Eğitim Bölümü ve Çocuk Eğitimi Forumundan 3 Yaşındaki Bir çocuk Yalanı Bilmez Ama Baskıyı Bilir… Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  3 Yaşındaki Bir çocuk Yalanı Bilmez Ama Baskıyı Bilir…

  Reklam
  Soru: Sevgili Adem Bey,
  3 yaşındaki oğluma tuvalet eğitimine başladık. Önce iyi gidiyordu şimdi ise bana bez takın ben beze yapacağım diyor bez takılmadığı zaman çoğunlukla çişini söylemiyor ve giysisine yapıyor. Sonrada su döküldü diyor. Ben tamamen bezleyeyim mi, biraz daha sabredeyim mi? bir diğer sorum da 3 yaşındaki bir çocuk yalanı ne kadar bilir? Çiş konusunda su döküldüğünü söylediği gibi bazen bana sormadan ağabeylerine annem tamam dedi, annem izin verdi, gibi şeyler söylüyor bunu ne kadar ciddiyete almalıyız?
  Cevap: Dudu Hanım,
  Mesajınızı okuduğumda net olarak şu görünüyor, oğlunuz üzerinde psikolojik bir baskı var. Siz öyle ya da böyle bir şekilde tuvalet konusunda baskı oluşturmuşsunuz ki çocuk bu baskıdan kurtulmak için su döküldü diyor… 3 yaşındaki bir çocuk yalanı bilmez ama baskıyı bilir… Acele etmeyin biraz ara verin tuvalet alışkanlığı konusuna… Bir süre sonra yeniden başlamanızı öneririm…
  Selamlar,
  Adem Güneş


  Paylaş
  3 Yaşındaki Bir çocuk Yalanı Bilmez Ama Baskıyı Bilir… Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Çocuklar özellikle iki ve dört yaş aralarında yalan söylemeyi ve kendilerini bu şekilde kurtarmaya çalışırlar. Bunun yanlış olduğunu bilemezler. Fakat baskı hem bedenen hem yüzde hem de sözlerde görülüp duyulduğundan ne demek olduğunu anlar.