Çocuk Büyütürken ve Çocuk Sağlığı Forumundan Çocuklarda Kulak Ağrıları ve Enfeksiyonları Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Çocuklarda Kulak Ağrıları ve Enfeksiyonları

  Reklam
  çocukta kulak ağrısı - kulak enfeksiyonları - çocuk sağlığı  Kulak ağrıları lenf bezlerinde yaşanan bir enfeksiyon nedeniyle ortaya çıkabilir. Kabakulak gibi bir hastalık da kulak ağrısına neden olabilir. İç kulakta, orta kulakta ya da kulağın dış kısmında yaşanan bir enfeksiyon yine kulak ağrısına neden olabilir. Kulakta çıkan bir çıban da ağrıya neden olabilir. Çocuklarda kulak ağrısına yol açan nedenlerin başında orta kulak iltihabı yer almaktadır.

  Orta kulak iltihabı burun ve boğazdaki iltihabın östaki borusu vasıtasıyla orta kulağa kadar ilerlemesi sonucunda ortaya çıkmaktadır. Östaki borusu bebeklerde ve çocuklarda oldukça kısadır. Bu nedenle çok kolay tıkanabilir ve enfeksiyon bir anda orta kulağa ulaşabilir. Kulak enfeksiyonu ağrıya neden olur, kulaktaki basınç ku-lak zarını etkileyebilir. Bu durum sonucunda kulak akıntısı görülebilir. Bu klinik tabloya ateş ve boğaz ağrısı da eşlik edebilir. Çocuklar diş çıkardığında ya da sinüzit olduğunda da kulak ağrısından şikâyet edebilir.

  Kulak ağrısı için önerilen modern tıp tedavileri

  Antibiyotik ve asetaminofen tedavisi genellikle etkilidir ancak birkaç hafta boyunca ses kaybı yaşanabilir. Kulakta yer alan kir ve akıntılar tamamen temizlendiğin-de, işitme fonksiyonu eski haline gelir.

  Doğal sağlık tedavileri:

  ■Çocuğunuzun kulağından akıntı gelirse, paniğe kapılmayın. Kulak zarında meydana gelen delinme vakası, enfeksiyona neden olabilir, belirli bir süreliğine işitme kaybına yol açabilir. Birçok çocuk kendisini hemen toparlar ve iyileşir. Kulakta biriken kirin temizlenmesi de çocuklarda büyük bir rahatlamaya neden olur. Birçok uzman kulak akıntısının sağlığa işaret eden bir belirti olduğunu düşünmektedir. Kulağa yerleştirilen kulak aletleri kulak zarının delinmesine neden olabilir. Bu tür delikler ve yırtılmalar kendiliğinden iyileşmektedir. Çok gerek olmadıkça, antibiyotik kullanımına başlamayın.
  ■ Kranyal osteopati kulak ağrılarının tedavisinde oldukça etkilidir. Uzmanlar kafatasına yumuşak ve nazik dokunuşlarla masaj yaparlar. Kronik kulak enfeksiyonu ve zamklı kulak vakaları çok az bir süre içinde uygulanan doğal te-davilerle iyileşmektedir.
  ■ Çocuğunuzun kulak enfeksiyonu kronik bir hal almışsa, beslenme planını gözden geçirin. Özellikle de grip ve soğuk algınlığının sıkça yaşandığı dönemlerde, sütü çocuğunuzun beslenme programından çıkarın. C vitamini ve çinko içeren gıda maddelerine yer verin. Bu şekilde çocuğunuzun bağışıklık sis-temini güçlendirmiş olursunuz.
  ■ Ekinezya, altınmühür (goldenseal) ve geven (astragalus) bitkileri, grip ve soğuk algınlığının sıkça yaşandığı dönemlerde haftada 2-3 kere kullanılabilir. Bu bitkilerden nasıl yararlanmanız gerektiği konusunu sağlık uzmanınızla görüşün. Bu bitkiler hastalık-savar bitkilerdir. Ekinezya ve altınmühür bitkileri bağışıklık sistemini harekete geçirerek, enfeksiyon oluşumunu önler. Geven içeriğindeki zengin mineraller sayesinde vücut direncini artırır.
  ■ Buz torbası hazırlayın ve torbayı bir bezin/havlunun içine sarın. Hazırladığınız buz paketini çocuğunuzun kulağına koyun. Bu şekilde kulakta oluşabilecek tıkanmaları önlemiş olursunuz. Sıcak tatbikler, kulak ağrısı çeken bir çocuğun kendisini daha iyi hissetmesini sağlar ancak enfeksiyonu ve tıkanmayı daha da artırır.
  ■ Papatya çayı ağrıyı dindirir ve çocuğunuzun kendisini daha iyi hissetmesini
  sağlar.
  ■ Bir parça pamuğu sarımsak yağının içine batırın. Bu pamuğu kullanarak çocuğunuzun kulaklarını temizleyin. Bu şekilde, enfeksiyonu hafifletmiş olursunuz.
  ■ Kronik kulak ağrıları için uygulanan homeopati tedavileri uzun bir sürece yayılmalıdır. Akut enfeksiyonlar için aşağıdaki önerilerimizi uygulayabilirsiniz: “Hepar sulf.” adlı madde boğaz ağrısına eşlik eden kulak ağrıları için ve vücudu soğuk olan çocuklar için kullanılabilir. Kulak zarı patlayacakmış gibi hisseden ve ağlayan çocuklar için rüzgârgülü bitkisi kullanılabilir.
  ■ Bir anda ortaya çıkan kulak ağrıları için bıldırcın otu kullanılabilir.
  Ağrıyan kulağın kızarması ve yanma hissinin duyulması durumunda güzelavrat otu kullanılabilir. Bu ot ateşli çocuklar için de kullanılabilir.

  ■Yutkununca artan kulak ağrıları için ve sakinleştirilemeyen çocuklar için papatya çayı kullanılabilir.
  ■ Ağrıyan kulağın altındaki bölgeye Bach çiçek kremi sürebilirsiniz. Bu şekilde çocuğunuzu rahatlatmış ve kısmen de olsa enfeksiyonu azaltmış olursunuz. Kaya gülü (rock rose) bitkisi de çocuğunuzun yaşadığı paniğe iyi gelecektir. Zeytinin canlandırıcı bir etkisi bulunmaktadır.
  ■ Bir pamuğun üzerine birkaç damla lavanta yağı damlatın ve bu pamuğu çocuğunuzun kulağına sürün. Lavanta yağı, dış kulak iltihabı yaşayan çocuklar için oldukça etkilidir. Sığırkuyruğu otu (mullein) yağım ya da lavanta yağını seyreltici bir yağ ile seyrelterek, elde ettiğiniz karışımla çocuğunuzun boyun bölgesine masaj yapın.
  ■ Hamamelis adlı bitkinin yağını bir çay kaşığı sarı kantaron otu yağı ile karıştırın; elde ettiğiniz karışım ile çocuğunuzun kulağını silin. Çocuğunuzun kulağında bir rahatlama hissi başlayana kadar, bu tedaviye devam edebilirsiniz. Bu şekilde ağrıyı ve iltihaplanmayı dindirmiş olursunuz.  Paylaş
  Çocuklarda Kulak Ağrıları ve Enfeksiyonları Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Önemli bilgiler için Mevlam razı olsun..