Çocuk Büyütürken ve Çocuk Sağlığı Forumundan çocuklarda böbrek taşı Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  çocuklarda böbrek taşı

  Reklam
  ÇOCUKLARDA BÖBREK TAŞI

  Çocuklarda böbrek taşı görülme oranı artıyor!
  Johns Hopkins Hastanesi uzmanları, çocuklarda böbrek taşına daha sık rastlandığına dikkat çekiyor. Uzmanlar, böbrek taşı oluşumuna yol açan etkenler arasında çocukların fazla tuzlu besinler tüketmeleri ve yeterince su içmemeleri olduğunu düşünüyorlar.
  Hopkins Hastanesi uzmanları, son zamanlara kadar çocuklarda ‘tıbbi bir sapma’ olarak görülen böbrek taşlarının şimdilerde oldukça sık görüldüğünü açıkladılar. Giderek artmasıyla uzmanların dikkatini çeken bu gelişme, Johns Hopkins Çocuk Merkezi'ndeki ve ülke çapındaki pediatristleri alarma geçirdi.
  Uzmanlar, bu artışın şimdilik klinik bir gözlem olduğunu vurguluyorlar. Dolayısıyla sayısal olarak net bir sonuç belirtemiyorlar. Ancak teşhis koymaya yardım eden yüksek teknolojik araçların hastalığın tespitini kolaylaştırmasının önemli bir unsur olduğunu belirtirken, asıl suçlunun, çocuk beslenmesinde tuzun çok fazla kullanılmasının ve yeterli içme sunun bulunmaması olduğunu düşünüyorlar.
  Çocuk Merkezi Böbrek Taşı Kliniği müdür yardımcısı ve Böbrek uzmanı Dr. Alicia Neu, böbrek taşı belirtileriyle bir çok çocuğun kliniklerine başvurduğunu belirtirken "Her ne kadar bu belli ölçüde beklenmeyen bir gelişme olsa da, örnek olarak verebileceğim yüksek tansiyon, Tip 2 diyabet ve obezite gibi kötü beslenmeye bağlı hastalıkların çocuklarda artış göstermesi göz önüne alındığında, böbrek taşında artış görülmesi bir sürpriz değil." diyor.
  Tuzu azaltın, bol su içirin
  Beslenmede tuzun sınırlanması ve bol miktarda su içilmesi en yaygın böbrek taşı tiplerinin oluşmasını engelleyici veya bunların gelişmesini yavaşlatıcı en iyi önlemler. Bu nedenle çocukların sağlıklı ve doğru beslenmesine dikkat etmek gerekiyor. Uzmanların bu konudaki önerileri ise şunlar:

  • Günde 2.4 gram sodyum veya 6 gram (1 çay kaşığı) tuzdan fazlasının tüketilmemesi gerekiyor.
  • Sodyum yüklü olan cips gibi çerezlerden uzak tutun.
  • İşlenmiş ve salamura edilmiş etler de dahil olarak işlenmiş gıda maddelerinin, gazozların ve konserve yiyeceklerin en yüksek oranda sodyum içerdiğini aklınızdan çıkarmayın.
  • Yiyecek maddelerini alırken "tuz ilave edilmemiştir" veya "düşük sodyum" etiketine dikkat edin.
  • Konserve yiyecek maddelerini sodyumdan biraz arındırmak için suya tutunuz.
  • Çay, kahve, bitter çikolata, ıspanak, sert kabuklu yemişler ve buğday kepeği belirli bazı tip böbrek taşlarının oluşma riskini arttırır.
  • Bir çocuğun günde iki litre su içmesi gereklidir. Ancak şekerlendirilmiş meyve suları ve gazlı içecekler uygun su alınması anlamına gelmez. Mutlaka içme suyu kullanılmalıdır.

  Okul saatlerine dikkat!
  Çocukların böbrek sağlığının korunması için aileler kadar, okullara da görev düştüğünü belirten merkezin Çocuk Taşları Kliniği müdür yardımcısı Ürolog Dr. Yegappan Lakshmanan. "Açıkçası, su tüketimi açısından bize gerekli olan, kültürel bir değişimdir, okullar hem şişe su bulundurmada ve gazlı içecekleri sınırlamada hem de çocukların ihtiyaçları oldukça tuvaleti gidebilmelerine izin verilmesinde önemli bir rol oynamalıdırlar" diyor.

  Dr. Lakshmanan, bir çocuğun yeterli su içip içmediğini anlamanın iyi bir yolunun, her üç saatte bir işeme ihtiyacı duyup duymadığını kontrol etme olduğunu söylüyor. “Bir çocuk bundan daha seyrek işiyorsa bu susuz kaldığının bir işareti olabilir” diyor.
  Peki, çocuklarda daha sık rastlanmaya başlayan böbrek taşı nasıl oluşuyor? Uzmanlar bu soruyu, kısaca şöyle açıklıyorlar.
  Böbrek taşının oluşumu
  Böbreklerin iki işlevi var: Atık maddeleri atmak ve vücut için gerekli bazı maddelerin seviyesini ayarlamak. Böbrek taşları; idrarda çözülemeyen ve atılamayan kristallerin bir araya gelmesiyle oluşuyor. Normalde, idrarda kristal ve taş oluşumunu engelleyecek bazı kimyasal maddeler bulunuyor. Fakat bazı durumlarda, taş ve kristal oluşumunu engelleyecek sistem tam olarak çalışmadığından tekrar edici idrar yolları taşları görülüyor. Ancak taşların boyutları sabit değil, kişiye ve duruma göre değişiyor. Genellikle de, bu taşlar, böbrekten mesaneye doğru ilerlemeye çalışıyorlar.

  Böbrek taşının belirtileri
  Böbrek taşının büyüklüğü ve hareketine göre kişinin duyduğu ağrı, kanama ve enfeksiyon farklılık gösterse de, genellikle başlıca belirtiler şunlar:
  • Sırtın alt kesiminde ve/veya yanlarda yoğun acı duygusu,
  • Sık ve ağrılı işeme,
  • İdrarda kan ve/veya bulanık idrar,
  • Böbrek taşlarına bağlı ateşle beraber idrar yolları enfeksiyonları.

  Böbrek taşları nadiren ciddi bir kondisyon olmasa da çok acı verici ve idrar yolları enfeksiyonlarına neden olabiliyorlar.
  (alıntı)  Paylaş
  çocuklarda böbrek taşı Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Küçük yaşlarına rağmen böbrek taşı oluşmasının nedenleri fazla tuzlu içeren besinleri aşırı tüketmeleri ve bunu karşılayacak suyu yeterince almamaları temel etken oluşturmaktadır.