Eğitim Bölümü ve Çocuk Eğitimi Forumundan çocukta dini eğitime başlama yaşı ve metodları Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  çocukta dini eğitime başlama yaşı ve metodları

  Reklam
  Dini içerikli çocuk kitapları ise sadece Ramazan ayında değil yılın tüm zamanlarında baskıda. Her biri renkli, resimli öyküler, boyama kitapları... Kimi, peygamberlerin hayatından kesitler sunuyor, kimi İslam’ın şartlarını vurguluyor, kimi ise namaz kılmayı, orucun faydalarını anlatıyor. Kitaplar fazlasıyla aydınlatıcı; peki ama bu tür dini içerikli kitapları çocuklarla ne zaman tanıştırmalı? Onları din ile, Allah ile, peygamberle ne zaman ve nasıl bir araya getirmeli? Bu konu önce bir uzmana, Çocuk, Ergen, Genç Psikiyatrı Dr. Neslim G. Doksat’a kulak vermek istiyorum. Doksat minikleri dini kitaplarla tanıştırmanın onlara yol göstereceği görüşünde. Burada ailenin itikadının da önemli olduğunu vurguluyor

  Doksat ve ailenin çocuğuna vermek istediği dini bilginin niteliğine göre çocuğun bu kitaplarla tanıştırılması gerektiğini anlatıyor: “Önemli olan çocukların itikadî konularda aydınlatılması. Bu, ebeveynin model teşkil etmesi ve anlatması yoluyla da yapılabilir. Ayrıca konuya uygun şekilde eğitim veren dini kitaplar da bu öğretiyi pekiştirir. Görsel hafızanın kuvvetlendirilmesini sağlayan resimli uygulama kitapları bilginin anlaşılmasını ve öğrenilmesini artırır. Dikkat edilmesi gereken en önemli husus ise bu amaç için çocuğun yaşına uygun olan ve bilgiyi en doğru, kolay anlaşılır şekilde veren kitapların seçilmesidir. Çocukta vicdan ve ahlaki kavramların yerleşmesi üç yaşından sonra başlar. O sebeple, üç buçuk-dört yaşından itibaren dini bilgiler öğretilmeye başlanabilir. Soyut kavramların öğrenilmesi ancak sekiz yaşından sonra olacağı için ilkokul üçüncü sınıftan itibaren verilen bilgiler daha iyi idrak edilir. Dolayısıyla bu konudaki kitaplardan tam anlamıyla faydalanılabilme dönemi de yedi ve sekiz yaşlarından itibaren başlar.”

  Dini bilgiler üç yaşından sonra
  Doksat’a göre çocuklara dini içerikli kitapları okutmak gerekli ama bunlar çocukları nasıl etkiliyor? Görsel hafızayı de desteklemek suretiyle, bu kitapların dini bilgilerin öğrenilmesini pekiştireceğini söyleyen Doksat, seçilen kitabın özelliğinin çok önemli olduğuna dikkat çekiyor: “Aktardığı bilgilerin net ve kolay anlaşılır olması, kullanılan dilin çocuğun yaşına uygun şekilde seçilmesi, baskıcı ve soğutucu bir üslup içermemesi çok önemli. Hepsinden daha önemlisi, bu tarzdaki kitapları direkt olarak çocuğun eline verip de “Sen al bunu çalış ve anla” demek yerine, ebeveynle beraber gözden geçirilmesi ve üzerinde tartışılması en uygunudur.”
  Açıkçası dini içerikli kitapların çocuklarla tanıştırılmadan önce biraz daha seçici dikkatli olunması gerektiğinden yanayım. Çocukların sadece bu tür kitaplarla değil hayal dünyasını geliştirecek farklı çeşitte öykü ve boyama kitaplarıyla da büyümesini savunuyorum. Elbette çocuklar dini bilerek, öğrenerek büyümeli ama bu konuda şüphesiz en büyük görev aileye düşüyor. Aile, yaşam tarzına uygun dini kitapları iyice araştırdıktan sonra içeriğini de bilerek almalı, çocuğuna rehberlik ederek okutmalı.
  Hazır konumuz dini eserlerken bir iki kitabı da tanıtmadan geçmeyelim. Nesil Yayınları bu alanda pek çok eser basan yayınevlerinden. Nesil Çocuk’tan çıkan 40 Ayet Boyama okul öncesi dönemde çocukların boyama eşliğinde hem eğlenceli vakit geçirmelerini hem de davranış geliştirmelerini sağlıyor. Hayrünnisa Şen imzalı 40 Ayet Boyama.
  Ayşe Seda Denizer’in çizimleriyle renklenmiş. Nesil Çocuk Yayınları’ndan çıkan bir başka Ramazan kitabı ise Canım Kitabım Kur’an. Kitapta sure ve ayetlerin iniş hikayelerine yer veriliyor ve her olaydan, ayetten karakter eğitimini destekliyor. Kitabı Nurdan Damla kaleme aldı.
  alıntı  Paylaş
  çocukta dini eğitime başlama yaşı ve metodları Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Çocuklar 3 yaşından itibaren daha iyi anlamaya başlarlar. Bu dönemden itibaren verilecek bilgiler hayatı boyunca aklında kalacağı unutulmamalıdır. Küçük yaştaki bir çocuğa kuran dahi ezberletilecek seviyede yaratılmıştır.dini egitim metodlari,  resimli dini eğitim,  oruca başlama yaşı kaçtır,  oruca başlama yaşı