Çocuk Büyütürken ve Çocuk Sağlığı Forumundan Gazlı İçeceklere Dikkat - Çocuk Sağlığı Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Gazlı İçeceklere Dikkat - Çocuk Sağlığı

  Reklam
  Gazlı İçecekler Hakkında -Gazlı İçecekler - Gazlı İçeceklere Dikkat - Çocuk Sağlığı  Özellikle çocukların sürekli gazlı içecek tüketmeleri vücutlarında kalsiyum kaybına neden oluyor.


  Ege Üniversitesi öğretim üyelerinden Doç. Dr. Damla Gökşen, meşrubatların çocuk beslenmesinde süt ve süt ürünlerinin yerini almasının, kalsiyum kaybına neden olduğunu söyledi.


  Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Damla Gökşen, yazılı açıklamasında, uzun süreli kötü beslenme, normalin üzerinde fiziksel aktivite ve sigara içiminin, kemik gelişimini engellediğini belirterek, çocukluk döneminde kazanılan beslenme alışkanlıklarının önemini vurguladı.


  Fosfor içeren gazlı içeceklerin, kemiklerden kalsiyum kaybına neden olduğunu kaydeden Doç. Dr. Damla Gökşen, gazlı içeceklerin yerine süt, su ve ayran içilmesini önerdi.


  Çocukluk ve ergenlik döneminde kemik gelişiminin en iyi dereceye ulaşmasının, ileri yaşlarda kemik erimesi (osteoporoz) hastalığı riskini azaltacağını ifade eden Gökşen, osteoporozun önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu kaydetti.


  Çocukluk ve ergenlikte kuvvetli kemik yapısı oluşmasının, ileri yaşlarda kemik kaybı ve osteoporozu engellemek için depoya yeterli miktarda kemik konulması anlamına geldiğini belirten Gökşen, açıklamasında, “Meşrubatlar kemikten kalsiyum çalıyor.


  Çocuk beslenmesinde meşrubatların süt ve süt ürünlerinin yerini alması, kalsiyum kaybına neden oluyor” bilgisine yer verdi.
  alıntı  Paylaş
  Gazlı İçeceklere Dikkat - Çocuk Sağlığı Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Teşekkür ederim konu için Allahım razı olsun.