Çocuk Büyütürken ve Çocuk Sağlığı Forumundan Ani Morarma, Öksürme Ve Solunum Sıkıntısına Dikkat Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Ani Morarma, Öksürme Ve Solunum Sıkıntısına Dikkat

  Reklam
  Ani Morarma, Öksürme Ve Solunum Sıkıntısına Dikkat

  Yemek borusunda takılan yabancı cisimlerde; yutma güçlüğü, yemeği reddetme, aşırı salya oluşması, kilo kaybı, kusma, göğüs ağrısı, boğaz ağrısı, öksürük, açıklanamayan ateş ve bilinç değişikliklerine kadar varan bulgular saptanır. Çocuğun muayenesinde bir şey saptanamayabilir, en önemli tanı aracı şüphelenmektir, özellikle oynarken ani morarma, öksürme, solunum sıkıntısı gibi öyküler önemlidir.

  Yabancı cisim yutma öyküsü ile başvuran hastaya hastane koşullarında anestezi altında girişim yapılır. Işıklı bir kamera sitemiyle çocuğun solunum yolları veya yemek borusu incelenip özel cihazlarla yabancı cisim çıkarılır. Erken tanı almış ve yabancı cismi çıkarılmış çocuklar hemen taburcu olabilirken, geç başvuran hastalarda yada sisteme hasar veren yabancı cisim olgularında uzun süreli hastane yatışı ve tedaviler gerekebilir.

  Çocukları yabancı cisimlere bağlı sorunlardan korumanın yolu çocukların hareketlerini kısıtlamak değil, yabancı tehlikeli cisimleri çocuklardan uzaklaştırmaktır.


  Paylaş
  Ani Morarma, Öksürme Ve Solunum Sıkıntısına Dikkat Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Bir insan hastalandığı zaman hastalık kendini vücutta gösterir. Çocuklarda görülen bu tip sorunlar çok büyük önem taşıdığından mutlaka doktora başvurulmalıöksürürken morarma,  bebeklerde öksürürken morarma,  öksürük morarma,  oksururken morarma,  bebeklerde öksürük ve morarma,  ani morarma,  bebek öksürürken morarıyor