Çocuk Büyütürken ve Çocuk Sağlığı Forumundan Çocuğunuzun Boyu Uzamıyor mu? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Çocuğunuzun Boyu Uzamıyor mu?

  Reklam
  ÇOCUĞUNUZUN BOYU UZAMIYOR MU?


  Elbette ki çocuğun boy uzunluğu genetik olarak ya annne tarafına çeker,ya baba tarafına.Ancak normalde de yıllık 5 cm. boy uzaması olmalıdır.Eğer uzaması bu miktarın altındaysa çocuğunuzu bir doktora götürmelisiniz.

  Çocukların boyunun doğumdan itibaren ergenliğe kadar her yıl en az 5 santimetre uzaması gerektiğini belirten uzmanlar, ''Çocuğunuzun yıllık boy uzaması, 5 santimetrenin altında ise veya normal seyrindeyken bir anda duruyorsa, çocuğunuz büyüme hormonu eksikliğiyle karşı karşıya olabilir.
  Böyle bir durumda çocuğunuzu mutlaka bir doktora götürün'' uyarısında bulundu. Ayrıca, bir yıl boyunca büyümeyen ayak numarası, değişmeyen elbise bedeni ve kısalmayan pantolon boylarının anne-babaların büyüme hormonu eksikliğinden şüphelenmeleri için yeterli belirtiler olduğu kaydedildi.
  Tüm anne babaların, gelişme çağındaki çocukların boylarının uzamasını yakından takip ettiklerini belirten uzmanlar, ancak bazen boy artışındaki durmanın, anne babalar tarafından dikkate alınmadığını belirterek, bu tür durumların büyüme hormonu eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkabileceğine dikkat çekti.
  Tedavide erken teşhisin önemini belirten uzmanlar, büyüme hormonu eksikliğine bağlı olarak çocuğun boyundaki uzamanın durduğunun erken fark edilmesinin, yapılacak tedaviyle çocuğun gerçek boy potansiyeline ulaşmasını mümkün kılacağını açıkladı


  (alıntı)


  Paylaş
  Çocuğunuzun Boyu Uzamıyor mu? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Boy uzamasının büyük etkeni genetik faktörlere dayalı olsa da diğer etkenler vitaminlere bağlı olarak gelişmesini büyük ölçüde etkileyen bazı nedenlere de bağlanmaktadır.cocugun boyu uzamiyor