Çocuk Büyütürken ve Çocuk Sağlığı Forumundan Çocuklarda İlaç Zehirlenmesi - Çocuk Sağlığı Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Çocuklarda İlaç Zehirlenmesi - Çocuk Sağlığı

  Reklam
  Çocuklarda İlaç Zehirlenmesi
  Ünlü çocuk şarkısında olduğu gibi, şeker niyetine yedikleri ilaçtan zehirlenen çocuklar için Sağlık Bakanlığının “114 Alo Zehirlenme” hattına ilaçtan zehirlenen çocuklar için her yıl yüzlerce telefon geliyor.  Sağlık Bakanlığı Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığı Zehir Danışma Merkezi yetkililerinden alınan bilgiye göre, 114 numaralı telefonla ulaşılan merkeze 2000-2005 yılları arasında yapılan toplam başvuruların yüzde 56’sını çocuk zehirlenmeleri oluşturdu.


  Zehirlenmeye neden olan maddelerin başında ise ilaçlar geldi. Evlerde kullanılan kimyasal maddeler (deterjanlar, kibrit, naftalin) ikinci, tarım ilaçları ise üçüncü sırada yer aldı.


  Çocuklarda zehirlenmeye yol açan ilaç grupları arasında trisiklik antidepresanlar, ağrı kesici ve ateş düşürücülerle alerji tedavisinde kullanılanlar ilk sıralarda bulunuyor.


  Zehirlenmeler, 0-9 arası yaş grubundakilerde “bilinçsizlikten”, 10-19 arası yaş grubundakiler de ise “intihar amaçlı” gerçekleşti. 1-9 arası yaş grubundaki zehirlenmeler en fazla erkek çocuklarda, özelikle 2-3 arası yaş grubunda sık görülürken; 10-19 yaş aralığındakilere en fazla kız çocuklarda rastlandı.


  Çocukluk çağı zehirlenmelerinin yüzde 98’inin ağızdan, yüzde 1.6’sının solunum, yüzde 0.4’ünün de deri yoluyla olduğu saptandı.


  Yetkililer, çocukluk çağı zehirlenmelerinin genellikle ev ortamında gerçekleştiğini, küçük yaş grubundaki vakaların büyük çoğunluğunu erkek çocuklarının oluşturmasının daha hareketli, meraklı ve karıştırıcı olmalarından kaynaklandığını bildirdi.


  ÇOCUK EVİN İÇİNDE İYİ İZLENMELİ

  Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Klinik Şefi, sosyal pediatrist Doç. Dr. Gonca Yılmaz, evlerde ilaçların, kapağı çocuklar tarafından açılması mümkün olmayan bir ecza dolabında saklanması gerektiğini bildirdi.


  Minik yaramazların ateş düşürücüler gibi tadı güzel şurupları “şeker niyetine” içtiklerini anlatan Yılmaz, “Böyle bir zehirlenme karaciğere büyük zarar verebilir. Zehrin akciğere yayılmasına yol açabileceği için çocuk kusturulmadan hemen bir sağlık kuruluşuna götürülmelidir” dedi.


  Büyüklerin kullandığı ilaçların çocuğa oynaması için verilmemesi gerektiğini anlatan Yılmaz, “İlaç zehirlenmeleri bazı çocuklarda tekrarlar. İlaçların buzdolabının üstü gibi yüksek yerlere kaldırılması yetmez. Çocuk bir sandalyenin üstüne çıkarak buna erişebilir. Bu nedenle zehirlenme vakalarında ailelere mutlaka bir ecza dolabı almalarını tavsiye ediyoruz” diye konuştu.  Çocukların kimyasal maddelerden zehirlenmemeleri için de bunların meşrubat ve su şişeleri ya da yoğurt kaplarına konulmaması gerektiğini belirten Yılmaz, “Çocuk evin içinde çok iyi izlenmeli ve bu tür maddelerden uzak durması sağlanmalıdır. Bu maddelerin konulduğu kapların üzerine ne olduğu yazılarak çocukların erişemeyeceği yerlere konulması gerekir” dedi.


  alıntı  Paylaş
  Çocuklarda İlaç Zehirlenmesi - Çocuk Sağlığı Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Çocuklar küçük yaşlarda özellikle karıştırmayı çok severler. karıştırdıkları şeylerinin de tadına bakmayı seviyorlar. Bu nedenle aile bu konuda çok dikkatli olmalıdır. temizlik malzemesi veya ilaç türü şeyleri çocuklarının erişeceği yere koymamalı sonuçları kötü olabilecek zehirlenmeleri unutmamalıdır.