Çocuk Büyütürken ve Çocuk Sağlığı Forumundan Çocuklarda cilt kuruluğu ve çözüm önerileri Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Çocuklarda cilt kuruluğu ve çözüm önerileri

  Reklam
  Çocuklarda cilt kuruluğu ve çözüm önerileri

  Çok fazla banyo yapmak ve sabun cildin doğal yağlarını yok eder. Cilt kuruluğunun asıl nedeni budur. Ayrıca özellikle kışın oluşan kuru havalar da cilt kuruluğunu artırır. Yağ bezleri aşırı aktif olan ergenlerde ise cilt kuruluğu çok nadir görülür.

  Koların üst tarafının arka yüzeyindeki cildin kuru, sert ve pütürlü olmasına keratosis pilaris adı verilir. Yüzdeki kuru, soluk renkli lekelere ise pityriasis alba adı verilir. Her iki sorun da kuru cildin sabunla ovalanmasından kaynaklanır. Kuru bölgeler çoğunlukla kaşıntılıdır ve cilt kuruluğunun başlıca belirtisi de bu kaşıntıdır.

  Cilt çatlakları çoğunlukla ayak tabanlarında ve baş parmak tabanında oluşur. Derin çatlaklar ağrı verir ve periyodik biçimde kanar. Ayaklardaki cilt çatlaklarının başlıca nedeni ıslak ayakkabı ve çorap giymek veya çok fazla yüzmektir.

  Ayrıca parmak emen çocukların ellerinde de cilt çatlakları oluşabilir. Dudak yeme alışkanlığı olan çocukların dudakları da çatlayabilir. Ayrıca güneş veya rüzgara çok fazla maruz kalmak da dudak çatlaklarına neden olabilir.

  Ne yapmak gerekir?

  Sabun ve banyo
  Çocuğunuzun cildi kuruysa ve henüz ergenlik dönemine girmediyse her türlü sabun, deterjan ve banyo köpüğünden kaçının. Çocuğunuzu haftada iki kez duru su ile banyo yaptırın.

  Ergenlerde kuru ciltlere özel sabunlar kullanın. Ergenler yalnızca koltuk altı, genital organlar ve ayaklarını sabunlayarak banyo yapabilirler. Kaşıntılı ve kuru bölgelerde ise sabun kullanmamalılar.

  Sabunlu lifle tüm vücudu ovmayın (kol dışlarındaki cilt kuruluğu çoğunlukla bundan kaynaklanır). İyice durulanmak önemlidir.

  Nemlendirici krem
  Eller için özel büyük boy bir nemlendirici krem alın. Kremi, banyo sonrasında ve ayrıca günde birkaç kez cildin kuru olan bölgelerine uygulayın. Bu uygulamaya kış boyunca devam edin.

  Kaşıntı 4-5 günden fazla sürerse, doktorunuzun önereceği kortizonlu bir merhemi yine doktorunuzun önerisi doğrultusunda kullanmanız gerekebilir.

  Ortam havasının nemlendirilmesi
  Evinizde çok fazla statik elektrik varsa, evinizdeki hava kuru demektir. Bu durumda ortamı nemlendirmek için özel cihazlar kullanabilir veya kalorifer üzerinde sürekli ıslak bir havlu bulundurarak havanın nemlenmesini sağlayabilirsiniz.

  Soğuk havalarda nemin eller yoluyla hızla buharlaşmasını önlemek için çocuğunuza eldiven giydirmelisiniz.

  Banyo yağları ve bebek yağları
  Banyo suyuna banyo yağı eklemenin herhangi bir faydası olmayacaktır. Ayrıca küveti kaygan ve tehlikeli hale getirmesi de söz konusudur. El kremi yerine banyo yağı kullanmayı tercih ediyorsanız, banyodan hemen sonra uygulayın.

  Bebek yağları ise hem ekonomiktir hem de cilt neminin buharlaşmasını önler. Bebek yağını banyodan hemen sonra uygulamalısınız.

  Cilt çatlakları için merhemler
  Yıllardır sorun yaratan derin çatlakların bile, sürekli merhem uygulayarak 2 hafta içinde iyileştirilmesi mümkündür. Çatlak hafif düzeyde enfekte olmuşsa antibiyotikli bir merhem uygulanmalıdır. Merhemler günde 4 kez uygulanmalıdır.

  Merhem uygulandıktan sonra çatlağın yara bandı ile kapatılması veya çorap giyilmesi iyileşme süresini hızlandırır. Dudak çatlakları için gün içerisinde sık sık dudak kremleri uygulanmalıdır.

  Ne zaman doktora başvurmanız gerekir?

  2 hafta sonunda herhangi bir iyileşme olmadıysa

  Cilt çatlağından sarı cerahat akıntısı geliyorsa

  Başka endişe veya sorularınız varsa.

  alıntıdır  Paylaş
  Çocuklarda cilt kuruluğu ve çözüm önerileri Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Çocukların ciltleri yetişkinlere göre daha hassas olduğu için doktorların gözetiminde tavsiye edilen ilaçları kullanarak sorunu çözme yoluna gidilmesi gerektiği önerilmektedir.cocuklarda cilt kurulugu,  Cocuklarda cilt kuruluğu,  cocuklarda kuru cilt,  cocuklarda cilt kurumasi ,  cocuklarda vucut kurulugu,  cocuklarda el kurulugu,  çocuklarda ciltte kuruluk