gerektiği gibi elini yıkar ve maske gibi önlemleri uygularsa çocuğuna sütünden grip bulaşmaz.

  * Grip olan çocuklara hastalık dönemi boyunca ek vitamin ya da bazı özel gıdalar verilmesi gerekiyor mu?

  Çok yüksek dozda C vitaminine ilişkin bazı bilimsel yayınlar var. Ancak çok net değil. Biz hasta çocuklara bol taze meyve-sebze ağırlıklı bir diyet uygulaması öneriyoruz. Özellikle portakal ve greyfurt suyu öneriyorum.  * Çocuğun gribe mi, yoksa soğuk algınlığına mı yakalandığını nasıl anlayabiliriz?


  Grip ve soğuk algınlığının semptomları benzer olsa da grip; soğuk algınlığından daha tehlikeli. Gribin tipik belirtileri yüksek ateş, baş ağrısı, şiddetli öksürük, aşırı yorgunluk ve ağrıdır. Soğuk algınlığının tersine grip, birçok kişide ağır hastalığa ve yaşamı tehdit eden hastalıklara bile yol açabilir. Soğuk algınlığı ayakta geçirilebilir. Ancak gripte; ateş belirgindir ve mutlaka yatak istirahati şarttır.


  * Grip çocuklara yetişkinlerden daha mı kolay bulaşır?


  Grip olup hastaneye yatış oranı 6 ile 23 ay arası bebeklerde de hayli yüksek. Yüksek risk taşıyan çocuklar; diyabeti, astımı, kronik kalp rahatsızlığı, akciğer ve böbrek hastalığı olanlarla iki yaş altındakilerdir. Buna ek olarak çocuğunuz gribi okuldan eve getirip, tüm aileye de rahatlıkla bulaştırabilir.
  * Grip aşısı çocukların ekstra mikrop alarak hastalanmasına yol açar mı?
  Grip aşısı gribe neden olmaz. Grip aşısı enfeksiyona neden olmayan öldürülmüş virüsleri içerir ve virüs tehdidine karşı vücudun hazırlıklı olmasını sağlar. Grip aşıları, iyi tolere edilir ve güvenlidir. En sık görülebilen reaksiyon; enjeksiyon yerinde 24 ile 48 saat sürebilen hafif bir ağrı hissidir.

  * Sağlıklı bir çocuk da gribe yakalanabilir mi?
  Formda ve sağlıklı olmak, gribe yakalanmamak için engel değil. Belirtilerin çıkması 1-4 gün sürdüğünden, çocuğunuz bilmeden başka kişilere de hastalığı bulaştırabilir
  Grip için bitkisel çözüm önerileri:

  *Bir Soğanın suyu sıkılır. 1 çay bardağı su ve bir miktar balla karıştırılarak günde 2-3 kez içilir.
  * Bir bardak kaynar süte 5 gr. ufalanmış adaçayı konulup 10 dakika demlendirilir. Bir kaşık kestane balı konur. Günde 2-3 bardak içilebilir.
  * Bir bardak kaynar suyun içine 2 gr ıhlamur konur.10 dakika demlendirilir. Bir kaşık kestane balı konur, günde 3-5 bardak içilebilir.
  * Bir bardak kaynar suyun içine 1 çay kaşığı tarçın konulur.10 dakika demlendirilir. Bir kaşık kestane balı konur. Bundan günde 2-3 bardak içilebilir.
  * Bir bardak kaynar suyun içine 1 çay kaşığı toz zencefil konulur. 10 dakika demlendirilir. Bir kaşık kestane balı konur. Bu şekilde günde 3 bardak içilebilir.
  * Bir bardak kaynar suyun içine 5 gram biberiye koyduktan sonra 10 dakika demlendirilir. Bir kaşık kestane balı konur. Günde 2-3 bardak içilebillir.
  * İki bardak suyun içine 1 adet limon kabuğu ile doğranır. 5 gr. ıhlamur koyduktan sonra 10 dakika kaynatılır. 2 kaşık kestane balı konur. Bu şekilde günde 3-4 bardak içilebilir.

  (ALINTI)


  Paylaş
  Ne tip ilaçlarla çocukların tedavisi yapılmalı, ilaç vermeden gribin iyileşmesi mümkün mü? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Çocukların bünyeleri zayıftır bu yüzden virüsleri kapma ihtimalleri genelde yüksek olur. Fakat yeteri kadar protein ve vitaminlerini aldıklarında ilaç takviyesine gerek kalmaz.portakala benzeyen bir meyve,  grip ve soğuk algınlığı ile ilgili resimler,  grip soğuk algınlığı,  reşimler