Eğitim Bölümü ve Çocuk Eğitimi Forumundan Çocuk Için En Etkin Etkinlik Anne Babasının Yaşamına Katılabilme Etkinliğidir… Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Çocuk Için En Etkin Etkinlik Anne Babasının Yaşamına Katılabilme Etkinliğidir…

  Reklam
  Tarih: 19 Nisan 2011, 11:23
  Soru: Selam Adem Bey, sitenizi ilgi ile takip ediyorum Avusturya, viyana da yaşıyoruz
  5.5 yaşında çok tatlı bir kızım var… Rabbim bağışlasın,5 aylıktan beri onunla çok sıklıkla evde onu karakter ve şahsiyet geliştirebilecek etkinlikler düzenledik hala da sık olmadan yapıyoruz bazen anne canım sıkılıyor kelimesini sık sık söylüyor… Bu neden ileri gelir? Şu an 2,5 yaşında bir oğlumuz var onunla da meşgul olduğum için eskisi gibi çok etkinlik yapmıyoruz biraz etkinliklerimiz azaldı ama hamdolsun bırakmadık. Bu etkinlikleri devam edelim mi? okul döneminde erken bıkkınlık yaşar mı? onu öğrenmek istiyorum sizin e-mailinize evde yaptığım etkinlilerden bir kaçını gönderiyorum analiz ederseniz memnun oluruz.
  ETKİNLİKLER LİSTESİ
  1- Özel günlerde (bayramlarda mübarek günlerde) evimizi süslüyoruz ve arkadaşlarına sevdiklerine kartlar hazırlıyoruz.
  2- Birlikte iyilik defteri oluşturduk.
  3- Her gün olmasa da 2 günde bir elif cüz okuyoruz ve ödüllendiriyorum.
  4- Namaz sureleri kısa kısa ezber yapıyoruz şu an anaokuluna gidiyor. 3 yaşında başladı burada Avusturyalı Müslümanların anaokuluna gidiyor orada sure ezberi yapıyorlar.
  5- Bir ara sünnet alışkanlığı kazanması için haftalık sünnet çizelgeleri çıkardık günlük uygulamamız gereken sünnetleri yazdık bir tablo halinde ve her yaptığında ödüllendirdim
  6- Sorumluluk kazanma çizelgelerimiz var. Bunu da haftalık uyguladık…
  7- Kavram hazinesi geliştirmek için kartlarla kavram çalışması yaptık.
  8- İyi ve kötüyü anlaması için iyi davranışlar ve kötü davranışlar altında resimli kartlar hazırladık.
  9- Peygamber kıssalarını anlatmak için resimli kartlar hazırladık.
  10- Her gece masal okumadan yatmıyoruz…
  11- Kitap okuma alışkanlığı kazansın diye bir kütüphaneye onu kaydettim sık olmasa oraya gidiyoruz ve kendisi beğendiği kitapları alıyor.
  12- Evimize hamdolsun televizyon almadık almayı da düşünmüyoruz çünkü şahsen benim çocukluğumda 12 yaşıma kadar televizyon alınmadı. Disiplinli bir şekilde her akşam bir etkinliğimiz vardı. Babam öğretmen olduğu için bunu çok önemsedi. Bunun güzelliğini yaşadığım için biz de televizyon almadık akşamları sohbete kitap okumaya fikir alışverişine vaktimiz kalsın diye ailece sohbetimiz olsun dedik.
  13- Kızım adına ona hamile iken (kızıma mektuplar)diye yazılar yazıyorum…40 günlükken başlamıştım hala devam ediyoruz 7 yaşında kendisine armağan edeceğim inşallah.
  Cevap: Saliha Hanım,
  Mesajınızın birini de radyoya göndermişsiniz, iki mesajınızı da okudum ve fakat şöyle bir kanaat oluştu bende… Çok mükemmeliyetçi davranıyorsunuz… Bunca etkinlik çocuğunuzu boğar… Ve sıkar… Ki zaten çocuğunuz sıkılmış… Evet, bakıldığı zaman etkinlikleriniz güzel görünüyor, hatta takdire değer bir mücadele içindesiniz… Ama çocuk böyle bir şey değil… Çocuk için en etkin etkinlik anne babasının yaşamına katılabilme etkinliğidir…
  Size tavsiyem, etkinlik yapacağım diye kendinizi yormaktansa, çocuğunuzu kendi yaşamınıza katın ve siz de yaşam sırasında çocuğunuza kazandırmayı arzu ettiğiniz tarzda yaşayın… Etkinlik için çaba sarf etmek, anne baba için hem yorucu ve hem de genellikle çocuklar için suni kabul ediliyor. Ve daha da ötesinde çocuk, sadece kendisi için bir şeyler yapılmasından hoşlanmaz… Yaptığı şeylerin herkes tarafından yapılıyor olmasından daha çok keyif alır… Etkinlik listenizi çocuğunuz için olmaktan çıkartın kendi yaşam tarzınız haline getirin… Kızınız olmasa da bu yaşam tarzınızı devam ettirirseniz çocuğunuz size daha bir güven içinde eşlik eder…
  Selamlar,
  Adem Güneş


  Paylaş
  Çocuk Için En Etkin Etkinlik Anne Babasının Yaşamına Katılabilme Etkinliğidir… Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Küçük olsalar bile çocuk beyni her şeyi alabilecek kapasiteye sahiptir. Onlar konuşan kişilere bakmasalar da oyun oynarken bile dinler konuşulanları kaydeder. Bu nedenle çocuklar değişik aktivitelere götürmeli küçük diye sınır koymamalı.