Çocuk Büyütürken ve Çocuk Sağlığı Forumundan Krup (Akut Larangit ve/veya laringotrakeit ) Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Krup (Akut Larangit ve/veya laringotrakeit )

  Reklam
  Bir çeşit ÜSYE dur. Sıklıkla 6 ay -3 yaş arası çocuklarda gözlenir. Daha çok sonbahar ve kış aylarında gözlenir. Çocuklar veya bebekler sıklıkla havlar tarzda öksürük, bazen hızlı nefes alma veya nefes darlığı bazen hafif ateş ile bizlere başvururlar. Ön planda ses telleri bölgesini ilgilendirir

  Nasıl Bulaşır?
  Virüsler doğrudan temasla, havaya karışan damlacıklarla veya virüsle bulaşık üst solunum yolu çıkartılarıyla kirlenen maddeler le temas sonucu bulaşır. Kuluçka süresi soğuk algınlığı virüsleri için 2-6 gün , grip virüsleri için ise 1-3 gün arasında değişir.


  Belirtileri Nelerdir?
  İlk günlerde burun akıntısı, hafif ateş, soğuk algınlığı belirtileri görülür. Bunlara hafif öksürük eklenebilir. Kısa sürede ses boğuklaşır. Öksürük sesi havlamayı andırır. Belirtiler daha çok geceleri yoğunlaşır. Hafif öksürük 3-7 günde giderek geriler.
  Soluk borusundan hava geçişi giderek zorlaşır. Burun kanatları hareket eder, göğüste kaburgalar arasının içeri doğru çekildiği görülür ve öksürük kötüleşir.


  Tedavi
  Çocuklarda sıklıkla viral kaynaklı olduğu için antibiotik gerekmez. Bol sıvı alımı sağlanmalıdır. Ateş düşürücü, sıklıkla antihistaminik ve dekonjestanlarla kısa sürede iyileşir. Çocuğun odasında nemlendirici cihazlar kullanılabilir. Daha pratik bir yaklaşım banyoda oluşturulan buharlı bir ortamda çocuğun 20-30 dakika tutulması olabilir. Daha ağır durumlarda hastanede tedavi gerekir. Nadiren tıkanıklık çok aşırı olup hayatı tehdit ederse soluk borusundaki şişmeyi azaltmaya yönelik bazı iğneler (Adrenalin, steroid) gerekebilir. Oksijen verilmesi gerekebilir. Bebek veya çocuklarda sıklıkla gece yarısı ve sonrası ortaya çıkar. Çok hızlı olur ve çok hızlı geçer.

  Korunma
  Hasta biteyler ile temas etmemeye çalışmak ve el yıkamaya özen göstermek


  Hastaneye ne zaman başvurmalı?
  Yüksek ateş varsa (>39 C),
  Sık nefes alma varsa,
  Deri ve tırnaklarda morarma varsa,
  Çocukta ani kötüleşme varsa,
  Gögüs duvarında çekilme varsa,
  Burun kanatları hareket ediyor ise.....


  dr sami öztürk


  Paylaş
  Krup (Akut Larangit ve/veya laringotrakeit ) Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Krup hastalığı, çocuklarda üç yaşına kadar olan çocuklarda görülen bir durumdur. Ses tellerini etkileyen ve hapşırırken havlar şeklinde havlama, terleme bu hastalığın belirtileri arasındadır.akut laringotrakeit,  laringotrakeit nedir,  akut laringotrakeit nedir,  akut laringotrakeit tedavisi,  laringotrakeit ne demek,  larangit,  bebeklerde akut laringotrakeit tedavisi