Eğitim Bölümü ve Çocuk Eğitimi Forumundan 2,5 Yaşındaki Bir çocuğa Otorite Kuramazsınız, Hiç çocuğunuzla çatışmayın… Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  2,5 Yaşındaki Bir çocuğa Otorite Kuramazsınız, Hiç çocuğunuzla çatışmayın…

  Reklam
  Tarih: 17 Mart 2011, 15:40
  Soru: İyi günler hocam. Benim 2,5 yaşında bir oğlum var. Oğlum çok hırçın birisine vurmadan oynayamıyor. Ona karşı şakayla bile vursak hemen karşılık veriyor. Aynı zamanda her şeye ağlıyor ve çok mızmızlanıyor. Tuvalete alıştırmaya çalışıyorum ilk başta güzel yapıyordu fakat şimdi altına yapar oldu. Oğlumu yetiştirirken tek başıma karar veremiyorum maalesef. Ya ananesi ya da babaannesi ve tabii ki dedeleri karışıyorlar. Sürekli onlarla beraber olduğumuz için oğlum üzerinde otorite kuramıyorum. Bu yüzden de sinirleniyorum ve onu dövüyorum. Sonrasında çok pişman oluyorum ama iş işten geçmiş oluyor. Ne yapmam gerekiyor oğluma zarar vermekten korkuyorum. Bir de bu şartlar altında 2. çocuğu düşünmeli miyim? Şimdiden cevabınız için çok teşekkür ederim.
  Cevap: Değerli Arzu Hanım,
  2,5 yaşındaki bir çocuğu bu hale nasıl getirdiniz? Bu yaştaki bir çocuk sadece mutludur, her şeyle ilgilidir ve annesi ile uyum içindedir. Eğer çocuk çok zorlamalar ve baskılara maruz kaldı veya anne ile güven bağını kuramadı ise hırçınlaşır. 2,5 yaşındaki bir çocuğa otorite kuramazsınız hiç çocuğunuzla çatışmayın, yapacağınız şey onunla işbirliği yapmak.
  Selamlar,
  Adem Güneş


  Paylaş
  2,5 Yaşındaki Bir çocuğa Otorite Kuramazsınız, Hiç çocuğunuzla çatışmayın… Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Anne ve baba dışında çocuğa karışmak ya da onun yanında onun davranışlarını annenin sözünü görmezden gelerek ifade etmek annenin sözü çocuğun gözünde önemsizleşir. Öğüt alınabilir fakat bu karışmak değildir.