Eğitim Bölümü ve Çocuk Eğitimi Forumundan Ağlatarak Uyutulan çocukların Vicdanı Sertleşir… Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Ağlatarak Uyutulan çocukların Vicdanı Sertleşir…

  Reklam
  Soru: İyi günler, 7 aylık bir kızım var. Şimdiye kadar hep emerek uyuyordu. Son iki gündür herhalde diş çıkartıyor o yüzden emerek de uyumak istemiyor. Kucağımda sallıyorum o şekilde uyumak istiyor. Geceleri uyandığında da hep emmek istiyor. Artık kendi uyumasına geçmek istiyoruz. Okuduğum bazı dergilerde ağlatarak alıştırabilirsiniz diyorlar. Bu şekilde denedim çok ağlıyor yinede uyumuyor. Acaba ağlamasının gelişimi için bir zararı var mı? Kendi başına uyuması için nasıl alıştırabiliriz? Yardımcı olursanız çok sevinirim.
  Cevap:
  Değerli Hacer Hanım, çocuğunuzu ağlatarak uyumaya alıştırmayın… O ağladıkça vicdani sertleşir, duygularını katılaştırır… Size güveni azalır… O kadar ihtiyaç duyduğu halde sizi yanında görmezse size olan güveni yıkılır ki bir çocuk ile anne arasındaki en önemli şey, çocuğun anneye güven duyması ve kendi içinde de güven duygusunun gelişimidir…
  Evet, çocuklar diş çıkarttıkları dönemde huysuz olur ve ateşlenir… Ağlar, anneyi rahatsız eder… Ama endişe etmeyin, hiç panik yapmaya gerek yok, bu bir süreçtir, eğer çocuğunuz yeterince besleniyorsa o halde endişe edecek bir şey yok… (fizyolojik bir rahatsızlığı da yoksa)
  Size tavsiyem, kızınızı sallayarak uyutmayın… Sallayarak uyutmak çocuğunuzu sersem yapar… Eğer siz onu emzirdiğiniz halde, ağlıyorsa bırakın ağlasın, yeter ki siz yanında olun… Geceleri çok emiyor olması da normal, çocuklar anneden sadece süt içmez, aynı zamanda huzur içerler… Çocuklar bir korku bir huzursuzluk hissettiklerinde annelerini emmek isterler… Şu an diş çıkartıyor olmasından dolayı bir huzursuzluğu varsa çok doğal olarak size yönelecektir… İhtiyaçlarını karşılayın, sabırlı olun bu günler geçecek, önemli olan çocuğunuzun ruh sağlığını bozmamanız… Çocuğunuzun ruh sağlığı ne zaman bozulur? İhtiyaç anında onun yanında yer almıyorsanız, ağlamalarına karşılık vermiyorsanız, o halde çocuğunuzun ruh sağlığı bozulur…
  Selamlar,
  Adem Güneş


  Paylaş
  Ağlatarak Uyutulan çocukların Vicdanı Sertleşir… Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Uyumadan önce bir bebek ya da yetişkin daha olsa öğrendikleri veya yaşadıkları uyuma süreci içerisinde taze kalır, pekiştirirler. Bu nedenle uyumadan önce insanlar kitap okur ya da güzel şeyler düşünürler.