Eğitim Bölümü ve Çocuk Eğitimi Forumundan Aferin Oğlum” Diyerek Sarılmak, ödül Müdür? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Aferin Oğlum” Diyerek Sarılmak, ödül Müdür?

  Reklam
  Tarih : 22 Kasım 2010, 14:18Soru: Merhabalar, radyo yayınlarınızı dinlemekteyim ve çok istifade ediyorum. Sizi dinlemeye başladıktan sonra hızlı bir şekilde bilinçlenmeye ve hatalı davranışlarımı düzeltmeye başladım. Allah razı olsun. Çocuğu teşvik için ödül vermeyin diyorsunuz.1,5 yaşında bir oğlum var. O yeni bir şeyler öğrendikçe mutlu oluyor ve ‘Aferin oğlum’ diye ona sevinçle sarılıyorum. Bir de yapmasını istediğim davranışları kabullenip yapınca memnuniyetimi gösterebilmek için aynı şekilde davranıyorum. Bu davranışım ödüllendirmeye girer mi? Yanlış bir davranış ise alternatif yaklaşım ne olmalıdır? İyi günler.
  Cevap: Değerli Sibel Hanım,
  Çocuğunuzun doğru bir davranışı karşısında memnuniyetinizi ifade etmeniz, abartıya kaçmamak şartı ile takdir etmeniz tebrik etmeniz bir mükâfat değil zaten insani bir görevdir… Annelik gereğidir… Ancak bu takdir ve sevgi ifadelerinizi bir şarta bağlar ve “söyle yaparsan seni severim” derseniz bu yanlış olur… Sevgiler ve saygılar koşulsuz ve abartıya kaçmadan sunulursa bu gayet normal bir davranış olur.
  Selamlar,
  Adem Güneş


  Paylaş
  Aferin Oğlum” Diyerek Sarılmak, ödül Müdür? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Çocukların yaptıkları iş veya davranışların iyi bir şey olduğunu ve hoşunuza gittiğini ifade etmeniz ona iyiliğin ve güzel olan davranışların ne anlama geldiğini de hissettirmiş olursunuz.