Eğitim Bölümü ve Çocuk Eğitimi Forumundan Çocuğumda öğrenme bozukluğu olabilir mi? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Çocuğumda öğrenme bozukluğu olabilir mi?

  Reklam
  Çocuğumda öğrenme bozukluğu olabilir mi?

  Birçok anne baba gibi sizlerde “çocuğum çok çalışıyor ama yine de sınavlardan sürekli düşük not alıyor” ya da “çarpım tablosunu, bütün formülleri ezberliyor ama matematikten yüksek not alamıyor” gibi cümleleri sürekli kullanıyorsunuzdur. Eğer bu cümleleri sık sık tekrarlıyorsanız çocuğunuzla ilgili farklı bir konuya eğilmeniz gerekiyor. Bu da çocuğunuzda öğrenme bozukluğunun olma ihtimali. Çünkü çocuklar arasında öğrenme bozukluğu ile ilgili sorunların görülme sıklığı oldukça yüksek.  Öğrenme bozukluğu yaş ilerledikçe düzelmiyor…
  Saatlerce çalıştığı halde notları düşük gelen çocukların anne babalarının bu duruma yaklaşımı genelde ya öğretmenin yetersiz olduğu olur ya da çocuğun çok çalıştığı halde kafasını derse vermediği ihtimali göz önünde bulundurulur. Halbuki akla gelmesi gereken bir nokta da “öğrenme bozukluğu”. 1998 yılında ABD Ulusal Öğrenme Bozukluğu Birleşik Komitesi (NJCLD) tarafından yapılan tanıma göre öğrenme bozukluğu; “öğrenme bozukluğu genel bir terim ve dinleme, konuşma, okuma, yazma, akıl yürütme ile matematik yeteneklerinin kazanılmasında ve kullanılmasında önemli güçlüklerle kendini gösteren heterojen bir bozukluk gurubu”. Tanıma dayanarak yapılan araştırmalara göre öğrenme bozukluğunun temelinde bireyin yapısal özellikleri yatıyor ve sorunların ortaya çıktığı yer merkezi sinir sistemi olarak tanımlanıyor ve her yaşta görülebilen öğrenme bozukluğu yaş ilerledikçe düzelmiyor.

  Öğrenme bozukluğu yaşayan çocukların zeka düzeyleri normal olmasına rağmen, onlar için öğrenmeyi gerçekleştirmek parçaları eksik yapbozu birleştirmek gibi…
  Öğrenme bozukluğu olan çocuklarda bu durum farklı şekillerde kendisini gösterir. Bazı çocuklar sözel alanda bunun etkilerini gösterirken bazı çocuklar sayısal konularda öğrenme bozukluğu yaşayabilir. Buna en iyi örneklerden biri de toplama ve çarpmayı yapabilen bir çocuk çıkartma ve bölme de zorlanabilir. Kimi çocuk dün, bugün ve yarını karıştırırken kimi çocuk p’yi d, d’yi b yazabilir. Ancak anne babaların dikkat etmesi gereken en önemli nokta fark ettikleri bir iki örneğe dayanarak çocuklarına teşhis koymak değil bu konuda herhangi bir şüpheleri varsa uzman kişilere danışmak olmalıdır.

  Anne baba olarak böyle bir şüpheniz varsa yapmanız gerekenleri şöyle sıralayabiliriz;
  · Anne baba olarak çocuğunuzda öğrenme bozukluğu belirtileri gözlemliyorsanız öğretmeni ile işbirliği içerisinde çocuğunuzun okuma yazma, konuşma ve motor becerilerindeki gelişmeleri izleyin.
  · Öğrenme bozukluğu ile ilgili tanıyı mutlaka bir uzman koymalı bu yüzden gözlemlerinizi bir uzmana aktarın.
  · Çocuğunuzun yaşadıkları sorunların yanı sıra onun başarıları ile de ilgili olun.
  · Çocuğunuzun mutlaka tıbbi muayeneden geçmesini sağlayın. Öğrenme bozukluğu varsa buna neden olan süreçleri öğrenin. (yetersiz beslenme, doğum öncesi annenin geçirdiği rahatsızlıklar, doğum esnası ve doğum sonrası yaşanan sorunlar…)
  · Tanı ve tedavi için özellikler üniversite hastanelerinin çocuk ruh sağlığı kliniklerine başvurun.
  · Öğrenme bozukluğu tanısı konduktan sonra uzman ile bir eğitim programı oluşturarak bu programı öğretmeni ile paylaşın ve sürece aktif olarak dahil olun.

  Doğa Koleji


  Paylaş
  Çocuğumda öğrenme bozukluğu olabilir mi? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Anne ve babalar çocuklarının sürekli başarılı olmasını ister ve onlardaki hataları görmezden gelir ya da kabullenmezler. Her çocuğun farklı geliştiğini düşünerek sorunlarına dikkat edilmelidir.