Çocuk Büyütürken ve Çocuk Sağlığı Forumundan Boşanmanın çocuklar üzerindeki etkisi Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Boşanmanın çocuklar üzerindeki etkisi

  Reklam
  Boşanmanın çocuklar üzerindeki etkisi

  Malesef ki bir çok geçimsiz çift sırf çocukları için, evliliğini idame etmeye çalışıyor. Bu çocuğa nasıl bir gelecek verir, meçhul… Fakat ortada bir gerçek daha var ki, boşanma çocukları oldukça etkiliyor…

  Boşanmış Ebeveynler ve Çocukları
  Hiç şüphesiz ki bir çocuk fiziksel ve psikolojik gelişimini en güzel şekilde ailesinin içinde tamamlar. Çocuk hem annenin hem de babanın ilgisine, sevgisine, şefkatine muhtaçtır.Çocuğun ruhsal ve zihinsel açıdan sağlıklı olmasının başta gelen şartlarından en önemlisi de kişiliğinin ideal bir aile tarafından yoğrulmasıdır. Ancak günümüzde yıkılan ailelere ne yazık ki oldukça sık rastlamaktayız.
  Şu bir gerçek ki boşanmanın yükünü en fazla çocuklar çekmektedir. Boşanma çocuğun hiç istemediği fakat kaçınılmaz olarak sonuçlarına katlanmak zorunda kaldığı bir durumdur. Boşanan eşler yeterince sorumlu davranmadıkları takdirde çocukta uyum ve davranış sorunları ortaya çıkmaktadır.
  Çocuğun dünyasından boşanmaya baktığımızda, çocuk genellikle boşanmadan dolayı kendisini suçlu hisseder. Anne ve babasının kendisi yüzünden anlaşamadığını, onun yüzünden boşandıklarını düşünür. Bu durumda anne ve babanın yaklaşımları daha büyük önem kazanmaktadır.Anne babalar aralarındaki sorunları çocuğa yansıtmaktan kaçınmalıdırlar..

  Boşanmanın Çocuk Üzerindeki Etkileri Anne ve babası boşanan bir çocuk o yaşta yaşayabileceği en büyük travmalardan birini yaşamaktadır. Boşanma öncesinde devamlı tartışan anne baba, çocuğu depresyona iten bir sebeptir. Aileler boşanma öncesinde ve sonrasında aralarındaki sorunları çocuklarına asla yansıtmamalıdırlar.


  Çocuğun duygusal belleğinin olduğundan, yaşadığı her şeyi kaydettiğinden bahsetmiştik. Çocuk çok küçük bile olsa çevresinde olan herşeyi takip etmekte, sorunları hissetmektedir. Sorunları hisseden çocuk sıkıntısını söz diliyle anlatamadığı için bunu farklı şekillerde dışarıya yansıtmaya başlar.Bu durum tırnak yeme, altını ıslatma şeklinde ortaya çıkabilmektedir. Çocukta psikosomatik hastalıklar gözlenebilir; sık sık hasta olur, kusar, bağırsakları bozulur. Evden, okuldan kaçma, kendisine ait olmayan şeyleri alma, uyuşturucuya yönelme gibi durumlar yaşanabilmektedir. Yıkılan ailelerde çocukluk depresyonlarına da çok sık rastlıyoruz. Aileler ne yapıp edip çocuğun kendisini boşanmanın sorumlusu olarak görmesini engellemeli ve çocuğun psikolojik ihtiyaçlarını karşılamaya özen göstermelidirler.
  Anne baba boşandıktan sonra annelikten ve babalıktan istifa etmemelidir.
  Boşanma Çocuğa Nasıl Anlatılmalı?
  Ebeveyn çocuk ilişkisinde temel bir ilkemiz vardır: Çocuğu büyük insan yerine koyup ona olan biteni anlayabileceği bir dille anlatmak, fakat karşılığında büyük bir insan gibi tepki vermeyebileceğini kabul edip sabırlı ve anlayışlı olmalıyız. Bu ilke çocuk için aşılması zor bir engel olan anne baba boşanmasında da uygulanmalıdır.
  Çocuğun yaşananları doğru algılaması için olayı ona bizim anlatmamız faydalı olacaktır. Aksi halde çocuk zihin kapasitesinin üstünde olan bu durumu yanlış anlayacak ve büyük bir ihtimalle suçu kendisinde arayacaktır.
  Anne ve baba boşanma durumunu çocuğuna anlatırken çok açık ve net bir dil kullanmalıdır. Ebeveynler çocuğa yaklaşırken şöyle bir tutum sergileyebilirler: “Biz senin üzüleceğini, bir müddet mutsuz olacağını biliyoruz. Bir süre bu duruma katlanman gerekiyor ama senin bu durumla ilgili hiçbir suçun ve sorumluluğun yok. Bu tamamen bizden kaynaklanan bir olay.” Anne baba çocuğa bu mesajı verebilirse çocuk bu durumdan en az zararla çıkmış olacaktır.
  (alıntı)


  Paylaş
  Boşanmanın çocuklar üzerindeki etkisi Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Anne ve babası ayrılan bir çocuk hangi yaşta olursa olsun üzülür. Fakat çocuğun yaşına bağlı olarak olayı daha iyi anlamasına ve soğuk kanlılıkla idrak etmesine yardımcı olur.