Çocuk Büyütürken ve Çocuk Sağlığı Forumundan çocuklarda şaşılık Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  çocuklarda şaşılık

  Reklam
  Şaşılık sıklıkla çocukluk yaşlarında ortaya çıkan; kaymanın yönüne göre (içe-dışa gizli kayma) veya sebebine göre birçok türe ayrılan bir göz hastalığıdır. İleri yaşlarda da göz hareketini düzenli şekilde temin eden göz kasları, kaslara giden sinir demetleri ve gözün çevresindeki yakın dokuların hasarı veya işlevsel bozuklukları nedeniyle görülebilir.

  1-Soru: Gözünde kayma olduğundan şüphelenilen bir bebek kaç yaşında doktora götürülmelidir ?
  Cevap: Bir bebekte şaşılık görüldüyse veya şaşılıktan şüphelenildiyse beklemeden doktora başvurulmalıdır. Çünkü gözün kayması hipermetropi gibi bir görme bozukluğuna bağlı olabildiği gibi bebeklerde görülen bir tür göziçi tümörüyle de ilgili olabilir. Her iki
  durumda da geç başvuru hastanın aleyhine olacaktır. Ayrıca yeni doğan bir bebeğin göz dibi muayanesi, göz hareketleri,gözün temel yapısı çocuk hekimi tarafından
  yeterince değerlendirilemediği takdirde doğumdan sonraki ilk haftada göz hekimi görmelidir. Bir problem görülmese de çocuklara 6.ayında, 1.,3. ve 5. yaşında
  rutin göz muayenesi yapılmalıdır

  Soru: Bir bebekte şaşılık varsa ve muayenede görme bozukluğu da saptanmışsa gözlük takmak için kaç yaşına gelmesi beklenmelidir ?
  Cevap: Böyle bir durumda, çocuk, kaç yaşında olursa olsun hiç beklenilmeden gözlük takılmalı ve hemen tedaviye başlanılmalıdır.Bazı saşılık tiplerinde ameliyat gerekmeksizin sadece gözlük tedavisiyle kayma düzeltilebilir. Fakat tembellik tespit edilmisse tedavisi ayrıca düzenlenmelidir.


  Soru: Şaşılığı olan bir çocukta hiç gözlük takmayıp doğrudan ameliyatla kaymayı düzeltmek doğru değil midir?
  Cevap: Şaşılık sadece gözün basitçe kaymasından ibaret değildir. Beraberinde görme bozukluğu ve görme tembelliği de bulunabilir. Bu nedenle görmeyi düzeltmeye yönelik hiçbir tedavi yapılmadan hemen ameliyat yapılması yetersiz bir uygulama olacaktır.
  Önce, hastaya görme bozukluğuna uygun gözlük verilip, görme tembelliği varsa bununla ilgili kapama tedavisi gibi uygulamalar yapılmalıdır. Bazen yıllarca
  sürebilen bu tedaviden sonra hala düzeltilemeyen bir kayma mevcutsa bu, ameliyatla düzeltilebilir. Ancak ileri derecede kayması olan hastalarda, önce ameliyatla kayma düzeltildikten sonra görme bozukluğu ve görme tembelliğinin tedavisi yapılabilir.

  Soru: Ameliyatla şaşılık tümüyle düzeltilebilir mi ?
  Cevap: Düzeltilebilir, fakat görmesi belirli bir dereceden düşük olan gözlerde, ameliyattan bir süre
  sonra tekrar kayma ortaya çıkabilir. Görme dereceleri her iki gözdede iyi ve iki gözle görme fonksiyonlarında da bozukluk olmayan hastalarda ameliyatla, sağlanan düzelme sürekli olacaktır.


  Soru: Şaşılık ameliyatından sonra gözlük ihtiyacı ortadan kalkar mı ?
  Cevap: Hayır, şaşılık ameliyatının etkisi ve amacı kaymayı düzeltmektir. Şaşılık ameliyatının görmeyle bir ilgisi yoktur. Ameliyatla kayma düzeltildikten sonra da hasta yine aynı gözlüğünü takmaya devam edecektir.

  Soru: Şaşılık ameliyatından sonra görme tembelliği düzelir mi ?
  Cevap: Şaşılık ameliyatı, görme derecesini etkilemez; ameliyattan sonra görmede hiçbir artış olmaz, hasta ameliyattan sonra yine gözlüğünü takmaya ve
  tembelliğin tedavisine devam eder.


