Çocuk Büyütürken ve Çocuk Sağlığı Forumundan Kahvaltı yaptırmadan okula göndermeyin - Çocuk Sağlığı Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kahvaltı yaptırmadan okula göndermeyin - Çocuk Sağlığı

  Reklam
  çocuklarda dengeli beslenme - beslenmenin önemi - çocuklar kahvaltıda neler yemeli - okula giden çocuklarda kahvaltı - çocukta sağlıklı beslenme - okul çocuklarında kahvaltının önemi  Uzmanlar uyarıyor: 'Okul çağındaki çocuklar için sabah kahvaltısını çok önemli...'
  Beynin performansı için en önemli öğünün kahvaltı olduğunu belirten uzmanlar, yapılan araştırmalarda kahvaltı yapmadan okula giden öğrencilerin, düzenli kahvaltı yapanlara göre daha zor öğrendikleri, derslere karşı ilgisiz kaldıkları ve başarı düzeyinin düşük olduğunu belirttiler.

  Uzmanlar, kahvaltının bir bardak süt veya meyve suyu ile geçiştirilmemesi gerektiğini belirterek, "Kahvaltıya en az 15 dakika ayırılmalı, ideal bir kahvaltı için 1 bardak süt veya meyve suyu, yumurta, peynir, zeytin bal ve ekmek yeterli veya domatesli peynirli omlet ikili dilim ekmek ve bir bardak meyve suyu ideal kahvaltı olabilir" dediler.

  Okullarda yapılan beslenme saatlerinin de önemli olduğuna dikkat çeken uzmanlar, ailelere şu uyarılarda bulundular; "Bir meyve, havuç, yoğurt, evde yapılmış bir dilim kek, domates ve salatalık gibi besinlerle çocukların beslenmesini hazırlayabilirsiniz. Çocuğunuz eğer güçlü bir kahvaltı yapmamış ise beslenme çantasının protein ve karbanhidratlı gıdalarla hazırlayın. Mesela peynir, tavuk ve sala ile hazırlanmış bir sandviç, yada kıymalı pohaça yada börek. Öğlen yemeğini okulda değil de evde yiyorsa bir gün et bir gün balık verebilirsiniz. Yanında sebzeli makarna veya pilav olabilir. Sütlü veya meyveli tatlı ile öğün tamamlanmalı. İkindi öğünleri okul dönüşlerine rastladığı için bu saatlerde meydana gelen enerji kaybını karşılayacak yemekler hazırlayın. Ev yapımı kek, pasta börek veya ton balıklı bir sandviç olabilir. Yanında mutlaka taze meyve suyu olmalı. Akşam öğünü ise çorba, bir et çeşidi ve salatadan yada etli sebze yemeği ile pilav olabilir."  Paylaş
  Kahvaltı yaptırmadan okula göndermeyin - Çocuk Sağlığı Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Çocukların sağlıklı gelişmesi için beslenmeleri çok önemlidir.Sağlıklı beslenen çocuk derslerinde de daha başarılı olur. Kahvaltı öğünü de beslenmenin ilk öğünüdür. Çocuklarımıza mutlaka kahvaltı yapma alışkanlığı edindirmelidir.