Çocuk Büyütürken ve Çocuk Sağlığı Forumundan Piller Ve Mıknatıs Parçaları Bağırsak Delinmelerine Neden Olabilir Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Piller Ve Mıknatıs Parçaları Bağırsak Delinmelerine Neden Olabilir

  Reklam
  Piller Ve Mıknatıs Parçaları Bağırsak Delinmelerine Neden Olabilir

  Sindirim sistemine kaçan yutulan cisimlerin çok büyük kısmı ise çocuğa zarar vermeden bağırsaklar yoluyla atılır. Özellikle zehirlenmeye ve bir yerde takılmaya neden olabilecek yabancı cisimler tanımlanmalı ve erken çıkartma işlemi yapılmalıdır. Çocuklar genellikle oyuncak parçaları, metal para, çivi, vida, pil gibi maddeler yutarlar. Temizlikte kullanılan kireç çözücü, deterjan, yumuşatıcı gibi sıvı yabancı cisimler içerdikleri asidik ya da bazik madde oranına göre yemek borusu ve midede hasar yapabilir ya da zehirlenmelere yol açarlar. Yutulan katı yabancı cisimlerin çok büyük kısmı ise yemek borusunun başlangıç kısmına takılır. Yemek borusunu geçip mideye ulaşan cisimler genellikle sorunsuz olarak kendiliğinden çıkarlar. Nadiren uzun/geniş cisimler mide çıkışında ya da ince bağırsak kalın bağırsak birleşim yerinde takılabilirler. Sindirim sisteminde takılan cisimlerin ise kimyasal ya da mekanik yollarla sıkıntı yaratma riskleri vardır. Özellikle piller ve mıknatıs parçaları bağırsak delinmeleri gibi önemli sorunlar yaratabilirler, bu nedenle acilen çıkarılmalıdırlar. Yabancı cisim yutma sıklığı %4’lere kadar varan yükseklikte saptanırken, en sık metal para yutma olayıyla karşılaşılır. Bu durum 6 ay ile 4 yaş arası çocuklarda sık olarak görülmektedir.


  Paylaş
  Piller Ve Mıknatıs Parçaları Bağırsak Delinmelerine Neden Olabilir Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Pillerin zararlı etkilerinden dolayı artık çöpe atılmayıp toplanmaktadır. İçerisindeki kimyasal etkiden dolayı havaya karışması engellenerek atık çöplerde biriktirilmektedir.