  Soru: Kayan gözde görme tembelliği varsa kaymayan göz kapatılarak tembellik ortadan kalkabilir mi?
  Cevap: Tembel gözlerde en etkili tedavi diğer gözün kapatılmasıdır. Günlük kapama süresi ve kapamanın ne kadar devam edeceği, sürekli kontrollerle doktor tarafından belirlenir. Bazı tembel gözlerde, kapama ile çok iyi sonuçlar alındığı gibi bazen de tembellikte hiçbir düzelme kaydedilmeyebilir. Bu, tembelliğin derinliğiyle ve gözdeki görme bozukluğunun
  (hipermetropinin) derecesi ile ilgilidir.

  Soru: Tembel gözlerde ne tür görme kusuru vardır ?
  Cevap: Tembel gözlerde, büyük çoğunlukla hipermetropi veya hipermetropik astigmatizma mevcuttur. Miyop gözlerde ise tembellik çok daha az görülmektedir.

  Soru: Görme tembelliğinin tedavisinde A vitamini kullanılması, havuç ve balıktan zengin bir beslenme etkili olur mu ?
  Cevap: Hayır, yeterli derecede ve direkt bir etkisi yoktur, görme tembelliğinin tedavisinde esas, hastanın uygun numaradaki gözlüğünü takıp iyi gören gözün kapatılması ve tembel olan gözün görmeye zorlanmasıdır.


  1- Bebekte göz kayması varsa, tedavide acele edilmemelidir, bebek büyüdükçe kayma da kendiliğinden düzelir.(yanlış)
  Bebekte göz kayması varsa, hiç zaman kaybetmeden tedaviye başlamalıdır,çünkü tedavide gecikildikçe tembelliğinin ilerlemesine yol açılmış olur.(doğru)

  2- Çocuktaki şaşılık, birkaç yıl gözlük takmakla düzelir, şaşılık düzeldikten sonra da gözlük çıkarılır ve şaşılığın tedavisi tamamlanmış olur.(yanlış)
  Bazı tür şaşılıklar sadece gözlük takmakla düzelir, ameliyata gerek kalmaz. Fakat, bu tür şaşılıklarda; şaşılık gözlük takılı iken düzelir, gözlük çıkarıldığında göz yine kayar.
  Dolayısıyla, çocuğun gözlüğünü hiç çıkarmaması gerekir.(doğru)

  3- Şaşı çocuk, ameliyat olduktan sonra şaşılığı tamamen düzelir ve kayması düzeldiği için de artık gözlük takmasına gerek kalmaz, gözlüğü atar.(yanlış)
  Ameliyatla şaşılığı düzeltilen çocukta tedavi bitmemiştir. Ameliyat sadece göz kaymasını düzeltir. Şaşılık ameliyatının, görme derecesi ve görme bozukluğuna hiçbir etkisi yoktur. Bu nedenle ameliyatla şaşılık düzeltildikten sonra da, çocuk yine gözlüğünü takmaya devam edecektir.(doğru)
  4- Çocuğum yıllardır gözlük takıyor, fakat gözlüğü çıkardığı zaman gözü yine kayıyor, tedavi hiçbir fayda zsağlamadı.(yanlış)
  Eğer şaşı bir çocukta, kayma gözlükle düzeliyorsa tedavi başarıya ulaşmış demektir. Çocuk sürekli gözlük takmalıdır.Gözlük çıkarıldığında gözün kayması doğaldır. Tedavinin
  değerlendirilmesi, gözlüklü iken yapılır.(doğru)

  5- saşılık ameliyatından sonra görme tembelliğin(ambliyopi) tedavi etmek için yalpılan kapama tedavisine gerek yok(yanlış) ambliyopi (tembellik) tedavisi uzun ve oldukça zahmetli bir süreç olup 3-4 yaşından önce teşhis edilip tedaviye başlanmışşa başarı oranı daha yüksektir. Tembelliğin derecesine göre 8-10 yaşına kadar ve mümkünse binoküler( heriki gözle ) eşit görme elde edilene kadar tedaviye devam edilir. Bandajla kapama veya CAM tedavisi gözlük kullanıldığı durumda yapılmaıdır ve tedaviye gerekiyorsa saşılık ameliyatı sonrasındada devam edilmelidir.(doğru)
  (ALINTI)  Paylaş
  çocuklarda şaşılık Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  paylaşımın için Allah razı olsun çok gereksinim duyduğum bir konuydu. 3. 3
  Rabbim hepimizden razı olsun inşallah kardeşim..