Eğitim Bölümü ve Çocuk Eğitimi Forumundan Yemek Konusunda Baskı Yaparsanız, çocuk Yemek Yemez… Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Yemek Konusunda Baskı Yaparsanız, çocuk Yemek Yemez…

  Reklam




  SORU: Hocam ilk önce bizi bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ediyorum. Anneliğin kutsal bir vazife olduğunu biliyordum ama yazılarınızı okuyunca çok çok kutsal bir vazife ve hatta ibadet olduğunu daha iyi anladım. Bir arkadaşım; “Çocuk bakmak, yetiştirmek, sevmek, doyurmak bir ibadettir… Bunu düşün, niyet et, abdest al… Bismillah de güne başla” demişti. Rabbimin yardımı ve eşimin desteğiyle bir senemizi atlattık çok şükür. Tek zorlandığım nokta yemek konusu oldu hocam. 10 aylıktan sonra çocuğumun iştahı azaldı. Bir ara hepten gitti. Diş çıkartıyor bu aralar. Hep neden budur dedik ama, aç kalması fazla yememesi beni çok üzüyor. Gelişimi normal, ama bana hep aç gibi geliyor. Zorla yemek yediriyorum. Çok hareketli mama sandalyesinde de oturmuyor. Oyun oynarken ben arasa sıkıştırıyorum. Biliyorum yaptığım hatalı ama zorla vermesem aç kalacak. Çocuğuma yemek yedirme konusunda bana yardımcı olursanız sevinirim.
  CEVAP : Değerli Songül Hanım, satır arasında diyorsunuz ki; “Çocuğumun gelişimi normal ama sanki bana açmış gibi geliyor” Belki de bundan dolay çocuğunuzun üstüne çok gidiyorsunuz ve çocuğunuz da bu kadar üstüne düşülmesinden dolayı tepki gösteriyor. Size bir sır vereyim… Çocuklarda iki konuda anne babalar gereksiz yere heyecana kapılıyorlar… Bunlarda biri çocukların “uykusu”… diğeri de yemek yemesi. Çünkü bunlar siz istemeseniz de çocuğun bünyesinin büyük bir ihtiyacıdır… Eğer siz bu ihtiyacı baskıya dönüştürürseniz çocuğunuzun ruhunu esir almaya çalışıyorsunuz demektir. Merak etmeyin kimse aç kalmaz… Ama baskı ve zorlamalar sonucunda tepki gösterir… Bakın şimdi Ramazan ayındayız… Hadi açlığa direnin bakalım direnebilecek misiniz? Direnemezsiniz, bakın saatler ilerledikçe herkes sokaklarda dökülmeye başlıyor, gözler dönüyor, insanın eli ayağı titriyor… Açlık böyle bir şey… Siz eğer çocuğunuzun “ruhunu” çocuğunuza bırakırsanız, endişelerinizin gereksiz olduğunu göreceksiniz… Bu arada bir hatırlatmada bulunayım. Çocuğunuz yemek yemek istemez ise, bırakın yemesin ama siz yemek bittikten ve kalktıktan sonra öğün arasında abur cubur vermeyin… bir sonraki öğüne kadar bekletin…
  Selamlar
  Uzm. Pedag. Adem Güneş


  Paylaş
  Yemek Konusunda Baskı Yaparsanız, çocuk Yemek Yemez… Mumine Forum

 2. 2
  Reklam




  Çocuklar belirli kapasitede yemeleri vardır. Bu sınırın anneler tarafından aşılmak istenmesi hem kendilerini hem de çocuğu sıkıntıya sokar. İştahı olmayan çocuk ise doktora götürülerek sorunu çözmek gerekmektedir.